Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

CPK się nie zatrzymuje. Samorządowcy zapowiadają protest

Władze województwa i radni sejmiku z Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że pomimo zwycięstwa opozycji w wyborach sprawy dotyczące powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Kolei Dużych Prędkości posuwają się  do przodu.

CPK się nie zatrzymuje. Samorządowcy zapowiadają protestFacebook/Platforma Obywatelska
Od lewej: radna sejmiku Katarzyna Stachowicz, radna Mikołowa Ewa Chmielorz, radny sejmiku Grzegorz Wolnik, członek zarządu województwa śląskiego Krzysztof Klimosz podczas konferencji prasowej dotyczącej CPK.

"Ktoś próbuje zaklepać decyzję środowiskową na przyszłość"

- Mamy informację, że CPK się nie zatrzymuje. Został złożony wniosek o kartę informacyjną projektu. Czyli rozpoczynają się przygotowania do wydania decyzji środowiskowej. My jako zarząd w tej chwili poprzez wszystkie swoje wydziały analizujemy zawarte tam dane. W najbliższym czasie, gdy tylko będzie to możliwe, postaramy się to oprotestować - powiedział Członek Zarządu Województwa Śląskiego Krzysztof Klimosz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 listopada w Katowicach.

K. Klimosz zapowiedział spotkanie z wójtami i burmistrzami miejscowości, których dotyczy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związanej z nim infrastruktury kolejowej. - Nie może tak być, że miesiąc po wyborach, przed ukonstytuowaniem się nowego rządu, ktoś próbuje zaklepać decyzję środowiskową na przyszłość. Będziemy starali się tę decyzję zatrzymać, żeby nowy minister mógł przeanalizować jeszcze raz dokumenty i dopiero wtedy decyzje podejmować - podkreślił Krzysztof Klimosz.

"CPK zamówiło 200 pociągów w czasie interregnum"

- Po wyborach mieszkańcy odetchnęli, zakładając, że nowy rząd zaudytuje tę inwestycję i podejmie stosowne kroki. Natomiast natychmiast po wyborach w RDOŚ (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - red.) pojawiła się karta informacyjna przedsięwzięcia i co gorsza wyłoniona jest również firma projektowa, która projektuje na przebiegu inwestorskim - powiedział radny sejmiku Grzegorz Wolnik, przewodniczący doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową. Zdaniem Grzegorza Wolnika samorządy powinny "nie dopuścić do wydania decyzji środowiskowej", bo będzie to dokument, który "zawsze będzie można odgrzebać i nim grać".

Grzegorz Wolnik określił działalność CPK jako szkodliwą i dodał, że w czasie "interregnum" spółka zamówiła 200 pociągów.

- Obiecujemy, że dalej będzie działać, dalej będziemy z mieszkańcami i będziemy robić wszystko, żeby CPK i KPD nie przecinały naszych domów i naszych miast - podkreśliła radna sejmiku Katarzyna Stachowicz, wiceprzewodnicząca komisji ds. analizy inwestycji kolejowych.

"Od trzech lat żyjemy w stresie i niepokoju"

- Jest to trochę absurdem. Wygraliśmy wybory, a dalej borykamy się z decyzjami poprzedniego rządu - stwierdziła Ewa Chmielorz, przewodnicząca komisji ds. Kolei Dużych Prędkości i Centralnego Portu Komunikacyjnego w Mikołowie. Dodała, że mieszkańcy terenów, przez które ma przebiegać Kolej Dużych Prędkości, od trzech lat żyją w stresie i niepokoju. Po wyborach liczyli, że "ten pociąg" zatrzymał się, ale on "dalej jedzie". Ewa Chmielorz stwierdził, że "Kolej Dużych Prędkości na Śląsku jest awykonalna", natomiast istniejące połączenia, zwłaszcza linia E65, "doskonale wykonują transport pasażerski i towarowy".

Centralny Port Komunikacyjny i Kolej Dużych Prędkości

Zwolennicy powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego argumentują, że obecnie Polska odpowiada za 1% lotniczego ruchu towarowego w Unii Europejskiej, a 62% trafia do Niemiec. Tam jest clone i opodatkowywane. Dzięki CPK część tego ruchu mogłaby zostać przekierowana do Polski, co przyniosłoby realne dochody z cła i podatków.

CPK zakłada również budowę 2000 km nowych linii kolejowych. Jedna z tych linii ma przebiegać z Katowic do Ostrawy. To właśnie przeciwko jej powstaniu protestują mieszkańcy. Tzw. wariant inwestorski KDP z Katowic do Czech ma przebiegać przez Mikołów, Palowice, Żory, Świerklany, Godów, Mszanę. Dodatkowe łącznice mają połączyć KPD Wodzisławskim Śląskim oraz Jastrzębiem-Zdrojem. Bazę utrzymania nowej linii zaplanowano przy stacji stacji w Wodzisławiu Śląskim.

Przeciwko tej inwestycji wypowiadają się lokalni politycy opozycji, m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz"Zatrzymamy megalomański projekt CPK". Lenartowicz składa deklarację w Rybniku

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

38 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hardy@12 (89.64. * .16) 22.11.2023 09:08

CpK przeszkadza KGB, CDU i samemu Królowi Europy z sopotu

~Skarbnik (79.184. * .70) 22.11.2023 09:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ryl (46.134. * .36) 22.11.2023 08:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Skarbnik (79.184. * .70) 22.11.2023 07:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ryl (46.134. * .36) 21.11.2023 22:19
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 16:03

~Do_Skarbnik (91.224. * .43) co tak cienko , zabrakło inwencji lub inteligencji , a może jednego i drugiego .

~TataPolak (51.158. * .41) 21.11.2023 15:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wolę 1000 Tusków niż jednego kaczora
Niedługo komisja do wyborów kopertowych i pisiory dowiecie się prawdy o waszych pryncypałach
Koniec pis-u już nie blisko koniec pis-u już jest
oj zaczną wkrótce wypadać trupy z szafy i mało kto przyzna się do głosowania czy sympatii dla tej niszczącej partii

~MatkaPolka (46.204. * .120) 21.11.2023 15:19

Berlin i ich pachołki-agentura w Polsce są przeciwko silnej Polsce tj.przeciwko budowie CPK.Silna i niezależna Polska to dla niemieckiej dominacji zagrożenie.
Ps.
Donald Tusk pochodzi z kaszubskiej rodziny i o sobie także mówi dumnie: Kaszub. W domu jego dziadków ze strony ojca mówiono i po polsku, i po niemiecku. Matka Donalda Tuska, Ewa, która urodziła się w 1934 r., jako dziecko mówiła wyłączne po niemiecku. Jej matka, która zmarła w 1997 r., była Niemką, nazywała się Anna Gertrude Liebke i była córką Ottilii Johanny Krause oraz Alberta Franza Liebke.

~Do_Skarbnik (91.224. * .43) 21.11.2023 14:14

@Skarbnik
Wydaje mi się ze chciano ci przekazać ze masz IQ na poziomie rośliny doniczkowej.

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 14:10

Knopik… co chciałeś mam przekazać swoim wpisem

~Knopik (46.204. * .157) 21.11.2023 13:43

Mam informację dla wszystkich mniej inteligentnych przeciwników CPK.
Otórz pierwsze projekty CPK powstały już w 2007 roku, czyli 16 lat temu.
Dlaczego nie sprzeciwialiście się CPK , jak rządzili wasi idole w latach 2007-2015???
To jest wasza yntelygencja?

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 12:43

~Ryl (46.134. * .36) masz urlop dzisiaj ? jeżeli tak to zajmij się czymś pożytecznym może idz i posprzątaj piwnicę .

~Ryl (46.134. * .36) 21.11.2023 12:28

~Skarbnik
Znalazłeś mapę, tytanie intelektu?

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 11:09
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś


~Ryl (46.134. * .36) Ty masz jedną mapę, a na niej jeden szlak ... z domu na kopalnie i z kopalni do domu .

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 11:08
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

~Ryl (46.134. * .36) nie powinieneś już być na kopalni leć bo ci szola ucieknie , i nie wtrącaj sie jak starsi rozmawiają .

~Ryl (46.134. * .36) 21.11.2023 11:04

~Skarbnik (79.184. * .70)
Jest mapa, jesteś taki ura bura, to wysil swój jeden zwój i poszukaj.

~Ryl (46.134. * .36) 21.11.2023 11:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Część mieszkańców naszej Ojczyzny, których przodkowie przyjechali w ruskich czołgach, to niebywała ciemnota.
Cytując, szambonura "po co nam lotnisko skoro jest w Berlinie"? ...

Po co nam stocznie, po co nam LOT, ORLEN i w ogóle po co nam Polska?

Można przecież wycierać tyłki byłym nazilom w Szwabii lub zrywać szparagi!!!

~takaprawda (188.137. * .26) 21.11.2023 10:02

napisałaś że "ta inwestycja jest przeciw polskiej racji stanu" . Racja stanu to wyższość interesu narodowego, czyli polskiego. Na czym twoim zdaniem polska straci w wyniku wybudowania CPK? W tej chwili kuriozalnie obsługujemy 1% transportu lotniczego w Unii a jesteśmy w środku Europy czyli mamy ogromny potencjał. Przechwycenie części towarów clonych i "vatowanych" w Niemczech to ogromne zyski. Można łatwo wyliczyć, że zwrot kosztów budowy CPK może nastąpić już po około 12 latach. Jeśli ta inwestycja szkodzi czyjejś racji stanu to na pewno niemieckiej.

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 09:45

~Ale (77.222. * .160) skoro masz takie dylematy to może trzeba zmienić prace , na bardziej atrakcyjną finansowo .No chyba że się nie chce ...

~Ale (77.222. * .160) 21.11.2023 09:29
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ech (46.204. * .135) 21.11.2023 09:25

Mnie od lat złości źle planowany rozkład jazdy PKP, bo Racibórz stracił dużo kursów pociągów.

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 09:23

Ciekawe jest to że UM Jastrzębie Zdrój , który powinien być najbardziej zainteresowany przebiegiem tej rzekomej linii kolejowej przez miasto milczy na ten temat .A powinna być informacja ze szczegółową mapą miasta z zaznaczonymi wariantami przebiegu linii kolejowej
A to co pokazuje CPK na swojej stronie to jakaś kpina , potrzebna jest konkretna mapa miasta z projektowaną linią kolejową .Czy UM jest w stanie cos takiego przygotować w XXI wieku , czy informatycy w UM mają na tyle zdolności by coś takiego wykonać , obawiam się ze UM nie nic w tym temacie nie zrobi .

~Notak (46.204. * .135) 21.11.2023 09:23

@~Bronimyśląsk (89.200. * .191) - Nie powiem żeś głupi, ale na pewno antypolskie podejście masz. Ty koleją nie musisz jeździć. Na samochód sobie zapracuj !! a nie darmochy chcesz! Kolej na całym Świecie jest dobrze rozwinięta i nawet bogaci jeżdżą.
Tobie dopiero teraz oczy się otworzą ...a G.Lenartowic też do tego rękę i podpis dołożyła. Ale tacy jak ona ,nie proszą bo mają z naszych podatków.

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 09:16

~WBGAD (89.77. * .189) to nie jest żadna mapa

~WBGAD (89.77. * .189) 21.11.2023 09:05

Wariant inwestorski (mapa):
cpk.pl/pl/mapa-projekt-budowa-linii-kolejowej-na-odc-katowice-granica-panstwa-ostrawa-2

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 09:02

Na stronie CPK nie ma mapy , pokazującej przebieg linii kolejowej w Jastrzębiu zdroju !!! a to jest kluczowe dla nas mieszkańców .Mapę województwa to ja znam interesuje mnie przebieg linii w mieście , a tego nie ma .

~Pył (89.25. * .86) 21.11.2023 08:56

~To_sem_ja

jak to tak... przecież twój najukochańszy towarzysz braun widzi CPK, jako szykowany tajny Bunkier Dowodzenia Żydów... CPK to inwestycja bezpieki Izraela.


xD

~do_niżej (193.169. * .48) 21.11.2023 08:52

Mapa jest na stronie cpk

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.11.2023 08:36

Ma ktoś mapę jak przebiegać będzie ta linia kolejowa w naszej osadzie .Podejrzewam że nie ma takiej mapy , a już powinna być skoro planuje się tutaj linię kolejową .

~prawdziwaPrawda (46.204. * .3) 20.11.2023 22:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Po
Co mi kolej jak na lotnisko mogę pojechać taxi . Donald Tusk Po co lotnisko w Polsce jak jest w Berlinie. Itd. Itp.

~Jastrzomb (91.204. * .132) 20.11.2023 20:53
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Widać od razu tych co za michę ryżu od Pinokia po wypowiedziach będą go popierać,wszystko za 500plusnic nie robić a kasiorke brać

~Bronimyśląsk (89.200. * .191) 20.11.2023 20:26
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Poco komu ta kolej niech dają kasę biednym to se autem pojadą do ostrava. Pieniędzy nie mają dla ludzi a budują kolej co jest zbędna.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .27) 20.11.2023 19:43
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

zatrzymać cpk za wszelką cenę, ta inwestycja jest przeciw polskiej racji stanu

~To_sem_ja (37.248. * .12) 20.11.2023 17:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zarobi Polska, jak ryży i jemu podobni, nie sprzedadzą cpk i innych rzeczy. Kolejny przykład głupoty polskojęzycznych bara... tj. wyborców...

~Lordinson (46.204. * .6) 20.11.2023 17:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Bardzo dobrze ze CPK powstanie.
Dlaczego Polacy są zmuszani korzystać z niemieckich hubów jak Frankfurt czy Berlin, aby polecieć w najdalsze miejsca na swiecie.
A tak zarobi polska gospodarka a nie niemiecka.

~TakDlaCPK (46.204. * .223) 20.11.2023 16:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

KOmusze twarze !!

~Budować (89.64. * .30) 20.11.2023 16:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Brawo Wielki Projekt dla Wielkiej POLSKI!!
BUDOWAĆ I GONIĆ NIEMIECKICH AGENTÓW.
Tylko Niemiec(PO) nie chce realizacji tego projektu!
Do121210416

Ty jeździsz pociągiem z Jastrzębia ?
Od razu rozpoznać niemieckiego trola

121210416 20.11.2023 15:35
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

a z Jastrzebia na lotnisko jadę około godziny,na ten CPK POJADE 4GODZ.Jaki ma w tym interes?Lotniska regionalne należy rozbudować bo te są wygodniejsze