Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
4 czerwca 2019

Korowód Wolności i tort przed kinem "Centrum"

  • Korowód Wolności i tort przed kinem "Centrum"
  • Korowód Wolności i tort przed kinem "Centrum"
  • Korowód Wolności i tort przed kinem "Centrum"
  • Korowód Wolności i tort przed kinem "Centrum"
Więcej zdjęć:

W  30. rocznicę wyborów, które otwarły Polsce drogę do wolności, przez jastrzębskie ulice przeszedł Korowód Wolności.

Przy dźwiękach orkiestry dętej ulicami miasta przeszedł Korowód Wolności. Miał on upamiętnić wybory do Sejmu i Senatu z 4 czerwca 1989, które zapoczątkowały zmianę systemu politycznego w Polsce - obalenie komunizmu. Korowód dotarł przed kino „Centrum”, gdzie odbył się koncert orkiestry uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia 

- Jastrzębie-Zdrój to też miasto wolności. Tu, w 1988 roku ogromne strajki - majowy i sierpniowy przestraszyły ówczesną władzę i to wtedy rozpoczęły się rozmowy ze społeczeństwem. To tu, górnicy - jastrzębianie przyczynili się do tego, że losy Polski potoczyły się w takim kierunku, jakie je znamy. Następnie zorganizowano rozmowy okrągłego stołu. W ich wyniku odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Pamiętam również listopad 1989 roku, kiedy w telewizji Joanna Szczepkowska powiedziała takie słowa: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm”. To była data, która zapoczątkowała wszelkie reformy społeczne i polityczne - mówiła prezydent Anna Hetman.

Na koniec uczestnicy korowodu zostali poczęstowani tortem z napisem - Wolni z wyboru.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zamach na wolność mediów? NIM oburzona Zamach na wolność mediów? NIM oburzona

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (45)
s&d szczepionkowy faszyzm07.06.2019 0:43

Poczytajcie książki dr Jana Kwaśniewskiego. Nie opinię o nim (pisaną przez imbecyli). Sami przeczytajcie i wyróbcie sobie WŁASNE zdanie.
A data smutna, przypominająca przemalowanie naszego umęczonego kraju na prl-bis.

Do gość06.06.2019 21:29

To idź z tą kartą S1 do przychodni,to zobaczysz jak cię przyjmą.... Owszem na Ruptawie tak????

Gość06.06.2019 16:52

Jesteście ograniczeni. Pracownik z Czech rejestruje się w NFZ na kartę s1 i w Polsce leczy się na NFZ a w Czechach według prawa czeskiego. Nie róbcie zamętu.

Radio Teheran06.06.2019 15:56

@GośćDziś o 13:00
Nie ma racji, tylko ty nic nie rozumiesz.
Czlowiek pracujacy w Czechach jest ubezpieczony w Czechach i korzysta z tamtejszej opieki zdrowotnej.
Czeska karta EKuZ dziala jak ja zdefiniowano. Pracownik w Czechach w Jastrzebiu jest jakby na wakacjach i z opieki zdrowotnej korzysta awaryjnie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejska_Karta_Ubezpieczenia_Zdrowotnego 

Gość06.06.2019 13:00

Panie teheranie. Wróciłam przed chwilą z przychodni rodzinnej. Ale sytuacja miejsce miał rano. Matka a zarazem żona człowieka pracującego w Czechach z czymś co panie w rejestracji określiły "zaświadczenie z czeskiego nfztu" Pani została odesłana z kwitkiem albo ma zapłacić za wizytę 49zł. Polecono jej iść do szpitala na SOR.
Więc chyba ludzie piszący o tych ubezpieczeniach maja rację?
Sama swego czasu byłam na szybką wizytę w Danii i oczywiście w placówce szpitalnej. Podobno zwykły lekarz w przychodni by nawet nie interesował się kimś bez ubezpieczenia.

Radio Teheran06.06.2019 11:27

@Do Gość Dziś o 6:05
A dlaczego ma nie miec czeskiej EKuZ?
Zaden problem isc do czeskiego lekarza.

Do Gość Dziś o 6:0506.06.2019 11:03

Zapraszam z twoimi czeskimi podatkami do lekarza. Zaznaczam nie mając Polskiej karty NFZ czy Czeskiego odpowiednika EKUś zapłacisz gotówką na miejscu.

Pokaż wszystkie opinie (45)