Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
26 czerwca 2019

Czy ten blok grozi zawaleniem?

Czy ten blok grozi zawaleniem?
fot. Adam Łukasik

Blokowi wielorodzinnemu znajdującemu się przy ulicy Północnej w Jastrzębiu poświęcona była nadzwyczajna sesja Rady Miasta, która odbyła się w środę. Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej o możliwych nieprawidłowościach budowalnych w tym bloku złożyli przewodniczący Rady Miasta Piotr Szereda oraz Prezydent Anna Hetman.

Posiedzenie Rady Miasta na temat bloku przy ulicy Północnej nr 4-14 zdominowała kwestia bezpieczeństwa jego mieszkańców. Jeden z lokatorów, zajmujący tak zwaną nadbudowę, Jerzy Godlewski uzasadniał, że miejscu temu grozi katastrofa budowalna z tragicznymi skutkami dla znajdujących się tam ludzi.

- Czy to się zawali teraz, za miesiąc, za rok - tym zajmą się rzeczoznawcy powołani przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - mówił Jerzy Godlewski.

Uzasadniał, że stan techniczny bloku budził wątpliwości wkrótce po oddaniu go w użytkowanie, zanim jeszcze powstała znajdująca się na ostatniej kondygnacji nadbudowa.

Zupełnie inne zdanie w tej kwestii miał prezes Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, do której należy blok przy ulicy Północnej.

- Budynek jest bezpieczny. Posiadamy aktualne przeglądy gazowe, kominowe i inne. Stan stropodachu nie zagraża katastrofie budowlanej - uzasadniał prezes.

Powoływał się na pozytywną opinię inżynierów z Politechniki Śląskiej, która została wydana w tej kwestii.

Stanem technicznym budynku, w kontekście bezpieczeństwa zamieszkującego go ludzi, zajmują się sądy różnych instancji oraz prokuratura. Także policja podejmowała działania w tym temacie. O tym, czy budynek nie stwarza zagrożenia zdecydują ostatecznie wyniki ekspertyzy, którą opracowuje Polski Związek Inżynierów i Techników. Dokument ten ma pojawić się we wrześniu br.

Przy opracowaniu tej ekspertyzy jednym z głównych problemów będzie wpływ nadbudowy, znajdujący się na ostatniej kondygnacji, na stan techniczny bloku. Podczas sesji zastępca prezydenta Roman Foksowicz wskazywał, że tylko cześć nadbudowy nad segmentem A posiadała stosowne pozwolenia. Pozostały odcinek nadbudowy nad segmentami B,C i D powstał jako tak zwana samowola budowlana.

Przypomnijmy, że budowa bloku przy Północnej zaczęła w latach 80. XX wieku. Planowano go przeznaczyć dla zakładu przemysłu tekstylnego. Wraz ze zmianami ustrojowymi zdecydowano o przeznaczeniu go na budynek mieszkalny, w którym znajdują się 92 mieszkania, zajmowane przez ok. 400 lokatorów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

W bloku na Zielonej zatrzymano mężczyzn z dopalaczami  W bloku na Zielonej zatrzymano mężczyzn z dopalaczami

Uwaga! Utrudnienia w ruchu w centrum miasta Uwaga! Utrudnienia w ruchu w centrum miasta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Ryl30.06.2019 17:03

Pamietam jak ruszala budowa tego czegos rok 95, zrywane bylo poddasze bloku ach ta szklana welna do dzis mnie gryzie w plecy. Jeden dzwigar stalowy dwuteownik 300mm machniety byl o jakies 100mm na betonowym murze, ale jak p. Jurek mowil - nic temu nie bedzie bo ma "zapas mocy"!!! Powiem szczerze tam naprawde poszlo w cholere stali i to duzo jak to wymagaly obliczenia statyczne- przewymiarowane dzwigary!!! Fundenta te obciazenia napewno zniosa tu nie bylo lipy. Jerzy chce ugrac ile sie da, bo wie ze tego juz nie ukonczy bo zycia mu braknie

....28.06.2019 17:53

Przecież to wymyślił dawny architekt miejski, heh, taki fachman z UM (w UM jest pełno takich fachowców), a ten inwestor chciał tam trzymać konie na tym dachu.

sew27.06.2019 20:31

dajcie sobie już spokój z tym blokiem !!

Gość zołza z zofiówki 27.06.2019 17:05

Do Łosia :10/10

Arek27.06.2019 16:04

A co ma mowic prezes spoldzielni.....haha

Dżordż prosto z drzewa27.06.2019 11:40

Jaka pani burmistrz? Jaka burmistrz?

Liczcie się wszyscy ze słowami i nie róbcie sobie jaj z pełnionej przez panią Hetman funkcji.
Jak już, to sołtysowa.

BTW Hetman ładnie by pretendowało na nazwy jastrzębskiego trunku piwnego robionego w Tychach. Bytomiu?

Radio Teheran27.06.2019 11:38

"konieczna jest zgoda po przedstawieniu projektu i wyliczeń architektonicznych udowadniających, że po przebudowie "

No wlasnie projektant mowi, ze sie zawali, pewnie wreszcie sie doliczyl.

Pokaż wszystkie opinie (25)