Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
Wesele w Dąbrówce
20 września 2020

Poczytna pisarka z jastrzębskimi korzeniami

Poczytna pisarka z jastrzębskimi korzeniami
fot. jastrzebieonline/kbł

Co wspólnego ma starożytna Semiramida z Zespołem Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego? Tą na poły legendarną postać przywołała do życia na kartach powieści absolwentka „Korfantego” Ewa Kassala.

Ewa Kassala maturę zdała w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Właśnie tam na lekcjach historii u pani Solińskiej poznawała historię. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że stanie się pisarką poczytnych książek popularnonaukowych, zakorzenionych w odległej starożytności.  A takie postacie, jakie Semiramida, Nefretete, czy Maria Magdalena staną się jej bardzo bliskie.

Jej ostania książka pod tytułem „Semiramida” to opowieść o legendarnej królowej babilońskiej. Promocja publikacji odbyła się w piątek w Powiatowo-Gminnej Bibliotece w Pszczynie, poprowadziła ją Agata Tucka-Marek, nauczycielka ZS 2 i jednocześnie absolwentka "Korfantego".

- Mówiono o niej różnie: królowa Babilonu, wielka czarodziejka, wojowniczka, matka nierządnic, półboginią, córka Atargatis, kapłanka Isztar. Kim była naprawdę? Niestety, najprawdopodobniej się tego do końca nie dowiemy – mówiła, podczas piątkowego spotkania Ewa Kassala.

Opowieść o Semiramidzie jest doskonałą okazją do odbycia swoistej podróży w czasie do starożytnego Babilonu. Na kartach książki poznajemy jedno z największych imperiów w dziejach świata, mimo że leżące - w Azji, to uważane za jedną z kolebek cywilizacji Europejskiej.

Skąd autorka czerpała wiedzę na temat realiów tego odległego przecież świata?

- Każda książka poprzedzona jest poszukiwaniami, czytaniem tego, co specjaliści tematu napisali na ten temat. Prowadzę też rozmowy z uczonymi, którym dziękuję za każdą sugestię i wskazówkę. Oni też są moimi pierwszymi czytelnikami.  W każdej z moich książek odnajdujemy realia czasów, z jakimi mierzyły się moje bohaterki.  Wyjaśniała Ewa Kassala.

Pewną nowością w książkach Ewy Kassali jest spojrzenie na historię z kobiecego punktu widzenia. Zwykle jesteśmy przyczajeni do tego, już od czasów szkolnych, że to mężczyźni nadają ton biegowi historii. Autorka pozwala wyjść poza ten stereotypowy pogląd.

Książki o kobietach, które zmieniły świat, cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale również Ameryce Północnej czy Południowej. Trwają rozmowy na temat tłumaczeń na język chiński.

Królowa Saby, Maria Magdalena oraz Semiramida - to kobiety występujące na kartach Biblii. Na ogół wiedza o nich wśród tak zwanego przeciętnego człowieka nie jest wielka. Ewa Kassala z dużą pasją przywołuje te odległe postacie. Z mroku dziejów wydobyła również królowe egipskie – Kleopatrę, Nefretete, Hatszepsut, będącą również faraonem.  

- Warto sięgnąć po te książki, aby poznać bliżej kobiety, które odcisnęły swoje piętno w dziejach. Czasami schodzą na dalszy plan, ale to bardzo intrygujące postacie. Poznając ich losy, poznajemy rzeczywistość, jaka ich otaczała. Słuchając tej barwnej opowieści o odległej starożytności, powiększa się nasza wiedza i rodzi fascynacja dawnymi czasami. Chciałabym dodać, że jako społeczność „Korfantego” jesteśmy dumni, że pani Ewa Kassala jest naszą absolwentką i właśnie w naszej szkole zrodziła się jej pasja do poznawania historii – mówiła Ewa Mentel, dyrektor ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Pisarstwo Ewy Kassali to fascynująca opowieść o kobietach odgrywających w historii pierwszoplanową rolę. To gawęda, której chce się słuchać. To też doskonała lekcja dla nauczycieli historii, jak z pasją przywoływać dawne dzieje i nie zamieniać ich w nudny wykład najeżony masą dat.

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jest plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jest plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jastrzębski sztab WOŚP przystępuje do pracy Jastrzębski sztab WOŚP przystępuje do pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Gość23.09.2020 11:55

Podoba mi się Semiramida, ostatnia ksiązka

Gość22.09.2020 9:48

Co to za celebrydka wogule?

Gość21.09.2020 16:30

Bardzo ciekawe ksiazki pisze

Nigdy21.09.2020 8:27

nie słyszałem o tej Pani? ?Poczytna? to chyba lekko przesadzone słowo. Ale dobrze, że chociaż można się czegoś o tej Pani dowiedzieć.