Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°15°
10 września 2020

Żelazny Szlak Rowerowy otwarty [video]

Żelazny Szlak Rowerowy otwarty [video]
uM Jastrzębie

Żelazny Szlak Rowery został oficjalnie otwarty. Bez przeszkód można jeździć rowerem po dawnym nasypie rowerowym. Długość całej pętli to 55 km:  Karwina – Godów – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice – Petrowice.

- To bardzo piękna widowiskowa trasa. Jej pętla to 55 km. Zanim jeszcze została oddana, już budziła spore zainteresowanie. Koszty całej trasy rowerowej to 36 mln zł, po stronie jastrzębskiej to 21 mln zł, z czego prawie 50 proc. to dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówiła prezydent Anna Hetman.

Naczelnik Maria Pilarska mówiła, że wszystko zaczęło się niewinnie od pytania, co zrobimy z nieczynną linią kolejową, skoro kolei nie mamy.

- Wówczas stwierdziliśmy, że skoro jest teren, można go oczyścić i pojawił się pomysł budowy szlaku rowerowego. Potem rozpoczęliśmy działania techniczne i dalsze. Efekt możemy oglądać teraz – mówiła naczelnik.

Trasa szlaku to pętla: Karwina – Godów – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice – Petrowice.

Na terenie Jastrzębia znajdują się 4 duże punkty odpoczynkowe. Na terenie byłej stacji Jastrzębie – Ruptawa znajduje się pumptrack.

Prezydent Anna Hetman przyznała, że nasze miasto jest zainteresowane przedłużeniem tego szlaku do Cieszyna. 

- Jestem już po wstępnych rozmowach z panią burmistrz i jeśli tylko pojawią się środki zewnętrzne, to myślę, że jest realna możliwość stworzenia takiej ścieżki - mówiła prezydent. 

Budowa Żelaznego Szlaku Rowerowego nie obyła się bez problemu. Czas budowy to 14 miesięcy, czyli o 2 więcej, niż zakładano. Nieprzychylne warunki pogodowe oraz wystąpienie pandemii, utrudniły pracę. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Powstaje Żelazny Szlak Rowerowy. Pierwszy etap wkrótce Powstaje Żelazny Szlak Rowerowy. Pierwszy etap wkrótce

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
Raper klasztorny14.09.2020 17:45

@max

Najlepiej jarem albo Mazowiecką do drugiej galerii, a stamtąd pod oczyszczalnią ścieków (to nie żart) do góry kawałek w kierunku Ruptawy i jesteś na szlaku. W lewo na Zeby, w prawo na Godów :)

Wyzdrowieniec14.09.2020 15:47

Teraz kołem zamochowym tzn.gospodarczym miasta będzie rower przy szlaku wyrośnie 30 hoteli kilka pól golfowych,nowoczesne baseny itp.
UM i szefowa stawia na turystykę buahaaa bo się za kilka lat węgiel skończy się.Łot i cała tajemnica sukcesu .

max14.09.2020 13:05

Powiedzmy od kina"Centrum" przy Galerii to którędy najbliżej na nią wjechać.Wiem,wiem Google Maps,ale może ktoś ma lepszą opcję.

Raper klasztorny14.09.2020 10:22

Mam nadzieję, że dacie znać też o otwarciu całego szlaku, gdy już będzie gotowy.
Jastrzębski odcinek jest niestety króciutki.

Ciocia Klocia14.09.2020 7:21

@stasiu

"widać sporo aut z okolicy z bagażnikami na rowery, to przyciąga wielu ludzi"

Szkoda, że jak do tej pory nie pojawił się w tej upadającej osadzie górniczej choćby JEDEN inwestor, zapewniający nowe miejsca pracy. Wszędzie tylko dokoła szkody górnicze. A ten szlak to wielka porażka.

stasiu13.09.2020 21:17

Byłem tam dziś z dziećmi, ruch jak na autostradzie. Niewiarygodne ilu ludzi wyciągnęło to z domów!
Sporo jeżdżę na rowerze, także widzę że to nie jest tak, że dotychczasowi rowerzyści zaczęli jeździć tą trasą, bo tylu nas wcześniej nie było.
facebookowe fora entuzjastycznie się wyrażają, w okolicach bliskich szlaków widać sporo aut z okolicy z bagażnikami na rowery, to przyciąga wielu ludzi.
Jedno wielki DZIĘKUJĘ, wreszcie jakaś inicjatywa dla aktywnych.

Gość13.09.2020 20:18

Żelazny szlak bez rowerów miejskich brawo

Robin 13.09.2020 16:11

Szkoda tylko, że po szlaku chodzą piesi z dziećmi i osoby na rolkach. Nikt tego nie nadzoruje. A może Straż Miejska by się do czegoś przydała.

Jan 12.09.2020 10:53

Dla kogoś kto całe życie porusza się rowerem jest to mało atrakcyjna propozycja.Rower to WOLNOŚĆ !
To jest zaprzeczenie prawdziwej przygody z rowerem

KAZ.12.09.2020 10:18

Przepraszam to był sarkazm!!
Nigdy nic dobrego nie zrobiła dla naszego miasta.

Pokaż wszystkie opinie (35)