Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°17°
22 lutego 2019

JSW: Wirtualna rzeczywistość

JSW: Wirtualna rzeczywistość
fot. JSW / Mateusz Paszek

Jastrzębska Spółka Węglowa dużą wagę przywiązuje do bezpieczeństwa pracowników. W tym celu uruchomiono pracownię, gdzie odbywają się szkolenie BHP w wirtualnej rzeczywistości.

Wirtualna rzeczywistość jeszcze niedawno uznawana była za całkowitą fantazję, dziś staje się faktem. Znajduje zastosowanie w całkowicie realnym świecie - teraz także w świecie górniczym.

Nowa pracownia VR (Virtual Reality) ruszyła w jednej z pracowni spółki JSW Szkolenie i Górnictwo przy Ruchu „Borynia” w Jastrzębiu-Zdroju. Pierwsza grupa nowo przyjętych pracowników przeszła dziś serię szkoleń przeciwpożarowych i BHP.

- Technologia VR to nowość, która pozwala ustawić pracownika w sytuacji, w której jeszcze nie był, a która jest przecież możliwa  W ten sposób nowy pracownik ma szansę nauczyć się rozwiązywania określonych problemów czy zmierzenia się z wyzwaniami w bezpiecznych warunkach, np. podczas ewakuacji na wypadek pożaru. Nic nie zastąpi umiejętności praktycznych, ale szkolenie pokazuje, z czym można mieć do czynienia podczas pracy. Zdecydowanie stawiamy na sytuacje kryzysowe, bo po pierwsze rzadko występują, a po drugie - trzeba szybko podjąć określone działanie. Sytuacje rutynowe są bowiem przewidywalne - mówi Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo

Sala wyposażona w trzynaście stanowisk będzie wykorzystywana zarówno do szkolenia nowych pracowników, jak i osób, które już są zatrudnione przez pracowników. Jak deklarują władze spółki JSW SiG, większość przyjmowanych dziś do pracy osób to ludzie młodzi, co w naturalny sposób zrodziło zainteresowanie technologią VR. Zakładane na głowę gogle i kontrolery nie są bowiem obce osobom zaczynającym nową zawodową ścieżkę. Wszystko prowadzone jest też w atrakcyjnej graficznie formie. 

- Mamy różne scenariusze, dotyczą np. reakcji na zagrożenie. Musimy wskazać,  gdzie jest sprzęt gaśniczy, co i jak trzeba zrobić.  Tych wszystkich elementów uczy nas aplikacja Jest tu też rywalizacja, każdy z zawodników za rozwiązywanie zadań otrzymuje punkty -   opisuje Adam Stachowski ze Studio VR Premium z Wrocławia.

Wirtualna rzeczywistość ma też jedną podstawową zaletę. To ogromna przewaga nad tradycyjnym szkoleniem. Według badań, poziom zapamiętywania szkolenia z użyciem VR wynosi aż 70 procent, a tradycyjny wykład zapamiętywany jest tylko w 10 procentach. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Uruchomiono kolejne ściany. Chcą zwiększyć wydobycie JSW: Uruchomiono kolejne ściany. Chcą zwiększyć wydobycie

Najgorzej jest z JSW. Silny spadek na giełdzie Najgorzej jest z JSW. Silny spadek na giełdzie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (10)
TiC23.02.2019 20:05

Bezpieczenstwo i BHP w JSW nie istnieje.... spytajcie kogoś z Zofiowki.... ludzie narzędzia za swoje prywatne pieniądze muszą sobie kupować bo by nie mieli czym robić. Szkalowanie zastraszanie a poniżenie to domena JSW. Niech się ranna zmiana wypowie jak przbierali do 15 w temperaturze bo jakiś kozak z szefostwa latał i Wrzeszczał i straszył ludzi a prawda jest taka ze pewnie prezes juz mu się dobrał do dupska za nieudolność. Robcie tak dalej a pograżycie się sami.... ludzie już piszą i dzwonią do urzędów i inspekcji pracy

OZ23.02.2019 18:25

Najpierw niech oddadzą zaległe za 3lata 500 plus na pierwsze dziecko, a potem zaległe 14 i węgiel.

Olo23.02.2019 16:06

Oddac wegiel i 14stke za 2016

jestemza23.02.2019 9:37

na jasmosie już dawno jest wirtualny węgiel i o co ci idzie?.

jasmos22.02.2019 15:28

Na koniec zostanie wirtualny węgiel.

Radio Teheran22.02.2019 13:56

Znow sie pierdolami zajmuja

fajerman z kursu22.02.2019 13:13

Jest mały błąd w tych szkoleniach. Jak taki szkolący się wpadnie gdzieś i go wirtualni uśmierci. To zrobią restart i dalej się uczy. A w rzeczywistości jak coś nabroi to ma zgona zaliczonego. Byłem na szkoleniu na Barbarze. Szkolenie z zasad gaszenia czoła przodka z wypływem metanu. Wszyscy co tam jada są po wstępnym przeszkoleniu na zakładach. A Obsługa na miejscu musi wszystko naprawiać i wpajać od nowa. bo to co im powiedziano ustnie czyli wirtualnie na zakładzie skutkuje pewnym parzeniem na miejscu.
Ale inicjatywa dobra może będą wyniki. Najważniejsze żeby jakaś firemka córka zarobiła bo prezes potrzebuje na wczasy na Kanarach.

Pokaż wszystkie opinie (10)