Najlepsi na Śląsku, wybitni w kraju

Technikum w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego jest najlepsze w województwie śląskim. Jeśli chodzi o ranking ogólnopolski, to zajmuje 8 pozycję. Można nie bez przesady powiedzieć, że szkoła ta jest dumą naszego miasta.

Najlepsi na Śląsku, wybitni w kraju

W Technikum Nr 4 kształcą się uczniowie w zawodach: informatyk, programista, mechatronik, elektryk, analityk. Nie są łatwe zawody, bo opierające się na przedmiotach ścisłych. Trzeba po prostu być dobrym z matematyki czy fizyki. Dobrze jest mieć zacięcie inżynierskie.

Jednak największy rozgłos ZS 6 zdobył chyba dzięki sukcesom odniesionym na Olimpiadzie Wynalazczości, nad którą pieczę sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego śląska edycja od wielu lat odbywa się właśnie w jastrzębskiej szkole.

- ZS 6 to wybitne i najlepsze technikum na Śląsku. Wszystkiego, co wiąże się z informatyką, robotyką i automatyzacją można poznać w tej szkole i być świetnie przygotowanym i do pracy i na studia - mówi z dumą o szkole prezydent Anna Hetman. 

Młodzi innowatorzy z ZS 6 stworzyli, na przykład laboratorium wysokich napięć. Wpadli też na pomysł znany pod nazwą stopfon. Jest to aplikacja, która wyłącza smartfon w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Ten wynalazek jest wrażany od 2 lat w większych miastach w Polsce. Komenda Główna Policji interesuje się dalszym zastosowaniem tego rozwiązania.

Jaki jest więc sposób, aby zachęcić uczniów do nauki, ale też do tego, by pójść znacznie dalej, niż przewiduje podstawa programowa?

- W naszej szkole nie staramy się zmuszać uczniów do czegoś więcej, do zajęć dodatkowych. Nikt nic nie musi. Myślę, że w szkole jest taka atmosfera, że kiedy widzi się sukcesy innych koleżanek i kolegów, wówczas samemu chce się podjąć wyzwanie i stworzyć coś nowego, innowacyjnego - mówi Jolanta Kłopeć, dyrektor ZS 6.

Warto podkreślić, że zdawalność matury jest w szkole na poziomie ponad 90 procent. Dużo uczniów decyduje się później na studia techniczne. Wielu z nich zostaje inżynierami.

Innym kluczem do sukcesu szkoły jest grono nauczycielskie. Bez nich niewiele mogłoby się wydarzyć.

- Mamy od lat zaangażowaną kadrę. O wielu pedagogach tej szkoły możemy nie bez przesady powiedzieć, że są to nauczyciele z pasją. Nie liczą, czasu, dodatkowych godzin, które spędzają z uczniami. Są pasjonatami potrafiącymi zarazić uczniów swoimi zainteresowaniami - mówi dyrektor.

I właśnie dzięki połączeniu pasji nauczycielskiej i ambicji uczniowskiej przychodzą imponujące efekty. Uczniowie ZS 6 są znani w dziedzinie wynalazczości na prestiżowych konkursach na arenie międzynarodowej.  Swoje dzieła techniczne młodzi jastrzębianie prezentowali m.in. w Korei Południowej, Kanadzie, Tajwanie, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii.

- Właśnie tam można zmierzyć się z najlepszymi twórcami z całego świata. W zasadzie z żadnego wyjazdu nie wracamy bez medalu. Uczniowie nie tylko są twórcami swoich prac, ale muszą również omówić je w języku angielskim. Przy okazji młodzież poznaje kulturę innych krajów, co jest dla nich swoista nagrodą - podkreśla dyrektor.

ZS nr 6 specjalizuje się w przedmiotach technicznych. Nie bez przesady można powiedzieć, że to marka rozpoznawcza naszego miasta. Często to dzięki osiągnięciom młodych adeptów szkoły, słychać o Jastrzębiu w całym kraju, a młodzi wynalazcy są gośćmi mediów ogólnopolskich.

Żeby nie być gołosłownym, przypomnijmy to, że młodzi badacze z ZS 6 potwierdzili, iż larwy motylicy Barciaka zjadają worki foliowe. To było wiadomo już wcześniej, ale chodzi o zastosowanie tego odkrycia do oczyszczania ziemi z wszechogarniającego plastiku. Rzecz w tym, aby szerzej wykorzystać tę prawidłowość.

ZS 6 to szkoła, która obala mit, że nauka istnieje dla samej nauki, a teoria dla teorii. Tutaj uczą się młodzi odkrywcy, wynalazcy, uczą się nie, dlatego, że muszą, ale chcą zmieniać świat, kreować rzeczywistość, czynić otoczenie lepszym.  W tej szkole uczniowie mogą poznać smak prawdziwej przygody naukowej.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~klimat rączy (81.200. * .162) 17.05.2022 13:43

Brawo kadra, brawo dyrekcja, brawo sponsorzy!

~Dobry (89.64. * .100) 12.05.2022 14:30

Szkoła na medal miasto nie koniecznie

~Nudziarz (46.134. * .201) 11.05.2022 20:55

Co to za artykuł?! Jak mam teraz narzekać? SKANDAL!!!

~Zdrojowianka (89.70. * .92) 11.05.2022 13:41

Gratulacje!

~Pies Barona Munchhausena (178.27. * .27) 10.05.2022 22:36

Uczniowie moga uciec z tego lez padolu.