Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°18°
4 czerwca 2021

Ławeczka Henryka Sławika w Szerokiej

Ławeczka Henryka Sławika w Szerokiej
fot. UM Jastrzębie

W Szerokiej upamiętniono Henryka Sławika. Postawiono ławeczkę z jastrzębskim bohaterem z czasów II wojny światowej.  Znajduje się przed kościołem i każde może przysiąść na niej i zrobić sobie zdjęcie z tym wybitnym jastrzębianinem.

Postać Sławika wykonana została w skali 1:1. Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Samą rzeźbę zaprojektowało Studio Rzeźby Jagenemeer, które prowadzą absolwenci toruńskiego ASP: Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer. 

 Najpoważniejszym wyzwaniem było to, w jaki sposób przedstawić tak ciekawą postać. Uznaliśmy, że jeśli wyrzeźbimy po prostu pana w garniturze, to nie będzie się on wyróżniał spośród wielu tego typu pomników. A nam chodziło o ujęcie jakiegoś rysu, który mógłby naprowadzić odbiorcę na ślad tego, w jaki sposób działał Henryk Sławik - opowiada Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

- Koncepcja ławeczki była w pewien sposób nam  zadana. My natomiast zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia. W ręku trzyma dokumenty, które pozwalały ratować ludzkie życie. Chcieliśmy uchwycić go w pewnym błysku, w jednym momencie, kiedy zastanawia się nad jakąś konkretną sprawą, nad tym, jak ocalić kolejną osobę. Mam nadzieję, że się udało  tłumaczy jeden z wykonawców rzeźby.

Prezydent Anna Hetman podkreśla zasługi Henryka Sławika dla ratowania życia ludzkiego w czasie wojny.

 – Ogromnie zależało nam na upamiętnieniu Henryka Sławika. To niesamowita postać, prawdziwy bohater, na skalę międzynarodową. Dzięki niemu udało się uratować mnóstwo ludzi. Sam zapłacił za to najwyższą cenę – został zamordowany przez gestapo. Nawet na torturach nie wydał swoich współpracowników. To niezmiernie wzruszające, że możemy dziś oglądać w Jastrzębiu-Zdroju, jego rodzinnej miejscowości, ten pomnik –  powiedziała prezydent Anna Hetman

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Odsłonięto pomnik Henryka Sławika  w Szerokiej Odsłonięto pomnik Henryka Sławika w Szerokiej

Osiedle 1000-lecia na Szerokiej ma nowy parking Osiedle 1000-lecia na Szerokiej ma nowy parking

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
do @Staś Dziś o 13:5006.06.2021 20:57

A może pracownicy zrobili to w czynie społecznym? A kasę jednak dostał tylko szef i nie pochwalił się? Ostatnio to modne.

Oset06.06.2021 20:37

Zle kojarzy mi sie to nazwisko

@Staś06.06.2021 13:50

Przecież dostali za to kasę, więc jaka to zasługa? Wykonali to, na co mieli zlecenie.

POdPiS05.06.2021 6:24

Co????
Brawo!
Takich symboli trzeba nam więcej.Trzeba jeszcze w centrum miasta podobne inicjatywy.

Aviopszczolin04.06.2021 19:16

Trzeba te zacna postac stanowczo oddzielic od bezczelnego potomka dzialajacego w jastrzebskim piss.

Gość04.06.2021 12:38

"My natomiast zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia."

Mój Boshe, co dynamicznego jest w siedzącym, zastanawiającym się pryku?

Raper klasztorny04.06.2021 9:31

Wielka postać, o której powinno się naszą młodzież uczyć w szkołach. Z takich bohaterów powinniśmy być dumni.

Joka04.06.2021 9:23

Macie zapłon , nie ma co

Dżordż Lowerboj04.06.2021 8:47

To może niech caryca z bunkra uczci to zjawisko słitfocią i ogłosi przy tej okazji całemu światu kolejny sukces.

Marta04.06.2021 8:07

Nie ma kasy na drogi , nie ma kasy na ścinanie traw i tłumaczenie się suszą. Ale jest kasa na jakieś pomniki . Tak jak już ktoś tu pisał . Jest tablica , jest nazwa szkoły jest ulica też nazwana jego nazwiskiem to po co pomnik .

Leoon04.06.2021 8:05

Nie ma na co kasy wydawać ? Jest nazwa jego nazwiskiem jest, są tablice przy szkołach na szerokiej jest, jest tablica na terenie cmentarza w szerokiej o nim jest, to po co pomnik jeszcze ? Szkoda kasy na takie coś . Są inne ważniejsze wydatki niż punkt zgrupowych zdjęć starszych pań, wczoraj jechałem obok tego kościoła byli chyba już po procesji Bożego ciała śmiać się chce jak kobiety z zespolu regionalnego obsiadły go do zdjęć

Staś04.06.2021 8:02

Niech wspomną o pracownikach firmy MT nagrobki którzy zrobili dużo pracy, związanej z wykonaniem i montażem .....

Jestem Adam, dobrze wkładam04.06.2021 7:48

Szalenie potrzebna inicjatywa.

Nic to, że młodzież stąd wyjeżdża na stałe, bo ta upadająca osada górnicza nie ma nic innego do zaproponowania, jak ciągłe rzewne wspominki tego co było, a nie jest. Zero uczelni wyższych, brak pasażerskich połączeń kolejowych, nie ma inwestorów i nowych miejsc pracy, niedobór rozrywek w stylu teatr czy opera. Dno!

Prawdomowny04.06.2021 7:27

Polacy ratowali Eskimosów a oni w zamian roszczą sobie prawa do wszystkiego co nasze, wyśmiewając nas na arenie międzynarodowej kiedy tylko maja na to ochotę. Nienawidzą Polaków i traktują nas jak coś co należy usunąć a my zachwycamy się medalami od Jad Waszem, żałosne mydlenie oczu.