Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

JSW chce wybudować nową kopalnię?

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa wyodrębnienie ze swoich struktur nowej kopalni. Mogłaby ona objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębinna 2-Zachód. Szacuje się, że znajduje się tam ok. 185  mln ton węgla.

JSW chce wybudować nową kopalnię?

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon ciągle podkreśla, że dla przyszłości JSW jest ważne powiększenie bazy zasobowej spółki i zwiększenie wydobycia węgla. Firma zamierza zintensyfikować prace zmierzające do zabezpieczenia dostępu do zasobów węgla koksowego w innych rejonach. Działania rozpoznawcze prowadzone są w kilku obszarach: Bzie-Dębina i Warszowice-Suszec. Wstępnie badana jest również przejęcie kopalni Dębieńsko i Jan Karski prowadzonych przez Prairie Mining Ltd. 

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa wyodrębnienie w swoich strukturach nowej kopalni, która mogłaby objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębina 2-Zachód zlokalizowane aktualnie w obszarze górniczym kopalni Borynia - Zofiówka - Jastrzębie. Szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln ton, przy czym węgiel typu 35 stanowi około 95 procent zasobów.

Ważnym obszarem badań są również Warszowice-Suszec. Na początku tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała koncesję i zaplanowała wykonanie powierzchniowych otworów badawczych. W celu dodatkowego rozpoznania złoża zamierza wykonać w najbliższym czasie 5 kolejnych otworów badawczych. Obszar badań obejmuje nierozpoznane dotąd złoża zalegające na północ od kopalni Pniówek, gdzie występuje węgiel koksowy typu 35.

Jastrzębska Spółka Węglowa podjęła też rozmowy w sprawie dwóch projektów Prairie Mining Limited. Jeden z nich to kopalnia Dębieńsko, a drugi kopalnia Jan Karski. Teoretycznie po złoże Dębieńsko-1 JSW może sięgnąć z kopalni Szczygłowice. Czy jest to możliwe w ramach uwarunkowań formalnych projektu jest aktualnie przedmiotem analiz. Zasoby całkowite tego złoża szacowane są na 301 mln ton, a zasoby wykazane do pozyskania na 93 mln ton. Planowany okres eksploatacji wynosi około 50 lat.

W przypadku projektu kopalni Jan Karski zasoby całkowite szacowane są na 728 mln ton węgla, a zasoby wykazane do  pozyskania na 352 mln ton. Należy jednak podkreślić, że na tym etapie rozmów nie ma pewności, że wyniki analiz i rozmów doprowadzą do zawarcia jakiejkolwiek umowy, nie ma też pewności co do formy ani warunków ewentualnej transakcji.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest spółką surowcową i właściwa baza zasobowa stanowi dla niej wartość. Dlatego Spółka ciągle pracuje nad rozpoznawaniem bazy zasobowej pod względem wielkości i jakości oraz nad dopasowaniem tej bazy do technicznych i ekonomicznych możliwości eksploatacji. Poszerzanie bazy zasobowej zostało również uwzględnione w nowej strategii JSW do roku 2030. Tylko konsekwentna realizacja rozpoznawania złóż zapewni Spółce długoterminowe bezpieczeństwo wydobycia i dobrą kondycję finansową na przyszłość.

 

37 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Handzlik (88.78. * .173) 18.12.2021 09:15

Energia odnawialna jest uzależniona od słońca i wiatru.Nie ma pogody nie ma kilowatów.W Niemczech zieloni chcą zlikwidować nawet kopalnie odkrywkowe i elektrownie atomowe.Energię elektryczna będzie kupowana z Francji,Czech i Polski.Skąd wezmą dewizy jak zlikwidują przemysł samochodowy ?Przyszlosc komunikacji bryczki dwukołowe pociągane osłami,rowery lub per pedes apostolorum.

~Hans (83.29. * .87) 27.06.2018 19:54

tylko żeby ci którzy podejmują te decyzje byli skazani na pracę w JSW do emerytury , a nie jak nie wyjdzie to spadają do innych spółek za grubą kasę a my z tym upadniemy.Fajnie ryzykować kasą JSW .Kolesie zawsze pomogą preziom .

~robin do Gość (46.134. * .168) 27.06.2018 11:24

No gościu jak każdy pisowski nieudacznik tak i ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Przecież napisałem, że premierem był Buzek. A wtedy był on zAWS . Owszem byli w tamtym rządzie politycy UW ale jeszcze więcej było tych którzy są w PiS lub przybudówkach pis.

~Gość (188.146. * .103) 27.06.2018 09:56

Robin 6.35 zapomniałeś wymienić premiera tamtych czasów Jerzego buzka i wielu innych z unii wolności a obecnej PO.

~don kichot (31.0. * .208) 27.06.2018 08:27

Przerażająca jest "polityczność" wypowiedzi niektórych głąbów politycznych. Wszędzie widzicie politykę. Idźcie sobie tempaki na onet, tam takich zajadłych maniaków politycznych jest tysiące. Moderator powinien każdy post, wchodzący w politykę KASOWAĆ, bo robi się burdel. A wracając do tematu, nowa kopalnia będzie gwoździem do trumny dla miasta Jastrzębia. Niech sobie kopalnie budują w Żorach Wodzisławiu i Rybniku, a my tam chętnie będziemy pracować i podkopywać ich miasta.

~robin do Gość (46.134. * .167) 27.06.2018 06:35

Odpowiadam. Najwięcej kopalń zlikwidowano w latach 1997-2001 za rządów AWS którego największym i decydującym organem byl związek zawodowy ssolidarność ,premierem był Buzek a jednym z min. L. KKaczyński. J.Kaczynski też byłw AWS. Także dzis mamy powtórkę, wtedy solidarność zamykala kopalnie w ramach AWS a dziś jako zbrojne ramię PiS ( takie ORMO) robi to z PiS em. Dziękuję Dowidzenia.

~Hajer (81.30. * .104) 26.06.2018 23:10

Kiedy urlopy gornicze w JSW ???

~Gość (188.146. * .16) 26.06.2018 17:58

Robin 12.41 a kto zamknął najwięcej kopalni?w których partiach oni teraz są ci dobrodzieje?

~Myśleć, myśleć (82.177. * .2) 26.06.2018 13:10

myśleć. Odnajdywać fakty i je analizować a potem pisać. Nie jesteście w zarządzie JSW i nie wiecie dlaczego tak działają. Ale mądrzeć się, to każdy potrafi. Przy tym ośmieszać, jak najbardziej.
Ech głupoto, głupoto. To ty masz największą siłę. Dlatego ludzie stoją w miejscu w rozwoju. Tylko technika się rozwija, z którą ludzie nie dają sobie rady.

~robin (84.234. * .218) 26.06.2018 12:41

Typowe dla pisowskich nieudołów , najpierw zamykać kopalnie a teraz budować a w zasadzie tylko obiecać i jak powiedział klasyk (j.kurski) "ciemny lud to kupi".

~........ (85.14. * .18) 26.06.2018 11:23

Prezes snuje marzenia a tymczasem...22 maja 2018 roku spółka Coal Holding z Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited uzyskała decyzję i uzgodniła warunki środowiskowe dla projektu ?KWK Nowa Ruda Węgiel Koksujący?

~Jan (188.146. * .51) 26.06.2018 09:44

obecny zarząd myśli o przszlosci spółki, stara się ją unowocześniać, szuka nowych złóż, nowa kopalnia super. A hejterzy , emeryci do telewizorków

~Kaja (188.146. * .51) 26.06.2018 09:40

Dobrze widac rozwój JSW, opłaci się wszystkim

~do michał (31.179. * .1) 26.06.2018 09:11

100% racji. Na dodatek w degradacji Jastrzębia biorą udział głównie ludzie spoza Jastrzębia

~Lech (188.146. * .120) 26.06.2018 07:16

Emeryt 2016 ty idź gdzieś do roboty jak chcesz kasę a nie wielki lord za nic kasę by chciał dostać.

~michał (81.219. * .46) 25.06.2018 21:44

Kopalnie są jak nowotwór, który powoli niszczy wszystko w zasięgi swojej działalności. Zniszczył już większą cześć Jastrzębia nie dając nic w zamian. Borynia, Skrzeczkowice, Szeroka, Jastrzębie Górne, Jastrzębie Dolne, Bzie, no i centrum wraz z Moszczenicą. Teraz zdewastuje najpiękniejszą cześć Jastrzębia Ruptawę i Cisówkę. Dodatkowo odstrasza wszelkich inwestorów, bo kto będzie inwestował na terenach szkód. Ci którzy pamiętają stare Jastrzębie wiedzą jak ogromne szkody przynosi kopalnia. Wcześniej czy później węgiel się skończy, co po nim? cóż wystarczy pojechać do Bytomia. Zdewastowane miasto, zdegradowani ludzie, taki los szykujecie swoim dzieciom i wnukom.

~emeryt 2016 (84.234. * .171) 25.06.2018 21:11

jakos ucichlo 14 i wegiel za 2016

~gość (89.64. * .150) 25.06.2018 20:21

JSW kupiła już kopalnię Knurów za 1,5 mld i jak na r=tym wyszła??? Po co kupować, budować i wyodrębniać kolejne kopalnie? Czy rodziny prezesów, rad nadzorczych i związkowców są tak wielkie, że zabrakło dla nich zacnych stołków w JSW SA????

~Gość (31.179. * .1) 25.06.2018 15:39

Na Bziokowisku widać przygotowania do szkód górniczych. Wzrost ogłoszeń typu "sprzedam dom"

~bziok (31.179. * .1) 25.06.2018 13:43

Eswódziaki śmieją sie z Jastrzębia, że zarabiają tu średnio 6 tys. na miesiąc, a my mamy w zamian szkody górnicze, przez co żaden inwestor nigdy tu nie zainwestuje. Nie zróbmy tego błędu, co zrobili poprzednicy i pozwolili wybudować szyb w Bziu. Żory nie pozwoliły na rozwój Boryni, mimo że tysiące mieszkańców SZO pracuje w Jastrzębskich kopalniach. Dlaczego my mamy mieć szkody górnicze, tylko po to aby mieszkańcy sąsiednich miast i miasteczek mieli pracę.

~zły (46.134. * .171) 25.06.2018 13:33

Kopalnie trzeba zamykać a nie budować!!!

~Gość (31.179. * .1) 25.06.2018 12:39

Z nowych kopalń będą szkody ale nie pod Jastrzębiem a Zebrzydowice i Pielgrzymowice oraz Golasowice.

A swoją drogą to nowe miejsca na nowe związki i biurowiec dla pociotków.

@ do Szwagier - co do Żor i ich pracowników masz rację na zbity pysk wywalić i niech ich prezydent da im robotę.

~Gnat (94.254. * .14) 25.06.2018 12:36

Marklowice i Moszczenica godów wyrąbać chanysow do Cieszyna bo tam mamy złoża wegla

~KAZ (89.72. * .119) 25.06.2018 12:15

Pod Jastrzębiem są poteżne złoża wegla. Wysiedlić gorolów do bzia.

~SRK Krupiński (37.248. * .80) 25.06.2018 11:56

Można otworzyć Krupińskiego 2 raz?

~Sztygayer (37.248. * .152) 25.06.2018 11:41

Krupinski ma węgiel kokosowy, ale poszedł do zamknięcia. Teraz, kiedy rejon H został wyłączony, mamy problem, bo trzeba szukać węgla. Ściany rozcinane na pałe, zamiast węgla kamień i uskoki. Oczywiście nie ma winnych za złe decyzję i za złe rozcinki ścian. Co nas czeka na bziu? Tego nikt nie wie, ale prawdopodobnie same problemy... Kupcie więcej dronow, może one znajdą węgiel.

~Szwagier (91.123. * .6) 25.06.2018 11:08

No to zwolnic wszystkich z Źor. Może nie będzie trzeba nic zamykać.

~do wszystkich "Specjalistów" (46.229. * .90) 25.06.2018 11:00

Kopalnia z której nie można wydobyć węgla nie ma racji bytu, dlatego jedną się zamyka a inną otwiera...

~łajza (31.179. * .1) 25.06.2018 10:59

I znowu szkody górnicze w Jastrzebiu, tylko po to żeby ludzie z Wodzisławia Rybnika Cieszyna Żor mieli gdzie zarabiać grubą kasę!!! Dlaczego władze Żor nie zgodziły się, aby Borynia kopała węgiel i to pod terenami leśnymi? Bo mają poukładane w głowie i nie chcą mieć szkód górniczych, to zdegraduje miasto do poziomu kołchozu. A tak 3 tys. mieszkańców Żor pracuje sobie w JSW i podkopuje Jastrzębie, zarabiając przy tym spore pieniądze. A jastrzebianie jeżdżą do Żor zarabiać 2.200 w żorskich blaszakach.

~Gość (188.146. * .177) 25.06.2018 10:44

Niema żadnej kopalni Jan Karski jest puste pole i koncesja która ma taką nazwę i za tą koncesję trzeba ewentualnie słono zapłacić jsw niech inwestuje w swojej okolicy na Lubelszczyźnie niech ktoś inny robi interesy.

~Gnat (94.254. * .14) 25.06.2018 10:28

Mają czym sądzić kasa jest to hulaj dusza a kiedyś się skończy to nogi za pas i wypiernicza do innej firmy krawaciaze a ludziska zostawia na lodzie

~Marek (188.146. * .216) 25.06.2018 10:11

I to będzie koniec Jastrzębia, pozostaną hałdy, dziury i puste bloki.

~KAZ (89.72. * .119) 25.06.2018 09:48

Znowu akcja przedwyborcza?

~Radio Teheran (193.28. * .1) 25.06.2018 09:19

"do zabezpieczenia dostępu"

Za komuny sie wszystko zabezpieczalo, zamiast budowac, robic, produkowac czy organizowac.

~laik w temacie (77.252. * .195) 25.06.2018 09:16

Po co zamknięto Krupiński dębieńsko?

~siemano (31.179. * .1) 25.06.2018 09:11

Jeżeli władze miasta na to pozwolą, to będzie największa porażka Jastrzębia. Po co nam ta kopalnia? Szkody górnicze wyeliminują nasze miasto ze wszystkiego. Jak zwykle pracę tam znajdą przede wszystkim SWDziaki rybnikersi żorzanie i mieszkańcy SCI. Jastrzebianie będą na tej kopalni stanowili zaledwie 15% załogi. Kop.Borynia idzie do likwidacji, bo władze Żor nie zgodziły się na szkody górnicze na terenach leśnych.

~....... (85.14. * .18) 25.06.2018 08:49

Następna fantasmagoria prezesa , jedną zamyka drugą chce budować ... drony , samochodziki elektryczne , wodór , poligon dla dronów , a jak przyjdzie co do czego to nie ma pompy żeby wodę wypompować to jest tragiczny obraz tego pseudo zarządzania.