Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poseł z Rybnika Maciej Kopiec kandydatem do Senatu z okręgu w Katowicach

We wtorek ogłoszono termin jesiennych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października. Kto z naszego regionu będzie kandydował na posłów i senatorów? Na liście nazwisk oficjalnie już pojawia się Maciej Kopiec, poseł z Rybnika, który będzie startował do Senatu z okręgu nr 80 w Katowicach.

Poseł z Rybnika Maciej Kopiec kandydatem do Senatu z okręgu w Katowicachfacebook.com/Kopiec.Maciej
33-latek z Rybnika, aktualnie poseł, oficjalnym kandydatem demokratycznej opozycji do Senatu z okręgu w Katowicach.

To już pewne

Maciej Kopiec z Rybnika, narodowości śląskiej - jak sam o sobie mówi, potwierdza w rozmowie z Nowinami, że przyjął propozycję startu do Izby Wyższej parlamentu. Karierę polityczną rozpoczął przed czterema laty, zrezygnował z dochodowego biznesu, by "poświęcić się ideałom". Wystartował z okręgu nr 30 (obejmującego Rybnik i powiat rybnicki, powiat mikołowski, powiat wodzisławski, powiat raciborski, Jastrzębie-Zdrój oraz Żory), zdobył 14 973 głosy i został posłem.

Przygotowuje się do rozpoczęcia kampanii wyborczej, aby zdobyć miejsce w Senacie, do którego będzie kandydował z okręgu nr 80 w Katowicach.

- Negocjacje trwały jakiś czas, wynegocjowaliśmy z partnerami z paktu senackiego miejsce dla Nowej Lewicy i z racji tego, że jestem współprzewodniczącym partii i człowiekiem, który się identyfikuje jako Ślązak i o Śląsk walczy w swojej pracy parlamentarnej, stwierdziłem, że ten okręg, który ma schedę po Kazimierzu Kutzu, moim mentorze, którego znałem i z którym współpracowałem, że jest to dobra decyzja - komentuje zapytany o kandydaturę do Senatu współprzewodniczący Nowej Lewicy w województwie Śląskim Maciej Kopiec. Przyznaje, że zanim się zgodził, rozważył wszystkie "za" i "przeciw", bo "decyzje w polityce nie powinny być podejmowane zbyt szybko".

Miejsce, które zajął, było obiektem zainteresowania m.in. lidera lokalnych struktur PO, Jarosława Makowskiego, wiceprezydenta Katowic Waldemara Bojaruna czy posłanki Ewy Kołodziej (za slazag.pl). Tymczasem to 33-latek z Rybnika powalczy o zaufanie wyborców z Katowic. Młody wiek uważa za swój atut, który stanowi o "sile do działania i ciężkiej pracy".

Zapewnia, że odbiera "z różnych okręgów wyborczych, od różnych polityków i polityczek z regionu wyrazy wsparcia i gratulacje". - Cieszy mnie to, że tak naprawdę pakt senacki, to jest taka stacja, na której w czasie kampanii można wysiąść z pociągu, która się nazywa partia i reprezentować całą opozycję demokratyczną, co też szerokim frontem będę chciał robić - dodaje.

"Jestem najaktywniejszym posłem mojego okręgu wyborczego"

Mówi o sobie, że jest realistą, który wierzy w ciężką pracę.

- Moim marzeniem zawsze było udowodnić, że w Polsce ciężką pracą można zmienić rzeczywistość - odpowiada zapytany, czy działalność polityczna to realizacja zawodowego planu, czy kwestia przypadku.

Główne postulaty? Maciej Kopiec wymienia ich całkiem sporo. To m.in. "zjednoczenie strony demokratycznej przeciwko temu co w państwie i z państwem robi Prawo i Sprawiedliwość, a za niedługo robić może też Konfederacja, na pewno decentralizacja, wysoka rola regionów w Polsce, polityka proeuropejska".

- Jako człowiek z lewicy jestem najbardziej wiarygodny jeżeli chodzi o poparcie dla uczestnicwa Polski w Unii Europejskiej, więc te kwestie europejskie są dla mnie na pewno bardzo istotne, oczywiście jak najszybsze lokowanie pieniędzy z funduszu odbudowy, które mają popłynąć do samorządów, naprawienie tego co Prawo i Sprawiedliwość zepsuło i rozliczenie tego, bo dla mnie jest ważna kwestia odpowiedzialności w polityce. Politycy muszą ponosić odpowiedzialność za swoje czyny i jak łamią prawo, to powinni mieć takie przeświadczenie, że spotka ich za to odpowiednia kara, więc to są takie postulaty, które są ważne ogólnopolsko. One brzmią też patetycznie, ale są bardzo istotne, bo stoimy dziś przed wyborem - albo będziemy zmierzać w kierunku zachodu, demokracji, utrzymywania pozycji na arenie międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski na wysokim poziomie, albo damy się wpędzić w kozi róg polityki prowschodniej, prorosyjskiej, antyunijnej, takiej, która cofa nas w kierunku autokracji, w kierunku tego co Orban zrobił z Węgrami - zapowiada.

Co ciekawe, jego kontrkandydatem może być Bolesław Piecha, oficjalnie jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone i mimo kilku prób kontaktu, nie udało nam się połączyć z posłem, ani jego biurem. Gdyby jednak faktycznie tak się wydarzyło, wtedy zwolni się pierwsze miejsce na liście do Sejmu z naszego okręgu. Jako prawdopodobnych kandydatów, którzy mieliby je zająć, można typować Pawła Jabłońskiego bądź Michała Wosia.

Okręgi wyborcze w naszym regionie

Przypomnijmy, że mieszkańcy naszego regionu głosują w dwóch okręgach wyborczych do Senatu.

Okręg wyborczy numer 72 - obejmujący powiaty raciborski i wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory oraz okręg wyborczy numer 73 - obejmujący powiaty mikołowski i rybnicki oraz miasto Rybnik.

Aktualnie senatorem z okręgu numer 72 jest Ewa Gawęda (PiS), która w 2019 roku wygrała walkę o głosy z Markiem Migalskim (Koalicyjny komitet wyborczy KO, PO, .N, IPL, Zieloni).

Natomiast okręg 73 reprezentuje Wojciech Piecha, który pokonał dwóch kontrkandydatów - Grzegorza Wolnika (KO) i Pawła Helisa (KW Ślonzoki Razem).

I jak wynika z naszych ustaleń, ponownie będzie kandydował z ramienia PiS w czasie jesiennych wyborów. Jeśli chodzi o kandydatów opozycji, to sytuacja na razie jest niepewna. W przeszłości Piotr Masłowski wiceprezydent Rybnika, związany z Polską 2050, deklarował chęć kandydowania do Senatu, niewykluczone więc, że to będzie właśnie on.

Z kolei jeśli chodzi o okręg senacki 72 - również nie powinno być niespodzianek, co do kandydata PiS. Jeśli zaś chodzi o kontrkandydata opozycji, na razie trudno wyrokować. W kuluarach pojawiało się wiele nazwisk, m.in. byłego posła PO, aktualnie radnego Sejmiku Wojewódzkiego Henryka Siedlaczka, byłego starosty raciborskiego.

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Ewa Gawęda

Była senator.

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Wojciech Piecha

Były senator

18 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JanuszMarek (46.204. * .183) 14.08.2023 07:59

Nigdy nie zagłosuje na złodziei ktorzy czynią tak straszna inflacje rozdając puste pieniądze i to w całkowitej przesadzie czesto kosztem najsłabszych bo całe zycie pracujacych- rozdają rodzinom nieraz bajecznie bogatym ,bardzo wysokie sumy na nawet dwuletnie dzieci tylko po to aby wygrac wybory, okradajac tym samym spoleczenstwo z realu wartosci oszczednosci ,placy ,emerytur ,ucząc zarazem ze to cwaniactwo ,kombinatorstwo , unikanie płacenia skladek ZUS popłaca a nie rzetelna praca. Natomiast referendalne pytania o politykę Unni mialy by sens gdyby zawierały opcje.np:
1a.Czy jestes za podniesieniem wieku emerytalnego.
1b.Czy jestes za obniżeniem
wieku emerytalnego.
1c.Czy jestes za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn .
--Ponadto sprawy decyzji w sprawach Unni. powinni podejmować Ci co byli" za ",wejściem Polski do Unni.
Ja sie nie czuje obowiązany sprzątać po tym Unijnym szambie gdyz bylem wowczas przeciw..

121210416 13.08.2023 11:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zawsze myślałam że Senat to taka izba mózgów politycznych.Teraz mam inne zdanie młodzi bez doświadczenia byle blisko koryta.

~MniejszeZło (89.174. * .113) 11.08.2023 16:32
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Każdy jest lepszy od pis-u !!!

Objektywny 11.08.2023 15:42
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

A pan Siedlaczek swoją kampanię będzie prowadził znów po kościołach jak kiedyś ????? Np.w Rudach, jeszcze nigdy nie spotkałem by ktoś na spotkaniach w dyskusji przedwyborczych wymieniał tyle razy swoje nazwisko , dzisiaj to rozumiem ,chodziło pewnie by utkwiło w głowach wyborców jeszcze jak większość była po 70 no, no dobre !!!!.

right 11.08.2023 13:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Komuch

Objektywny 11.08.2023 11:48
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

CentroprawicowyLiberał ......O -Czym -to piszesz ?????? Na pewno jesteś Ślązakiem i masz jakieś pojęcie o Śląsku ????. A może prościej było napisać komuno wróć ?????.

~Kopiectodzban (2.58. * .35) 11.08.2023 11:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Komentarz poniżej napisał sobie sam Kopiec hehe

~CentroprawicowyLiberał (87.140. * .67) 11.08.2023 10:49
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Choć nie jestem wyborcą lewicy, to popieram! Okręg wyborczy symboliczny dla śląskości: wcześniej mandat z niego zdobyli lewicowy Kutz a potem centroprawicowy Plura, których zaangażowanie na rzecz śląskości było bardzo cenne. Teraz Kopiec, który od lat też angażuje się na rzecz upodmiotowienia Ślązaków, i który według sejmowych statystyk jest rzeczywiście bardzo aktywny w pracach sejmu, w przeciwieństwie do posłów i senatorów, którzy tylko objeżdżają festyny, świetlice i remizy, świecąc zębami przed mediami i rozdając po znajomości kasę podatnika...

Objektywny 11.08.2023 10:01
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

( 185.78.*.182) ,A to teraz podpisujesz się @Popieram .by nie zdradzić że obiecałeś głos pani Gabrysi a teraz panu Maciejowi ,to ile ty tych głosów masz sam zamiar oddać , jest jeszcze ktoś na kogo też zagłosujesz ???? Tak z ciekawości zapytam - Tak Można ?????..........Fakt obiecać to nie grzech !!!.

~do_popieram (188.137. * .26) 11.08.2023 09:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kierując się podczas wyborów zasadą: "bo każdy jest lepszy od pis-u" a nie obiektywną oceną kandydatów doprowadzacie do sytuacji że w sejmie lądują dziwolągi, które nigdy się tam nie powinny znaleźć. Potem ten sejm wygląda jak wygląda.

~rolmops (87.207. * .191) 11.08.2023 08:54
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Powinien startować w kraju na zachód od Odry a nie tutaj .

~takaprawda (188.137. * .26) 11.08.2023 07:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Aaa. To ten który nie zagłosował za reparacjami od Niemców . Pamiętamy.

~Luicferanus (188.117. * .145) 10.08.2023 22:54

W sumie pierwszy raz usłyszałem to nazwisko w mediach

~Tylkoniepis (195.133. * .170) 10.08.2023 22:09
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Każdy byle nie PiS który tak bardzo omija inwestycyjnie Śląsk. Niech za PiSem sobie głosuję Podkarpacie i Małopolska.

~Sonda (103.50. * .21) 10.08.2023 20:21
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Gowno dokonal, byl kompletnie nieaktywny.
Po cholere cepa, wpierdujacego tylko metan i diety pobierajacego, w parlamencie trzymac?
W senacie bedzie mogl byc bardziej niewidzialny.

Niech sie jakas robota zajmie, slizgacz jeden.

~Kopciuch (5.173. * .132) 10.08.2023 18:55
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To nie poseł tylko sprzedawczyk

~Popieram (185.78. * .182) 10.08.2023 18:04
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Brawo,ma pan mój głos bo każdy jest lepszy od pis-u
KAŻDY!!!

MichalGR 10.08.2023 17:26
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Mam nadzieję, że nikt mądry nie będzie głosował na tego Pana Masturbatora.