Explozja Tańca

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
8 lutego 2019

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera
fot. pixabay

Emeryci górniczy, którzy nie są objęci nową ustawą o wypłacie rekompensaty z tytułu utraconego deputatu węglowego, są oburzeni. Postanowili napisać list do premiera Mateusza Morawickiego.

Autorzy listu podkreślają, że pomimo tego, że parlament uchwalił dwie ustawy o rekompensacie za utracony deputat węglowy, w 2017 r. i 2018 r., nie objęła ona 12 tys. pracowników - byłych górników, którym prawo do bezpłatnego deputatu zostało zawieszone bądź wypowiedziane przez spółki węglowe. Osoby, które przeszły na emeryturę w 2015 r. i latach kolejnych zostały pozbawione tego świadczenia. Formą protestu przeciwko temu jest napisanie listu do premiera rządu Mateusza Morawieckiego.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Górniczych „Silesia” apeluje do byłych górników, aby wysyłali listy do premiera w sprawie utraconego prawa do deputatu węglowego i rekompensaty z tym związanej. „Silesia” publikuje gotowe wzory listów i zachęca do ich wysłania.

- Jestem byłym pracownikiem przedsiębiorstwa górniczego, który nie otrzymuje ekwiwalentu pieniężnego za bezpłatny deputat węglowy z budżetu państwa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie otrzymałem również jednorazowej rekompensaty z tytułu prawa do bezpłatnego deputatu węglowego w ramach ustaw, które zostały uchwalone przez sejm. Środowisko emerytów górniczych (…) zostało po raz kolejny podzielone. Są emeryci, którzy otrzymują dalej świadczenie z budżetu państwa, ci którzy otrzymali świadczenie rekompensacyjne oraz my - 12 tysięczna rzesza emerytów i rencistów górniczych, o których rząd zapomniał. Zwracamy się do pana premiera z apelem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do rekompensaty utraconych prze mnie świadczeń z tytułu prawa do bezpłatnego węgla - czytamy m.in. w liście.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ponad 3 tys. górników wyzdrowiało w JSW Ponad 3 tys. górników wyzdrowiało w JSW

Płacą uczniom za naukę w szkołach górniczych Płacą uczniom za naukę w szkołach górniczych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
Ciocia Klocia12.02.2019 6:11

Te przywileje macie tylko dzięki usilnym staraniom naszej pani prezydent. Gdyby nie ona to nie byłoby tak dobrze. Swoimi trafnymi decyzjami i środkami zagwarantowanymi w budżecie miasta umacnia przekonanie, że jest najlepszym prezydentem stulecia niepodległej. Dajmy wyraz poparcia jej stanowisku i okażmy więcej szacunku. Tylko malkontenci twierdza inaczej. Miliony jastrzębian staną murem za swoją panią prezydent!

barbara11.02.2019 22:16

ludzie co wy piszecie pierdoły kolejarz ma węgiel a górnik co wydobywał z narażeniem życia nie ma 25 lat na dole to się wam nie podoba inni pracują dłużej bo chcą to rząd goni z pracy ludzi po to by zamykać kopalnie to piszą ludzie co pojęcia nie mają o pracy górników

emeryt11.02.2019 16:10

dajcie wreszcie jakąś kasę bo z marnych 6200 zł. emerytury ciężko odłożyć na wczasy w ZEA.

Inspektor Pracy11.02.2019 14:32

Nie powinno być emerytur po 25 latach pracy. Co najwyżej kompensata i jazda do roboty a Ci co popieraja PO powinni mieć je odebrane i do dopracowania do 67r zycia,nie mniej niz 52 lata pracy.

grzegor11.02.2019 13:01

25 lat ciężkiej pracy, w pocie czoła, bez dostępu do świeżego powierza, z narażeniem życia. Przesiedziałem na powierzchni to teraz mi się należny. A co

dudek11.02.2019 12:43

Emeryt??? po 25 latach siedzenia w komorze??
Jak chcą węgiel to niech sobie na zwałach nazbierają.

do byk 09.02.2019 16:1910.02.2019 14:01

Mam nadzieję że będziesz długo żył i jeszcze dłużej pracował czego ci życzę z całego serca gdyż dzięki twoim składkom na ZUS ja i inni moi koledzy, bracia, ojcowie, mają wypłacaną emeryturę. Tak trzymaj, brachu !!! Dbaj o siebie !!!

OZ10.02.2019 13:25

Byk masz w 100 % rację, oni już to wszystko mają w emeryturze. A tyMa.kuu z
08.02.2019 nikomu żal dupy nie ściska tylko wszyscy mają już dość do was dokładać. Jak ci tak źle to trzeba było przyjść robić lebrze na budowę.

Gość10.02.2019 12:11

a do GORNISTWA sie balo isc TO siedziec CICHO anie zazdroscic

Olo10.02.2019 9:57

Oddac wegiel

Pokaż wszystkie opinie (42)