Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
3 grudnia 2018

"A to Polska właśnie" - patriotyzm bez kłótni

"A to Polska właśnie" - patriotyzm bez kłótni Zobacz więcej zdjęć
fot. Adam Łukasik

Sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” był dobrą lekcją patriotyzmu, a jednocześnie chwilą spędzoną z muzyką i tańcem w mistrzowskim wykonaniu.

Koncert znanego nie tylko w naszym regionie zespołu folklorystycznego został zorganizowany z okazji Dnia Górnika. Jednak repertuar znacznie wychodził poza śląską tematykę. Był w istocie świetną lekcją historii i patriotyzmu w najlepszym wykonaniu.

Niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku, kiedy usłyszał słowa "Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski ród" lub „My, pierwsza brygada”. Zachwyt publiczności wzbudziła prezentacja folkloru podhalańskiego i krakowskiego. Publiczność była pod dużym wrażeniem choreografii i układów tanecznych. Można bez przesady powiedzieć, że był to prawdziwy majstersztyk, dopracowany w każdym detalu. Właśnie te dwa punkty programu wywołały największy aplauz. W pamięci pozostanie też wykonanie przez artystów narodowego tańca Polaków - poloneza. Były również, bo trudno, żeby nie - akcenty typowo śląskie. Wyrażające tęsknotę za macierzą oraz kulturę i tradycję regionu.

Jeden z utworów swoją genezą sięgał II wojny światowej. Chodzi o „Wierzby”, znane również, jako „Rozszumiały się wierzby płaczące”. W nowej a jakże robiącej wrażenie aranżacji.

Sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” był świętem muzyki w najlepszym wykonaniu. Ale nie tylko! Jastrzębianie otrzymali solidną dawkę historii w pięknej artystycznej oprawie. Widzowie mogli przekonać się, że patriotyzm - miłość do Ojczyzny - można wyrażać w sposób poruszający wrażliwość słuchaczy. Skłaniający do refleksji, a nawet wywołujący pozytywne emocje. Jest więc możliwy patriotyzm bez kłótni, zamętu, czy udowadniania sobie, kto jest „lepszym” lub „gorszym” Polakiem. Muzyka Zespołu „Śląsk” łączy, a nie dzieli. Pokazuje wspólną historię i tradycję, a nie różnice i kontrowersje. Ten koncert na pewno na długo pozostanie w pamięci. To była  bardzo doba lekcja historii.

nagranie video

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rząd zmniejszył dotacje dla województwa śląskiego Rząd zmniejszył dotacje dla województwa śląskiego

Trwa budowa sali koncertowej Trwa budowa sali koncertowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Gość04.12.2018 6:51

cudowny koncert :)

Radio Teheran03.12.2018 13:15

@Do Radio Teheran
W Teheranie nie mieszkaja Arabowie, Iran to nie panstwo arabskie.
Ofiaro reformy edukacji.

Do Radio Teheran03.12.2018 10:55

Arabie, wytłumacz się z określenia "Militarny patriotyzm" . Jesteś przekonany o swej mądrości, ale to ułuda. Każdy twój komentarz, świadczy o tym, że jesteś prostaczkiem.

Radio Teheran03.12.2018 8:45

Militarny patriotyzm dla idiotow zawladnal nawet estrada.