Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°12°
BS Kredyt bez gwiazdek
20 września 2020

Poczytna pisarka z jastrzębskimi korzeniami

Poczytna pisarka z jastrzębskimi korzeniami
fot. jastrzebieonline/kbł

Co wspólnego ma starożytna Semiramida z Zespołem Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego? Tą na poły legendarną postać przywołała do życia na kartach powieści absolwentka „Korfantego” Ewa Kassala.

Ewa Kassala maturę zdała w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Właśnie tam na lekcjach historii u pani Solińskiej poznawała historię. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że stanie się pisarką poczytnych książek popularnonaukowych, zakorzenionych w odległej starożytności.  A takie postacie, jakie Semiramida, Nefretete, czy Maria Magdalena staną się jej bardzo bliskie.

Jej ostania książka pod tytułem „Semiramida” to opowieść o legendarnej królowej babilońskiej. Promocja publikacji odbyła się w piątek w Powiatowo-Gminnej Bibliotece w Pszczynie, poprowadziła ją Agata Tucka-Marek, nauczycielka ZS 2 i jednocześnie absolwentka "Korfantego".

- Mówiono o niej różnie: królowa Babilonu, wielka czarodziejka, wojowniczka, matka nierządnic, półboginią, córka Atargatis, kapłanka Isztar. Kim była naprawdę? Niestety, najprawdopodobniej się tego do końca nie dowiemy – mówiła, podczas piątkowego spotkania Ewa Kassala.

Opowieść o Semiramidzie jest doskonałą okazją do odbycia swoistej podróży w czasie do starożytnego Babilonu. Na kartach książki poznajemy jedno z największych imperiów w dziejach świata, mimo że leżące - w Azji, to uważane za jedną z kolebek cywilizacji Europejskiej.

Skąd autorka czerpała wiedzę na temat realiów tego odległego przecież świata?

- Każda książka poprzedzona jest poszukiwaniami, czytaniem tego, co specjaliści tematu napisali na ten temat. Prowadzę też rozmowy z uczonymi, którym dziękuję za każdą sugestię i wskazówkę. Oni też są moimi pierwszymi czytelnikami.  W każdej z moich książek odnajdujemy realia czasów, z jakimi mierzyły się moje bohaterki.  Wyjaśniała Ewa Kassala.

Pewną nowością w książkach Ewy Kassali jest spojrzenie na historię z kobiecego punktu widzenia. Zwykle jesteśmy przyczajeni do tego, już od czasów szkolnych, że to mężczyźni nadają ton biegowi historii. Autorka pozwala wyjść poza ten stereotypowy pogląd.

Książki o kobietach, które zmieniły świat, cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale również Ameryce Północnej czy Południowej. Trwają rozmowy na temat tłumaczeń na język chiński.

Królowa Saby, Maria Magdalena oraz Semiramida - to kobiety występujące na kartach Biblii. Na ogół wiedza o nich wśród tak zwanego przeciętnego człowieka nie jest wielka. Ewa Kassala z dużą pasją przywołuje te odległe postacie. Z mroku dziejów wydobyła również królowe egipskie – Kleopatrę, Nefretete, Hatszepsut, będącą również faraonem.  

- Warto sięgnąć po te książki, aby poznać bliżej kobiety, które odcisnęły swoje piętno w dziejach. Czasami schodzą na dalszy plan, ale to bardzo intrygujące postacie. Poznając ich losy, poznajemy rzeczywistość, jaka ich otaczała. Słuchając tej barwnej opowieści o odległej starożytności, powiększa się nasza wiedza i rodzi fascynacja dawnymi czasami. Chciałabym dodać, że jako społeczność „Korfantego” jesteśmy dumni, że pani Ewa Kassala jest naszą absolwentką i właśnie w naszej szkole zrodziła się jej pasja do poznawania historii – mówiła Ewa Mentel, dyrektor ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Pisarstwo Ewy Kassali to fascynująca opowieść o kobietach odgrywających w historii pierwszoplanową rolę. To gawęda, której chce się słuchać. To też doskonała lekcja dla nauczycieli historii, jak z pasją przywoływać dawne dzieje i nie zamieniać ich w nudny wykład najeżony masą dat.

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ekonomiczny challenge z Korfantym Ekonomiczny challenge z Korfantym

Ekonomistki z "Korfantego" w gronie najlepszych w kraju Ekonomistki z "Korfantego" w gronie najlepszych w kraju

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Gość23.09.2020 11:55

Podoba mi się Semiramida, ostatnia ksiązka

Gość22.09.2020 9:48

Co to za celebrydka wogule?

Gość21.09.2020 16:30

Bardzo ciekawe ksiazki pisze

Nigdy21.09.2020 8:27

nie słyszałem o tej Pani? ?Poczytna? to chyba lekko przesadzone słowo. Ale dobrze, że chociaż można się czegoś o tej Pani dowiedzieć.