Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°14°
3 grudnia 2018

"A to Polska właśnie" - patriotyzm bez kłótni

"A to Polska właśnie" - patriotyzm bez kłótni Zobacz więcej zdjęć
fot. Adam Łukasik

Sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” był dobrą lekcją patriotyzmu, a jednocześnie chwilą spędzoną z muzyką i tańcem w mistrzowskim wykonaniu.

Koncert znanego nie tylko w naszym regionie zespołu folklorystycznego został zorganizowany z okazji Dnia Górnika. Jednak repertuar znacznie wychodził poza śląską tematykę. Był w istocie świetną lekcją historii i patriotyzmu w najlepszym wykonaniu.

Niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku, kiedy usłyszał słowa "Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski ród" lub „My, pierwsza brygada”. Zachwyt publiczności wzbudziła prezentacja folkloru podhalańskiego i krakowskiego. Publiczność była pod dużym wrażeniem choreografii i układów tanecznych. Można bez przesady powiedzieć, że był to prawdziwy majstersztyk, dopracowany w każdym detalu. Właśnie te dwa punkty programu wywołały największy aplauz. W pamięci pozostanie też wykonanie przez artystów narodowego tańca Polaków - poloneza. Były również, bo trudno, żeby nie - akcenty typowo śląskie. Wyrażające tęsknotę za macierzą oraz kulturę i tradycję regionu.

Jeden z utworów swoją genezą sięgał II wojny światowej. Chodzi o „Wierzby”, znane również, jako „Rozszumiały się wierzby płaczące”. W nowej a jakże robiącej wrażenie aranżacji.

Sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” był świętem muzyki w najlepszym wykonaniu. Ale nie tylko! Jastrzębianie otrzymali solidną dawkę historii w pięknej artystycznej oprawie. Widzowie mogli przekonać się, że patriotyzm - miłość do Ojczyzny - można wyrażać w sposób poruszający wrażliwość słuchaczy. Skłaniający do refleksji, a nawet wywołujący pozytywne emocje. Jest więc możliwy patriotyzm bez kłótni, zamętu, czy udowadniania sobie, kto jest „lepszym” lub „gorszym” Polakiem. Muzyka Zespołu „Śląsk” łączy, a nie dzieli. Pokazuje wspólną historię i tradycję, a nie różnice i kontrowersje. Ten koncert na pewno na długo pozostanie w pamięci. To była  bardzo doba lekcja historii.

nagranie video

Polub i udostępnij
Czytaj też

Udany początek Dni Jastrzębia. Pierwszy dzień za nami Udany początek Dni Jastrzębia. Pierwszy dzień za nami

W setną rocznicę I Powstania Śląskiego - wykład W setną rocznicę I Powstania Śląskiego - wykład

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Gość04.12.2018 6:51

cudowny koncert :)

Radio Teheran03.12.2018 13:15

@Do Radio Teheran
W Teheranie nie mieszkaja Arabowie, Iran to nie panstwo arabskie.
Ofiaro reformy edukacji.

Do Radio Teheran03.12.2018 10:55

Arabie, wytłumacz się z określenia "Militarny patriotyzm" . Jesteś przekonany o swej mądrości, ale to ułuda. Każdy twój komentarz, świadczy o tym, że jesteś prostaczkiem.

Radio Teheran03.12.2018 8:45

Militarny patriotyzm dla idiotow zawladnal nawet estrada.