Światowy Dzień Turystyki w Jastrzębiu-Zdroju

Światowy Dzień Turystyki przypadający na 27 września miał także swoją jastrzębską odsłonę. W tym dniu odbył się spływ rzeką Szotkówką oraz konkursy o tematyce turystycznej. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Turystyka i Rekreacja, a włączyli się w nie członkowie Stowarzyszenia „Z Korfantym” w przyszłość...” (ZS Nr2), OSP Moszczenica i WOPR Jastrzębie-Zdrój. Miasto Jastrzębie-Zdrój sfinansowało przedsięwzięcie w ramach miejskiego konkursu ofert na zadania publiczne z zakresu turystyki. 

Światowy Dzień Turystyki w Jastrzębiu-Zdroju

To była pierwsza edycja Światowego Dnia Turystyki w Jastrzębiu-Zdroju. Organizatorzy zwrócili uwagę na walory krajoznawcze rzeki Szotkówki i przebiegającego nieopodal niej Żelaznego Szlaku Rowerowego.  Wprawdzie pogoda nie dopisała, ale nie zraziło to najwytrwalszych turystów, którzy lubią podejmować wyzwania, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju pokonali trasę spływu w rekordowym czasie 25 minut. Szkółka Pływania Pietrzyk, która zabezpieczała spływ, potwierdziła, że był to najszybszy czas przepłynięcia tego odcinka. Robert Pietrzyk, instruktor kajakarstwa, podkreślał, że młodzież wykazała się pasją i zacięciem sportowym. Byli to uczniowie klas Technikum Organizacji Turystyki oraz klas gastronomicznych w „Korfantym”.

- Organizując Światowy Dzień Turystyki w Jastrzębiu-Zdroju chcieliśmy podkreślić, że także nasze miasto posiada urokliwe rejony i to jest w zasięgu każdego mieszkańca. Mamy piękną, meandryczną rzekę Szotkówkę oraz wybudowany, tuż nieopodal niej, Żelazny Szlak Rowerowy. Warto to docenić i korzystać z tego. To tereny wprost wymarzone do uprawiania turystyki kajakarskiej czy rowerowej. Do tego właśnie chcieliśmy zachęcić jastrzębian - mówi Ryszard Lepczyński, prezes Stowarzyszenia Turystyka i Rekreacja, które organizowało przedsięwzięcie.

A co o turystyce, jako jednym z kierunków rozwoju Jastrzębia sądzą młodzi mieszkańcy?

- Uważam, że miejsce, w którym się znajdujemy - rzeka Szotkówka i Żelazny Szlak Rowerowy - to urocze zakątki naszego miasta. Nie trzeba wcale daleko wyjeżdżać, aby odpocząć od pracy. Kajaki, które niedawno pojawiły się na Szotkówce są dużą atrakcją. Powiem szczerze, że chyba nawet nie wszyscy wiedzą, że mamy naprawdę, czym się pochwalić - mówi Emilia Dorda, uczennica Technikum Organizacji Turystyki w „Korfantym”.

Może warto też pokazać młodym ludziom, że kształcenie się w kierunku turystycznym jest dobrym pomysłem na siebie i to zarówno w kontekście pracy w Jastrzębiu jak i poza nim.

- Technikum Turystyczne, które wybrałyśmy to ciekawa droga kształcenia. Ta dziedzina przecież ciągle się rozwija. Ostatnio zauważamy duży nacisk na turystykę lokalną, która jest przecież najbardziej dostępna i to zarówno pod względem finansowym jak i pod względem odległości od miejsca zamieszkania - podkreśla  Martyna Górska.

W czasie Światowego Dnia Turystyki w jego jastrzębskiej edycji postawiono na kajakarstwo.

- Kajakarstwo turystyczne jest rekreacją dla każdego. Można uprawiać je w każdym wieku. To dobry i bezpieczny sposób na uprawiania turystyki, poznawanie pięknych rejonów naszego kraju. Na kajakach można się świetnie zintegrować i wspólnie spędzić czas. W ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie tą formą aktywności w Jastrzębiu – mówi Robert Pietrzyk, ze Szkółki Pływania Pietrzyk, pionier kajakarstwa na ziemi jastrzębskiej.

Miasto Jastrzębie-Zdrój stawia mocno na turystykę i to ono właśnie sfinansowało Światowy Dzień Turystyki na swoim terenie. Gmina inicjuje też wiele przedsięwzięć mających na celu zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania swojej małej ojczyzny i regionu.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 29.09.2022 13:23

Tak, a święto węgla proszę zorganizować w Grudziądzu.

~szeeechterinny (46.134. * .179) 29.09.2022 08:07

Taaa.... 27 wrzesień , temp. 13 st. woda potęguje zimno...no rewelacja w kajaku w ocieplaczu i kapoku, gdzie wyobraźnia organizatorów a może tak latem... zawsze to słońca więcej .

~Irasiad (193.28. * .1) 28.09.2022 09:36

"Miasto Jastrzębie-Zdrój stawia mocno na turystykę i to ono właśnie sfinansowało Światowy Dzień Turystyki na swoim terenie"

Groteska.

~MarcinSz (188.137. * .18) 28.09.2022 09:09

Kajakarstwo w Jastrzębiu ma się coraz lepiej. Mamy nawet przystań #Jastrzębski Kajak Przystań Szymańcówka gdzie organizowane są spływy rzeką Szotkówką I spływy po Rozlewiskach.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .139) 28.09.2022 08:35

Co nie zmienia faktu, że fajnie, że się młodzi ludzie starają to zmienić, chwała im za to :)

~Raperkaklasztorna (89.64. * .139) 28.09.2022 07:07

Jastrzębie i turystyka to jak Rosja i prawa człowieka.