Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
Wesele w Dąbrówce
21 stycznia 2019

Jest nowe logo Miasta Jastrzębie-Zdrój (video)

Jest nowe logo Miasta Jastrzębie-Zdrój (video)
fot. UM Jastrzębie

Jastrzębie-Zdrój to miasto, które chce konsekwentnie budować swoją silną markę. Markę, która będzie poparta renomą i która będzie przyciągać nowych mieszkańców, inwestorów, turystów. Miasto dopracowało się logotypu, który oprócz herbu będzie jego znakiem rozpoznawczym i nie zastępuje go.

Jednym z narzędzi jest uporządkowana komunikacja wizualna, która pozwala na skuteczne prezentowanie i promowanie marki. Herb i logo to dwa znaki i dwie różne funkcje. Herb jest najważniejszym, oficjalnym i uroczystym symbolem miasta, natomiast logo to znak promocji.

Główną inspiracją dla stworzenia spójnego systemu identyfikacji było bogate wizualnie dziedzictwo miasta. Z jednej strony Jastrzębie-Zdrój było kiedyś miastem uzdrowiskowym znanym z solanek, z drugiej - posiada długą tradycję w górnictwie.

Nowe logo powstało dzięki dogłębnej analizie klasycznego herbu i znaku miasta pojawiającego się na artykułach promocyjnych z początku ubiegłego wieku. Składa się z dwóch kluczowych elementów: sygnetu i logotypu.

Logotyp to nic innego jak nazwa miasta. Może on zawierać także dodatkowe podmarki, np. gospodarka, zdrowie, sport, kultura itd.

Sygnet jest uproszczoną wersją klasycznego herbu, któremu nadano dodatkowe znaczenie poprzez formy i kształty w trakcie procesu projektowania. W sygnecie zawierają się: jastrząb - ptak, którego nazwę nosi miasto, unowocześniona wersja żelazka i pyrlika (tradycyjnych znaków górnictwa), kropla wody, kształt serca, dwie góry.

Wszystkie elementy w równym stopniu odgrywają ważną rolę w identyfikacji wizualnej Jastrzębia-Zdroju. Nowa identyfikacja wizualna wykorzystuje dwa główne kolory: zielony - sosnę i złoto oraz dwa kolory wtórne: czerń –węgiel i biel. Kolor zielony oznacza naturę, złoto symbolizuje nową, prosperującą erę naszych czasów. Wykorzystanie czerni jest zakorzenione w tradycjach górniczych, a biel odnosi się do okresu uzdrowiska i świeżej wody źródlanej.

Znak w wersji podstawowej powinien być używany w kolorach: złotym, zielonym, czarnym lub białym, gdy tylko jest to możliwe i estetyczne.

Co ważne, logo nie zastępuje herbu, który jest najważniejszym symbolem miasta. Spójny system identyfikacji Jastrzębia-Zdroju stworzyło studio projektowe ZIIJN.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębie najlepiej zaplanowanym miastem Jastrzębie najlepiej zaplanowanym miastem

Miasto będzie szukać inwestora strategicznego Miasto będzie szukać inwestora strategicznego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (50)
stary uczeń23.01.2019 18:43

A czego spodziewać się po nauczycielce? Nauczyciel to taka osoba co jak nie wie co zrobić z uczniami na lekcji to daje temat zastępczy - laurki najlepiej wychodzą. Te logo to taka laurka do zamydlenia oczy z mostami i całą resztą zawalonych spraw. Zastanawia mnie tylko kiedy weźmie urzędników na spacer liście i śmiecie zbierać. A przydało by im się troszkę takiego ruchu.

Radio Teheran23.01.2019 10:51

Jak ja kocham platformę i wszystkich urzędników UM,jesteście wspaniali,a te logo to cud malina.Warto było rozwiązać worek ze szmalcem.Dziś idę w miasto upić się z radości,przepiękny nożycoskrzydły jastrząbek.

hmmm23.01.2019 8:53

wiadomo czemu.
Studio projektowe istnialo niespelna rok jak to projektowało. ewidentnie widac tandete i brak wyobrazni. Ale tu równiez brak kompetencji osób z UM które sa tym projektem zachwycony.

Wczesniej własciciel studia mial zarejestrowana działallnosc w cieszynie jako uslugi dentystyczne.

Mysle ze lepszym rozwiazaniem było by zorganizwanie konkursu w szkolach na nowe logo miasta.
Chociaz moze by wypromowali jakiegos zdolnego grafika z naszego miasta. Mogli by mu za to ufundowac jakies stypendium.

Gość22.01.2019 20:42

Przypominam, że JSW zrobiła logotyp ogłaszając KONKURS gdzie nagrodą było (o ile pamiętam) 1 tys zł zatem 10 razy taniej niż w UM. Pytanie czemu poszło to bez zapytań ofertowych? Warto zwrócić uwagę, że to POCZĄTEK kosztów - trzeba zmienić pieczątki, wizytówki, itd i pytanie KTO to będzie wykonywał i czy zapytania zostaną rozesłane do innych firm czy załatwione po znajomości?

Radio Teheran22.01.2019 20:07

@Miś
"Źródła: Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, Ziijn"

Te wyjasnienia pod wskazanym linkiem mozna o kant d. rozbic.
Nie bylo konkursu czy przetargu.
Wydano na zbedne paskudztwo worek publicznych pieniedzy w sytuacji, gdy miasto pozbawia sie po kolei wszelkich zdobyczy cywilizacyjnych.

mieszkaniec22.01.2019 16:20

Logo powinnom być bardzo proste graficznie. To jest.
Co się dzieje z niektórymi ludźmi w NASZYM mieście. Jakiś amok złości, czy dążenie do samounicestwienia.

Wyprzedzę zarzut i przypomnę, że Pani Prezydent Jastrzębia też została oskarżona przez nie wiadomo kogo, że buduje lub wybudowała sobie piękną willę koło Wodzisławia. Z podobnym zarzutem, musiał walczyć Prezydent Gdańska. To chyba dyżurny zarzut, żeby komuś zaszkodzić. Kto je upublicznia?

Radio Teheran22.01.2019 15:40

W sumie to dobrze, ze tylko logo.
Mogli przeciez (i moga ciagle) wpasc na pomysl zmiany nazwy miasta (belkoczac po marketingowemu: rebranding).

Pamięci22.01.2019 13:51

Pamiętacie początek poprzedniej kadencji? I filmik o mieście beznadziejny za grubą kasę przez firmę z Rybnika? Po czasie wyszło że to jakiś bratanek czy inny pociotek sklecił.

Radio Teheran22.01.2019 13:24

@uśmiany
"Pisze przecież wyraźnie"

Pisanie po polsku to trudna sztuka.

Pokaż wszystkie opinie (50)