Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
26 lutego 2020

Brytyjczycy chcą kupić byłą kopalnię JSW

Brytyjczycy chcą kupić byłą kopalnię JSW
fot. wikipedia/Hanys90

To, co nie opłacało się Jastrzębskiej Spółce Węglowej, opłaca się Brytyjczykom. Inwestorzy z wysp chcą kupić nieczynną kopalnię Krupiński. Mają pieniądze na jej uruchomienie - 850 mln zł. Przewiduje się, że pracę znajdzie w niej ok. 2 tys. osób.

Brytyjska spółka Tamar Resources skierowała do Ministerstwa Aktywów Państwowych szczegółową propozycję reaktywacji kopalni Krupiński.  Inwestor chce przeznaczyć na ponowne otwarcie zakładu 850 mln zł. Brytyjczycy chcą wydobywać węgiel koksowy.

"Osiągnięcie celu możliwe będzie poprzez dotarcie do głębszych pokładów surowca i wykorzystanie nowych technologii. Podobne rozwiązanie zakładał plan ratunkowy dla kopalni z 2017 r. przygotowany przez jej kierownictwo na chwilę przed decyzją o zamknięciu. Z uwagi na usunięcie znaczącej części sprzętu i rozbiórkę budynków, realizacja planu będzie dziś kosztować więcej niż gdyby doszło do niej trzy lata temu" - napisano w komunikacie brytyjskiej spółki.

Tamar zapewnia, że jest przygotowana na to, aby zwrócić tzw. pomoc publiczną, która została skierowana na pokrycie kosztów likwidacji. Tylko pod tym warunkiem Komisja Europejska w Brukseli może wyrazić zgodę na reaktywację zakładu.

 Decyzję o przeniesieniu kopalni „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń akcjonariusze podjęli 1 grudnia 2016 roku. Zarząd JSW oraz minister energii uważali, że jest ona trwale nierentowna. Zupełnie inne zdanie mieli na ten temat przedstawiciele górniczych związków zawodowych. Przeciwko zamknięciu kopalni Krupiński opowiedzieli się między innymi posłowie Krzysztof Gadowski (PO) oraz Izabela Kloc (PiS). Natomiast poseł Grzegorz Matusiak (PiS) uważał likwidację tej kopalni za uzasadnioną.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z polskimi górnikami? Co z polskimi górnikami?

Niemcy chcą budować kopalnię na byłych zasobach JSW Niemcy chcą budować kopalnię na byłych zasobach JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (43)
Jorg01.03.2020 13:52

.... nie mam nic przeciw pod warunkiem płacenia wszystkich podatków tak jak polskie spółki górnicze, ciekawe czy będzie im się opłacać, a związki, jeśli myślą że nie będzie ich to się bardzo zdziwią.

ober01.03.2020 2:10

sprzedać to jak najprędzej bo czy ktoś policzył ile kosztuje miesięczne utrzymanie tej kopalni a swoją drogą widać poseł Matusiak to przecież wybitny specjalista i ekspert w dziedzinie górnictwa co nie wiedzieliście tego

Gość28.02.2020 7:15

Oni chcą kupić koncesję żeby potem ją odsprzedać pierwotnym zainteresowanym Niemcom.

Gość27.02.2020 11:24

Jakiś czas temu pisano, że JSW inwestuje tam 100 milionów w halę, żeby zatrudnienie znalazło 100 osób. Nie lepiej było rozdać po okrągłej bańce tym ludziom i dać sobie spokój? Wtedy byłby wilk syty i owca w manowcach

Gość27.02.2020 10:46

@Geolog

Najwięcej kamienia wydobywa się w ogóle w JSW.

To tak oficjalnie w papierach, ale nieoficjalnie to węgiel zaksięgowany jako kamień znika.

Geolog27.02.2020 6:46

Tam jest najgorszy jakościowo węgiel energetyczny jak by byl koksujący to kopalnia za swego istnienia by go wydobywała a wydobywała słaby węgiel a najwięcej kamienia.

mily27.02.2020 6:32

I bardzo dobrze."jedność narodu kluczem do sukcesu"

Radca27.02.2020 5:53

Najpierw to liczyć Tobiego. Niech odda kasę wyrzucona na likwidację.

menel26.02.2020 22:40

poseł Grzegorz Matusiak to już emerytowany górnik :), więc mu lotto :P

Do Realisty26.02.2020 22:06

KWK Bogdanka została upaństwowiona za PiS. Zobacz ceny akcji sprzed upaństwowienia i obecnie, gdy jest w rękach pisowskich patriotów...

Pokaż wszystkie opinie (43)