Po poradę prawną do prokuratury. Kto i kiedy może skorzystać? Trwa Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem

Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Wsparcia udzielają liczne placówki w całym kraju, poza tymi, które na co dzień pomagają w tym zakresie, fachową pomoc można otrzymać także w sądach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju, a także w prokuraturach.

Po poradę prawną do prokuratury. Kto i kiedy może skorzystać? Trwa Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tydzień Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest organizowany co roku / fot. ilustracyjne freepik

Łatwy dostęp do fachowego wsparcia

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem organizowany jest co roku, by zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa osób, które doznały krzywdy na skutek przestępstw. Zgodnie z przepisami, należy nie tylko monitorować sytuację pokrzywdzonych, ale również podejmować działania na rzecz poprawy ich położenia, czemu mają służyć doroczne działania. 

W organizację obchodów, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączają się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Z jakimi sprawami przychodzą mieszkańcy?

Zakres tematów, jakie poruszane są w czasie spotkań mieszkańców z osobami udzielającymi wsparcia w czasie "tygodnia pomocy" jest bardzo szeroki, zauważa prokurator Joanna Smorczewska. W prokuraturach czasem przyjmowane są zawiadomienia o przestępstwie, czasem wystarczy tylko udzielenie porady czy wyjaśnienie sytuacji i pokierowanie działaniami. Niejednokrotnie osoby, które korzystają ze wsparcia nie znają swoich praw.

- Bardzo często prokuratorzy przyjmują zawiadomienia o przestępstwie, zwłaszcza jeśli są to osoby, które przychodzą de facto po poradę, a potem okazuje się, że tak naprawdę są ofiarami, czy to przestępstwa znęcania, czy jakiegoś oszustwa, bo same sobie nie zdają sprawy, jak mogą sobie pomóc - wylicza rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Z roku na rok z możliwości uzyskania pomocy prawnej korzysta coraz więcej osób.

- Nie ma dnia, żeby się ktoś nie zgłaszał do poszczególnych jednostek. Ktoś np. pyta jak wygląda kwestia działu spadku, trzeba pokierować daną osobę czy to do sądu czy do notariusza. Bądź wyjaśniamy sytuację procesową, w której osoba się znalazła, co można w niej zrobić i jak można sobie z nią poradzić. Pomagamy również w takich kwestiach formalnych, czyli np. jak sporządzić pismo do sądu o uzyskanie pomocy prawnej z urzędu, generalnie są to bardzo różne zagadnienia i niekoniecznie zawsze dotyczą przestępstw - dodaje prokurator Smorczewska.

Mniejszy dystans

Wiele osób czuje się zagubionych, jeśli chodzi o kwestie związane z prawem. "Tydzień pomocy" daje szansę na łatwiejszy dostęp do osób, które udzielą jasnej odpowiedzi na kłopotliwe pytania i wyjaśnią skomplikowane zagadnienia.

- Przez cały dzień jest osoba, która czeka i jest w stanie tej pomocy udzielić, tutaj dostaje się pomoc i wskazanie, jaką drogę należy obrać i w jakim kierunku działać, także w mojej ocenie zdecydowanie jest sens tego tygodnia pomocy. To też większa dostępność prokuratorów czy sądów, szansa na zmniejszenie dystansu w kontaktach z mieszkańcami - podkreśla prokurator.

Dodajmy, że dodatkowo 22 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw.

Gdzie znajdziesz wsparcie?

Wsparcie udzielane jest w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach, a także w prokuraturach rejonowych. Każdego dnia dyżur pełni wskazany prokurator, między 7:30 a 15:30, należy się wcześniej umówić.

Prokuratura Rejonowa:

  • Jastrzębie-Zdrój - tel. 32 47-59-710
  • Rybnik - tel. 32 75-59-020 do 22
  • Żory - tel. 32 43-50-877, 32 43 50 755
  • Wodzisław Śląski - tel. 32 45-52-911 do 912
  • Racibórz - tel. 32 41-52-827

Wsparcie w jednostkach policji:

  • W Komendzie Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju dyżury pełnione będą w tych dniach w godzinach 6:00 do 22:00.
  • W Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz podległych komisariatach w Rydułtowach, Radlinie, Pszowie i Gorzycach z siedzibą w Rogowie dyżury pełnione będą w tych dniach w godzinach 6:00 do 21:00.
  • W budynku Komendy Miejskiej Policji w Rybniku przy ulicy Plac Armii Krajowej 5 oraz w Komisariatach Policji policjanci będą pełnili dyżury. Po podejściu do okienka informacyjnego, dyżurny jednostki lub jego zastępca, wskażą policjanta udzielającego porady w danym dniu.
  • Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu ul. Bosacka 42, w godz. 08.00-15.00, telefon : 47 85 562 00

Wsparcie jest oferowane również przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Lista takich ośrodków oraz punktów lokalnych wraz z mapą ich lokalizacji:

Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Łudy (178.43. * .76) 22.02.2023 07:33

I już dzwonimy do Płokułatuły

wnikliwy 20.02.2023 20:44
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

wnikliwy 20.02.2023 20:15
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

norud 20.02.2023 18:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

wnikliwy
"Śmiech na sali, prokuratura pomaga pokrzywdzonym? "
Czyli miałeś kontakt z prokuraturą ?
Dlaczego ?

wnikliwy 20.02.2023 18:27
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu