Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°
7 listopada 2019

W kopalni JSW ruszyła ściana na pilota

W kopalni JSW ruszyła ściana na pilota
fot. JSW S.A.

Po ponad czterech latach przerwy w kopalni Pniówek ponownie ruszyła ściana, która jest eksploatowana za pomocą techniki strugowej.

- Ściana strugowa PW -1 w pokładzie 358/1 ma wybieg początkowy 720 metrów i długość 200 metrów. Eksploatacja jest prowadzona w pokładzie o miąższości od 1 do 1,4 metra. W ścianie pracują ludzie z oddziału G-3, którzy mają doświadczenie w pracy na ścianach strugowych - mówi Marek Malcharek, kierownik robót górniczych ds. eksploatacji w KWK Pniówek.  

Na razie ściana jest na etapie rozruchu, ale docelowy postęp dobowy  zaplanowano na poziomie 8,2 metra przy dobowym wydobyciu sięgającym 3 tysiące ton węgla.  

Kompleks ścianowy, w którego skład wchodzą: strug GH9-38/VE, sekcje obudowy zmechanizowanej JZR-11/25 oraz przenośnik ścianowy PF4/932, pozwala na eksploatację pokładów o miąższości od 1 do 1,7 metra. Głowica strugowa może wykonać nawet 21 centymetrowy skraw węgla z prędkością 1,9 metra na sekundę. Tak duży postęp dobowy frontu ścianowego wymaga od załogi sprawnego przygotowania chodników przyścianowych.

Przypomnijmy, ściana strugowa jest prawie w całości zautomatyzowana, jej sterowanie odbywa się za pomocą pulpitu sterowniczego znajdującego się z w chodniku podścianowym. Obsada pracowników w ścianie jest ograniczona do absolutnego minimum i wynosi trzy, cztery osoby. W ścianie eksploatowanej w sposób tradycyjny, obsada samej ściany wynosi 12 osób. Niestety są też minusy struga. Przy tak szybkim postępie, potrzebna jest większa obsada pracowników we wnękach ścianowych. Planowane zakończenie eksploatacji ściany PW-1 zaplanowano na połowę marca 2020 roku.

- Po eksploatacji ściany PW-1 przewidujemy zagospodarowanie kompleksu strugowego jeszcze w czterech ścianach o niskich pokładach - mówi kierownik Malcharek.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Silny wstrząs w kopalni JSW.  Górników wycofano Silny wstrząs w kopalni JSW. Górników wycofano

Wstrząs w kopalni. Wycofano górników Wstrząs w kopalni. Wycofano górników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Gość23.11.2019 3:55

JSW utrzymuje te miasto docenmy tą firme bez wzgledu co tam się dzieje bo kiedys skonczą sie pokłady skonczy się sponsoring JSW i może być kiepsko z naszym miastem

Co to znaczy08.11.2019 10:39

"Na pilota". To jakiś układ splotu ciał w seksualnym uniesieniu, podczas gdy maszyny będą pracować w ścianie?
A jeśli chodzi o zdalne sterowanie maszynami, to bardzo dobry kierunek. Czy mniej ludzi na dole tym będzie mniej tragedii.
Barbórka się zbliża. Uważajcie na siebie.

Gość08.11.2019 6:06

@Jo-han--ys.

Nie mów. W Żorach wszystko za darmo?

W mordę też tam można zarobić zupełnie za darmo?

Emeryt 07.11.2019 19:08

No cóż za wydobycie 3tys ton śmieszne

Emeryt 07.11.2019 18:33

Co za wydobycie 3tys ton śmieszne.

przodowy07.11.2019 18:19

A ten strug bedziecie testować w święto niepodległości ?
Pytam bo się połowa załogi kopalni zapisała do roboty w ten dzień.

Jo-han--ys.07.11.2019 17:58

W Żorach jest wszystko za darmo.Nawet komunikacja darmowa.

Pokaż wszystkie opinie (28)