Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
OBI - Billboard
19 września 2019

Przełom w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Przełom w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Nowoczesny kompleks przodkowy wraz z kombajnem Bolter Miner został dziś przekazany JSW przez Komatsu Mining Corporation podczas uroczystości w Tychach. Wykonano też pokazowy test jego funkcjonalności. W najbliższych dniach sprzęt trafi do kopalni Budryk w Ornontowicach, jednej z najgłębszych kopalni węgla kamiennego na świecie.

Podjęta przez JSW decyzja o zakupie kombajnu może stanowić największy przełom technologiczny w polskim górnictwie od lat. Projekt badawczo–rozwojowy pod nazwą „Samodzielna Obudowa Kotwowa” to innowacyjna technologia, która ma szansę zmienić nie tylko roboty chodnikowe realizowane w kopalniach JSW, ale również może stanowić cenną inspirację w zakresie rozwoju dla całego polskiego górnictwa. Prowadzony obecnie w JSW projekt wdrożenia obudowy kotwowej stanowi próbę adaptacji rozwiązań powszechnie stosowanych na świecie w najnowocześniejszych kopalniach głębinowych między innymi w USA i Australii.

 - To rewolucja w polskim. Zadaniem tego urządzenia będzie przede wszystkim większe i tańsze wydobycie. Wszystkie te działania wynikają z naszej strategii ograniczenia kosztów wydobycia oraz przyspieszenia prac przygotowawczych w kopalniach JSW. górnictwie  - powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW SA.

Budowa kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner 12CM30 trwała w Stanach Zjednoczonych rok, w maju urządzenie trafiło już do Polski. W najbliższych dniach ten nowoczesny sprzęt zostanie zdemontowany i przetransportowany do kopalni Budryk w Ornontowicach. Tam jego montaż w chodniku „Bw –1N badawczy” o wybiegu 1950 metrów potrwa około trzech tygodni. Sprzęt pokona pierwsze metry wyrobiska już w listopadzie. W kombajnie zastosowany zostanie walcowy organ o szerokości 5,6 metra. Projekt zakłada zabudowę 6 kotew w stropie wyrobiska i po 3 kotwy w ociosach wyrobiska. Według założeń, kombajn będzie drążył 15 metrów wyrobiska dziennie. Jego możliwości są większe, ale wiele zależy od warunków górniczo-geologicznych, w których sprzęt będzie pracował.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wydobycie rośnie, ceny węgla spadają JSW: Wydobycie rośnie, ceny węgla spadają

JSW przekazała 150 tys. zł na zakup inkubatora JSW przekazała 150 tys. zł na zakup inkubatora

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
Ciułacz19.09.2019 18:13

26.40-1.5zł.(-5.58%)17:00

Jaś Mos19.09.2019 18:09

Haha.

Znów pieniądze wyrzucone w błoto.

Tak JSW traci pieniądze.

I bardzo dobrze.

Za niedługo upadek JSW.

hajer19.09.2019 17:15

a ja myślałem że ten przełom to koniec zatrudniania pociotków, wymiana dozoru na kompetentnych ludzi, wyrzucenie związkowców za bramę, likwidacja połowy biurowców itd a tu chodzi o kompleks przodkowy który ktoś nie wiadomo po co kupił i nie daj boże poginą przy tym ludzie bo znając nasze realia liczyć się będzie postęp a nie bezpieczeństwo i kompleks zostanie "unowocześniony".

koksu19.09.2019 15:24

JSW 26.4800 -5.29%

Tutaj tym bardziej

Gość19.09.2019 13:51

kombajn, komu to potrzebne jak nasz kochany rząd pisowski sprowadza węgiel z Rosji, Ukrainy, Australii i Mozambiku.

Gość19.09.2019 13:33

@Ciułacz

Aaaa i najważniejsze.

Aby święta Barbórki nic nie zakłóciło. Co poniektórzy nadgorliwi już zaczęli świętować i skończą po nowym roku.

Gość19.09.2019 13:31

@Ciułacz

To nieistotne.

Ważne by premie były wypłacane na czas, wczesne emerytury w terminine oraz bonusy dla bonzów związkowych

Pokaż wszystkie opinie (13)