Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
26 czerwca 2019

Czy ten blok grozi zawaleniem?

Czy ten blok grozi zawaleniem?
fot. Adam Łukasik

Blokowi wielorodzinnemu znajdującemu się przy ulicy Północnej w Jastrzębiu poświęcona była nadzwyczajna sesja Rady Miasta, która odbyła się w środę. Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej o możliwych nieprawidłowościach budowalnych w tym bloku złożyli przewodniczący Rady Miasta Piotr Szereda oraz Prezydent Anna Hetman.

Posiedzenie Rady Miasta na temat bloku przy ulicy Północnej nr 4-14 zdominowała kwestia bezpieczeństwa jego mieszkańców. Jeden z lokatorów, zajmujący tak zwaną nadbudowę, Jerzy Godlewski uzasadniał, że miejscu temu grozi katastrofa budowalna z tragicznymi skutkami dla znajdujących się tam ludzi.

- Czy to się zawali teraz, za miesiąc, za rok - tym zajmą się rzeczoznawcy powołani przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - mówił Jerzy Godlewski.

Uzasadniał, że stan techniczny bloku budził wątpliwości wkrótce po oddaniu go w użytkowanie, zanim jeszcze powstała znajdująca się na ostatniej kondygnacji nadbudowa.

Zupełnie inne zdanie w tej kwestii miał prezes Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, do której należy blok przy ulicy Północnej.

- Budynek jest bezpieczny. Posiadamy aktualne przeglądy gazowe, kominowe i inne. Stan stropodachu nie zagraża katastrofie budowlanej - uzasadniał prezes.

Powoływał się na pozytywną opinię inżynierów z Politechniki Śląskiej, która została wydana w tej kwestii.

Stanem technicznym budynku, w kontekście bezpieczeństwa zamieszkującego go ludzi, zajmują się sądy różnych instancji oraz prokuratura. Także policja podejmowała działania w tym temacie. O tym, czy budynek nie stwarza zagrożenia zdecydują ostatecznie wyniki ekspertyzy, którą opracowuje Polski Związek Inżynierów i Techników. Dokument ten ma pojawić się we wrześniu br.

Przy opracowaniu tej ekspertyzy jednym z głównych problemów będzie wpływ nadbudowy, znajdujący się na ostatniej kondygnacji, na stan techniczny bloku. Podczas sesji zastępca prezydenta Roman Foksowicz wskazywał, że tylko cześć nadbudowy nad segmentem A posiadała stosowne pozwolenia. Pozostały odcinek nadbudowy nad segmentami B,C i D powstał jako tak zwana samowola budowlana.

Przypomnijmy, że budowa bloku przy Północnej zaczęła w latach 80. XX wieku. Planowano go przeznaczyć dla zakładu przemysłu tekstylnego. Wraz ze zmianami ustrojowymi zdecydowano o przeznaczeniu go na budynek mieszkalny, w którym znajdują się 92 mieszkania, zajmowane przez ok. 400 lokatorów.

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Budowa "Daszka" na finiszu Budowa "Daszka" na finiszu

Zbudują nowe mieszkania czynszowe? Zbudują nowe mieszkania czynszowe?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Ryl30.06.2019 17:03

Pamietam jak ruszala budowa tego czegos rok 95, zrywane bylo poddasze bloku ach ta szklana welna do dzis mnie gryzie w plecy. Jeden dzwigar stalowy dwuteownik 300mm machniety byl o jakies 100mm na betonowym murze, ale jak p. Jurek mowil - nic temu nie bedzie bo ma "zapas mocy"!!! Powiem szczerze tam naprawde poszlo w cholere stali i to duzo jak to wymagaly obliczenia statyczne- przewymiarowane dzwigary!!! Fundenta te obciazenia napewno zniosa tu nie bylo lipy. Jerzy chce ugrac ile sie da, bo wie ze tego juz nie ukonczy bo zycia mu braknie

....28.06.2019 17:53

Przecież to wymyślił dawny architekt miejski, heh, taki fachman z UM (w UM jest pełno takich fachowców), a ten inwestor chciał tam trzymać konie na tym dachu.

sew27.06.2019 20:31

dajcie sobie już spokój z tym blokiem !!

Gość zołza z zofiówki 27.06.2019 17:05

Do Łosia :10/10

Arek27.06.2019 16:04

A co ma mowic prezes spoldzielni.....haha

Dżordż prosto z drzewa27.06.2019 11:40

Jaka pani burmistrz? Jaka burmistrz?

Liczcie się wszyscy ze słowami i nie róbcie sobie jaj z pełnionej przez panią Hetman funkcji.
Jak już, to sołtysowa.

BTW Hetman ładnie by pretendowało na nazwy jastrzębskiego trunku piwnego robionego w Tychach. Bytomiu?

Radio Teheran27.06.2019 11:38

"konieczna jest zgoda po przedstawieniu projektu i wyliczeń architektonicznych udowadniających, że po przebudowie "

No wlasnie projektant mowi, ze sie zawali, pewnie wreszcie sie doliczyl.

Pokaż wszystkie opinie (25)