Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Arcybiskup Skworc skończył 75 lat. Kto go zastąpi i pokieruje diecezją?

Jak informuje katowicka Kuria Metropolitarna w piątek (19.05) swoje 75. urodziny świętuje arcybiskup Wiktor Skworc. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego musi złożyć na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu. 

Arcybiskup Skworc skończył 75 lat. Kto go zastąpi i pokieruje diecezją?
Arcybiskup Wiktor Skworc 19 maja ukończył 75 rok życia. Fot. www.archidiecezjakatowicka.pl

29 października 2011 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Skworca arcybiskupem metropolitą katowickim. Ingres do katowickiej katedry odbył się 26 listopada 2011 r. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego biskup diecezjalny osiąga wiek emerytalny, kiedy ukończy 75 lat. Jak wynika z przepisów, powinien on złożyć rezygnację z dniem ukończenia wieku emerytalnego. Jasno określa to kanon 401 KPK, który stwierdza:

"Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję"

Następca Skworca znany od dawna

W katowickiej diecezji od dawna jest już znany następca Skworca, którym jest pallotyn abp Adrian Galbas. Wyznaczenie biskupa - koadiutora dokonał papież Franciszek, który 4 grudnia 2021 roku przeniósł Galbasa do archidiecezji katowickiej. Arcybiskup Galbas kanonicznie objął urząd 15 grudnia 2021, zaś 5 lutego 2022, w trakcie liturgicznej inauguracji posługi, został wikariuszem generalnym diecezji.

Wyznaczenie koadiutora było związane z zarzutami jakie ciążyły na abp. Skworcu, dotyczącymi zaniedbań w sprawie nadużyć seksualnych księży, kiedy pełnił urząd biskupa diecezji tarnowskiej. Sprawę Skworca wielokrotnie komentował również Ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski, znany z badań powiązań księży z "Bezpieką", który wskazywał też na fakty związane ze współpracą katowickiego biskupa z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. 

Osiągnięcie stanu emerytalnego kończy epokę arcybiskupa Skworca w archidiecezji katowickiej, wkrótce rządy powinien przejąć abp Adrian Galbas.

Prezbiter, sekretarz biskupa, biskup tarnowski i arcybiskup katowicki

Jak czytamy na stronie archidiecezji, Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach w rodzinie Jerzego i Anny z d. Nandzik. 6 czerwca 1948 r. został ochrzczony w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Bielszowicach. Po zdaniu w 1966 r. matury w Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W roku akademickim 1970/1971 odbył roczny staż w KWK „Walenty-Wawel” w Rudzie Śląskiej, pracując pod ziemią.

- W latach 1975-1980 był sekretarzem i kapelanem biskupa katowickiego Herberta Bednorza. W 1980 r. został mianowany kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Pełniąc te obowiązki, angażował się m.in. w sprawy budownictwa sakralnego. W latach 1982-1987 brał udział w pracach Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując pomoc prawną, duszpasterską i materialną dla internowanych i ich rodzin. W końcowym okresie PRL uczestniczył w mediacjach doprowadzających do porozumienia między strajkującymi a władzami państwowymi i pracodawcami. Był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Katowicach w roku 1983. W 1992 r. arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń mianował ks. Skworca wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. Przyczynił się on do powstania w Katowicach klasztoru sióstr karmelitanek i wybudowania domu dla księży emerytów. Zajmował się w tym czasie również duszpasterstwem samorządów lokalnych - informuje portal www.archidiecezjakatowicka.pl

Kim jest arcybiskup Galbas?

- Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. W latach 1987-1988 odbył Nowicjat w Ząbkowicach Śl., a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym SAC w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 1994 – 1995 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednocześnie studentem Wyższej Szkoły Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL. W latach 1998-2002 był prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, a od 2002 do 2005 radcą w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC. W latach 2002 – 2003 był Sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił po raz kolejny funkcję radcy w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC w Poznaniu - czytamy na stronie katowickiej archidiecezji.

Doktor teologii duchowości

- W 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011- 2019 był Przełożonym Prowincjalnym Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Biskupem Pomocniczym Diecezji Ełckiej, ze stolicą tytularną Naisso. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W diecezji ełckiej był min.: Wikariuszem Generalnym, Przewodniczącym Komisji ds. Architektury i Sztuki, Moderatorem Kurii Biskupiej oraz odpowiedzialnym za formację stałą kapłanów z młodszych roczników święceń. 4 grudnia 2021 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Koadiutorem Archidiecezji Katowickiej. W Konferencji Episkopatu Polski jest Przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

Aktualnie pełnione urzędy w archidiecezji: arcybiskup koadiutor, wikariusz generalny, członek Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich oraz członkiem Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - podaje www.archidiecezjakatowicka.pl

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~emeryt_ministrant (5.184. * .24) 21.05.2023 14:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~MiernikUniwersalny (62.133. * .133)
ładnie to opisałeś o jednym tylko zapomniałeś
Tak też wyglądają Jemu podobni ponieważ współczesny rząd
pompuje im jeszcze miliardy z Naszych podatków

~BJP (89.64. * .125) 21.05.2023 08:50

Jedyna myśl, jaka mi przychodzi do głowy zamiast życzeń urodzinowych, to "kończ Waść, wstydu oszczędź".
Czy prośbę Wiktora Skworca, skierowaną do Watykanu o wyznaczenie koaudiutora, nie należało rozumieć jako dobrowolny zamiar wycofania się z udziału w wystąpieniach publicznych? W przypadku innych hierarchów, wobec których były prowadzone podobne postępowania, Watykan nakładał zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich. Zakaz taki nałożono m.in na Mariana Gołębiewskiego, Sławoja Leszka Głodzia, Tadeusza Rakoczego, Stanisława Napierały, Edwarda Janiaka i kilku innych. Sprytny ruch Biskupa Skworca. No bo przecież samo wyznaczenie Biskupa koaudiutora nie jest formalnie równoznaczne z zakazem wystąpień. Można by wręcz powiedzieć, że występując do Watykanu o wyznaczenie koaudiutora biskup Skworc zrobił Watykan w konia. A tymczasem zauważyłem, że po krótkiej przerwie od wyznaczenia przez Watykan koaudiutora, Skworc ponownie, coraz chętniej, znów uczestniczy w różnych uroczystościach. Tak było niedawno w Żorach, tak było podczas ingresu Sławomira Odera 11.03.br. w Gliwicach.
Zaś co do określenia, że Skworc „winien złożyć rezygnację”, to też mam wątpliwości, bo cytowany w artykule zapis kanonu 401 KPK, brzmi: "Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, j e s t p r o s z o n y o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu …” A zatem „jest proszony o złożenie”, co literalnie nie oznacza „winien złożyć”. Znając zaś spryt biskupa Skworca, to sądzę, że tak właśnie Skworc to sobie zinterpretuje i jeszcze czas jakiś pourzęduje.
Ale brawa dla Nowin za artykuł, w którym napisano kilka słów prawdy o jubilacie.
Tym zaś, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o „chwalebnej” działalności jubilata, polecam choćby lekturę postów z blogu historyka Kościoła Andrzeja Gerlacha z dnia 9 lipca 2021 r. oraz 23.04. 2023 r.

~Mop (188.117. * .193) 20.05.2023 23:53

Mniej niż zero

~MiernikUniwersalny (62.133. * .133) 20.05.2023 19:02
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Patrzcie ludzie na to zdjecie.
Tak wyglada 75-letni czlowiek, ktory nigdy nie pracowal, zawsze dobrze sie ozdywial, bez wzgledu na wszelkie kryzysy.
Tak wyglada 75-letni czlowiek, ktory nigdy nie poniosl odpowiedzialnosci za swoja kryminalna dzialalnosc.
Tak wyglada 75-letni czlowiek, ktoremu sie bez powodu klaniano i calowano po rekach.
Tak wyglada 75-letni czlowiek zawsze kapajacy sie w luksusach.
Ten 75-letni czlowiek nie zaplacil grosza podatku, nigdy nie placil zadnych skladek ubezpieczeniowych, teraz bedzie pobieral sowita emeryture na koszt polskich podatnikow.

~Ciepły_kolega_w_sukience (146.70. * .205) 20.05.2023 17:10

Spieszmy się kochać ''arcy" biskupów ,tak szybko odchodzą z diecezji.

~KierowcaBonbowca (178.26. * .47) 20.05.2023 11:07
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~BpSzwarc (155.133. * .13) 19.05.2023 23:47
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Katolik666 (185.135. * .46) 19.05.2023 22:33
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Pytanie brzmi: Kto i z czyich składek emerytalnych będzie wypłacał co miesiąc kilkanaście tysięcy złotych emerytury ww. osobie???