Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
4 czerwca 2021

Ławeczka Henryka Sławika w Szerokiej

Ławeczka Henryka Sławika w Szerokiej
fot. UM Jastrzębie

W Szerokiej upamiętniono Henryka Sławika. Postawiono ławeczkę z jastrzębskim bohaterem z czasów II wojny światowej.  Znajduje się przed kościołem i każde może przysiąść na niej i zrobić sobie zdjęcie z tym wybitnym jastrzębianinem.

Postać Sławika wykonana została w skali 1:1. Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Samą rzeźbę zaprojektowało Studio Rzeźby Jagenemeer, które prowadzą absolwenci toruńskiego ASP: Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer. 

 Najpoważniejszym wyzwaniem było to, w jaki sposób przedstawić tak ciekawą postać. Uznaliśmy, że jeśli wyrzeźbimy po prostu pana w garniturze, to nie będzie się on wyróżniał spośród wielu tego typu pomników. A nam chodziło o ujęcie jakiegoś rysu, który mógłby naprowadzić odbiorcę na ślad tego, w jaki sposób działał Henryk Sławik - opowiada Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

- Koncepcja ławeczki była w pewien sposób nam  zadana. My natomiast zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia. W ręku trzyma dokumenty, które pozwalały ratować ludzkie życie. Chcieliśmy uchwycić go w pewnym błysku, w jednym momencie, kiedy zastanawia się nad jakąś konkretną sprawą, nad tym, jak ocalić kolejną osobę. Mam nadzieję, że się udało  tłumaczy jeden z wykonawców rzeźby.

Prezydent Anna Hetman podkreśla zasługi Henryka Sławika dla ratowania życia ludzkiego w czasie wojny.

 – Ogromnie zależało nam na upamiętnieniu Henryka Sławika. To niesamowita postać, prawdziwy bohater, na skalę międzynarodową. Dzięki niemu udało się uratować mnóstwo ludzi. Sam zapłacił za to najwyższą cenę – został zamordowany przez gestapo. Nawet na torturach nie wydał swoich współpracowników. To niezmiernie wzruszające, że możemy dziś oglądać w Jastrzębiu-Zdroju, jego rodzinnej miejscowości, ten pomnik –  powiedziała prezydent Anna Hetman

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy radni powinni płacić za parking przed magistratem? Czy radni powinni płacić za parking przed magistratem?

Tadeusz Sławik został prezesem Jastrzębskiej Spółki Kolejowej Tadeusz Sławik został prezesem Jastrzębskiej Spółki Kolejowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
do @Staś Dziś o 13:5006.06.2021 20:57

A może pracownicy zrobili to w czynie społecznym? A kasę jednak dostał tylko szef i nie pochwalił się? Ostatnio to modne.

Oset06.06.2021 20:37

Zle kojarzy mi sie to nazwisko

@Staś06.06.2021 13:50

Przecież dostali za to kasę, więc jaka to zasługa? Wykonali to, na co mieli zlecenie.

POdPiS05.06.2021 6:24

Co????
Brawo!
Takich symboli trzeba nam więcej.Trzeba jeszcze w centrum miasta podobne inicjatywy.

Aviopszczolin04.06.2021 19:16

Trzeba te zacna postac stanowczo oddzielic od bezczelnego potomka dzialajacego w jastrzebskim piss.

Gość04.06.2021 12:38

"My natomiast zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia."

Mój Boshe, co dynamicznego jest w siedzącym, zastanawiającym się pryku?

Raper klasztorny04.06.2021 9:31

Wielka postać, o której powinno się naszą młodzież uczyć w szkołach. Z takich bohaterów powinniśmy być dumni.

Joka04.06.2021 9:23

Macie zapłon , nie ma co

Dżordż Lowerboj04.06.2021 8:47

To może niech caryca z bunkra uczci to zjawisko słitfocią i ogłosi przy tej okazji całemu światu kolejny sukces.

Marta04.06.2021 8:07

Nie ma kasy na drogi , nie ma kasy na ścinanie traw i tłumaczenie się suszą. Ale jest kasa na jakieś pomniki . Tak jak już ktoś tu pisał . Jest tablica , jest nazwa szkoły jest ulica też nazwana jego nazwiskiem to po co pomnik .

Leoon04.06.2021 8:05

Nie ma na co kasy wydawać ? Jest nazwa jego nazwiskiem jest, są tablice przy szkołach na szerokiej jest, jest tablica na terenie cmentarza w szerokiej o nim jest, to po co pomnik jeszcze ? Szkoda kasy na takie coś . Są inne ważniejsze wydatki niż punkt zgrupowych zdjęć starszych pań, wczoraj jechałem obok tego kościoła byli chyba już po procesji Bożego ciała śmiać się chce jak kobiety z zespolu regionalnego obsiadły go do zdjęć

Staś04.06.2021 8:02

Niech wspomną o pracownikach firmy MT nagrobki którzy zrobili dużo pracy, związanej z wykonaniem i montażem .....

Jestem Adam, dobrze wkładam04.06.2021 7:48

Szalenie potrzebna inicjatywa.

Nic to, że młodzież stąd wyjeżdża na stałe, bo ta upadająca osada górnicza nie ma nic innego do zaproponowania, jak ciągłe rzewne wspominki tego co było, a nie jest. Zero uczelni wyższych, brak pasażerskich połączeń kolejowych, nie ma inwestorów i nowych miejsc pracy, niedobór rozrywek w stylu teatr czy opera. Dno!

Prawdomowny04.06.2021 7:27

Polacy ratowali Eskimosów a oni w zamian roszczą sobie prawa do wszystkiego co nasze, wyśmiewając nas na arenie międzynarodowej kiedy tylko maja na to ochotę. Nienawidzą Polaków i traktują nas jak coś co należy usunąć a my zachwycamy się medalami od Jad Waszem, żałosne mydlenie oczu.