OBI - Top

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°13°
8 lutego 2019

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera
fot. pixabay

Emeryci górniczy, którzy nie są objęci nową ustawą o wypłacie rekompensaty z tytułu utraconego deputatu węglowego, są oburzeni. Postanowili napisać list do premiera Mateusza Morawickiego.

Autorzy listu podkreślają, że pomimo tego, że parlament uchwalił dwie ustawy o rekompensacie za utracony deputat węglowy, w 2017 r. i 2018 r., nie objęła ona 12 tys. pracowników - byłych górników, którym prawo do bezpłatnego deputatu zostało zawieszone bądź wypowiedziane przez spółki węglowe. Osoby, które przeszły na emeryturę w 2015 r. i latach kolejnych zostały pozbawione tego świadczenia. Formą protestu przeciwko temu jest napisanie listu do premiera rządu Mateusza Morawieckiego.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Górniczych „Silesia” apeluje do byłych górników, aby wysyłali listy do premiera w sprawie utraconego prawa do deputatu węglowego i rekompensaty z tym związanej. „Silesia” publikuje gotowe wzory listów i zachęca do ich wysłania.

- Jestem byłym pracownikiem przedsiębiorstwa górniczego, który nie otrzymuje ekwiwalentu pieniężnego za bezpłatny deputat węglowy z budżetu państwa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie otrzymałem również jednorazowej rekompensaty z tytułu prawa do bezpłatnego deputatu węglowego w ramach ustaw, które zostały uchwalone przez sejm. Środowisko emerytów górniczych (…) zostało po raz kolejny podzielone. Są emeryci, którzy otrzymują dalej świadczenie z budżetu państwa, ci którzy otrzymali świadczenie rekompensacyjne oraz my - 12 tysięczna rzesza emerytów i rencistów górniczych, o których rząd zapomniał. Zwracamy się do pana premiera z apelem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do rekompensaty utraconych prze mnie świadczeń z tytułu prawa do bezpłatnego węgla - czytamy m.in. w liście.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wydobycie rośnie, ceny węgla spadają JSW: Wydobycie rośnie, ceny węgla spadają

JSW przekazała 150 tys. zł na zakup inkubatora JSW przekazała 150 tys. zł na zakup inkubatora

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
Ciocia Klocia12.02.2019 6:11

Te przywileje macie tylko dzięki usilnym staraniom naszej pani prezydent. Gdyby nie ona to nie byłoby tak dobrze. Swoimi trafnymi decyzjami i środkami zagwarantowanymi w budżecie miasta umacnia przekonanie, że jest najlepszym prezydentem stulecia niepodległej. Dajmy wyraz poparcia jej stanowisku i okażmy więcej szacunku. Tylko malkontenci twierdza inaczej. Miliony jastrzębian staną murem za swoją panią prezydent!

barbara11.02.2019 22:16

ludzie co wy piszecie pierdoły kolejarz ma węgiel a górnik co wydobywał z narażeniem życia nie ma 25 lat na dole to się wam nie podoba inni pracują dłużej bo chcą to rząd goni z pracy ludzi po to by zamykać kopalnie to piszą ludzie co pojęcia nie mają o pracy górników

emeryt11.02.2019 16:10

dajcie wreszcie jakąś kasę bo z marnych 6200 zł. emerytury ciężko odłożyć na wczasy w ZEA.

Inspektor Pracy11.02.2019 14:32

Nie powinno być emerytur po 25 latach pracy. Co najwyżej kompensata i jazda do roboty a Ci co popieraja PO powinni mieć je odebrane i do dopracowania do 67r zycia,nie mniej niz 52 lata pracy.

grzegor11.02.2019 13:01

25 lat ciężkiej pracy, w pocie czoła, bez dostępu do świeżego powierza, z narażeniem życia. Przesiedziałem na powierzchni to teraz mi się należny. A co

dudek11.02.2019 12:43

Emeryt??? po 25 latach siedzenia w komorze??
Jak chcą węgiel to niech sobie na zwałach nazbierają.

do byk 09.02.2019 16:1910.02.2019 14:01

Mam nadzieję że będziesz długo żył i jeszcze dłużej pracował czego ci życzę z całego serca gdyż dzięki twoim składkom na ZUS ja i inni moi koledzy, bracia, ojcowie, mają wypłacaną emeryturę. Tak trzymaj, brachu !!! Dbaj o siebie !!!

Pokaż wszystkie opinie (42)