Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°12°
30 kwietnia 2019

Międzynarodowy Dzień Jazzu - zagrają przed galerią

  • Międzynarodowy Dzień Jazzu - zagrają przed galerią
  • Międzynarodowy Dzień Jazzu - zagrają przed galerią
  • Międzynarodowy Dzień Jazzu - zagrają przed galerią
  • Międzynarodowy Dzień Jazzu - zagrają przed galerią
Więcej zdjęć:

Na dzień 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu. Ma on również akcent jastrzębski, ponieważ w naszym mieście odbywają się imprezy z tym związane. We wtorek muzyka zabrzmi przed centrum handlowym.

Festiwal Jazztrzębie na dobre zadomowił się w naszym mieście. Wszystko to za sprawą Przemysława Strączka, pomysłodawcy przedsięwzięcia, ale też gitarzysty jazzowego, kompozytora i aranżera.  Z tej okazji do Jastrzębia przyjechał Daniel Ryciak, prezes Śląskiego Jazz Clubu.

- Współorganizujemy Jazztrzębie, ponieważ Przemek od kilkunastu lat jest członkiem Śląskiego Jazz Clubu i to nie pierwszy projekt, który realizujemy wspólnie. Warto dodać, że Jazztrzębie to festiwal w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu, odbywającego się pod patronatem UNESCO. Impreza jest już na tyle rozpoznawalna, że jest całkiem spore grono muzyków, którzy chcą wystąpić w waszym mieście i zgłaszają swój akces. Poza tym do Jastrzębia przybywa publiczność z innych miejsc w ramach tzw. turystyki kulturalnej. Zainteresowanie festiwalem, również mediów tematycznych, jest duże. Dzięki temu miasto zaistniało na jazzowej mapie Polski - mówił Daniel Ryciak.

W niedzielę i poniedziałek odbyły się dwa koncerty - Double Trouble: Aleksandra Bożek-Muszyńska - ruch (siostra) Marcin Bożek - gitara basowa (brat) oraz Olbrzym i Kurdupel: Tomasz Gądecki - saksofon tenorowy, Marcin Bożek - gitara basowa, a także: Andras Des Trio (Węgry), Eskaubei & Tomek Nowak Quartet Feat. Mr. Krime. W poniedziałek można było usłyszeć Przemek Strączek Trio & Special Guest Andy Sheppard.

We wtorek przed galerią „Jastrzębie” zaplanowano ostatnią odsłonę jazzowego święta. Mieszkańcy będą mogli usłyszeć śpiew w wykonaniu Agnieszki Król, przy akompaniamencie gitary - Michał Husak. Jeśli warunki pogodowe nie pozwolą, wówczas muzykę będzie można usłyszeć wewnątrz centrum handlowego. Ten sposób koncertowania wtapia się w życie codzienne, sprawy prozaiczne, jakimi są zakupy. Wówczas muzyka staje się częścią rzeczywistości, jej integralną częścią. Wychodzi do ludzi, kiedy się tego nie spodziewają.

- Muzyka potrzebuje publiczności. Artysta kieruje swój przekaz, do słuchaczy. Gdyby nie było odbiorców, wówczas festiwale, koncerty; ta szczególna relacja artysta - słuchacz nie zostałaby zbudowana. Właśnie ona tworzy interakcje - emocje, przeżycia, które są istotą muzyki, również jazzowej - mówił Przemysław Strączek.

We wtorek wieczorem w restauracji Stary Zdrój odbędzie się koncert, w którym wystąpią: Monika Muc - saksofon altowy, Dominika Rusinowska - skrzypce, Paulina Atmańska - fortepian,  Kamila Drabek - kontrabas, Patrycja Wybrańczyk - perkusja.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zabrzmi JAZZtrzębie Zabrzmi JAZZtrzębie

Jastrzębskie święto jazzu trwa Jastrzębskie święto jazzu trwa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Dżordż prosto z drzewa30.04.2019 13:31

To niestety nie kojarzę. Zresztą, gdyby miało to być po lewiej stronie, to też bym nie wiedział. Tak tylko spytałem.

Radio Teheran30.04.2019 12:18

@Dżordż prosto z drzewa
Idac z Czech do Polski, po prawej.

Dżordż prosto z drzewa30.04.2019 11:28

@Radio Teheran Ten klimatyczny klub jazzowy mieścił się po prawej, czy po lewej stronie tuż przed przejściem?

Radio Teheran30.04.2019 8:52

W Cieszynie, po czeskiej stronie, tuz przed przejsciem granicznym powrotnym, byl kiedys bardzo klimatyczny klub jazzowy. Pamieta ktos?

Czesuaf30.04.2019 6:31

"jest całkiem spore grono muzyków, którzy chcą wystąpić" Ale czy będzie grono słuchaczy, którzy chcą tam być?