Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°12°
Sklep Medicanna
19 października 2021

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej
fot. Niels Hansen

W piątek na pasjonatów fotografii czeka nie byle jaka impreza - 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2021. W Miejskim Ośrodku Kultury oraz jastrzębskich galeriach. 

Fotografia otworkowa to teoretycznie najprostsza metoda otrzymywania zdjęć: nie jest potrzebny do niej aparat fotograficzny z obiektywem. Wystarczy wyciemnione pudełko z materiałem światłoczułym, do którego przez niewielki otwór (o średnicy rzędu 0,3 mm) wpadać będzie światło. Tak skonstruowany „aparat” działa na zasadzie analogicznej wobec „camery obscury”.

Artyści cenią „otworki” za olbrzymią elastyczność – ogromny wpływ na wygląd tworzonego obrazu ma już sama konstrukcja aparatu.

- Podczas festiwalu zawsze chcemy pokazać różnorodność prac tworzonych tą techniką. Każdy z naszych autorów ma inny pomysł na jej wykorzystanie. Podczas OFFO pokazujemy zarówno portrety, niemal abstrakcyjne kompozycje, jak i projekty konceptualne – mówi Witold Englender, jeden z organizatorów OFFO.

Jak przyznaje, najwięcej trudności od technicznej strony może sprawiać fotografowanie ludzkich i zwierzęcych postaci. Fotografia otworkowa charakteryzuje się bowiem niezwykle długim czasem naświetlania –  przeciętnie od kilkunastu sekund do kilku godzin. Podczas OFFO prezentowane będą również wystawy solarigraficzne – obrazy, rejestrujące drogę słońca na nieboskłonie, w przypadku których czas naświetlania zdjęcia sięgać może nawet do kilku lat.

Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się 22 października w Jastrzębiu-Zdroju. Tam będzie można zobaczyć wystawy, zlokalizowane w pięciu galeriach sztuki, a także plenerową wystawę w Parku Zdrojowym. 23 października odbędzie się II główny wernisaż w Olzie. Prócz wystaw będzie można zobaczyć tam pokazy multimedialne. Na 23 października zaplanowano również Kramik Otworkowy, podczas którego będzie możliwość wymiany zdjęć z autorami OFFO.

- Jako że braliśmy pod uwagę wszystkie możliwości, poprosiliśmy naszych autorów, by przygotowali również wirtualne wersje swoich wystaw. Jeśli ktoś nie będzie mógł do nas przyjechać, może zobaczyć zdjęcia otworkowe w taki sposób. Przygotowaliśmy również plenerową wersję „OFFO Objazdowego” – to wystawa, na której każdy z autorów OFFO pokazuje jedną, wybraną pracę. Kontekst pandemii jest również wyraźnie obecny w projektach prezentowanych przez naszych artystów, jak np. „Pinhole Planet Proximity Project” Matthiasa Hagemanna „Dziennik roku zarazy” Ryszarda Poprawskiego czy w „Podróż na wschód”, której kuratorem jest dr Wojciech Sternak.

I Główny Wernisaż OFFO, 22.10.2021, godz. 17.00 Miejski Ośrodek Kultury Jastrzębie-Zdrój:

- Galeria Epicentrum: Michaela Davidova, Torsten Richter, Marcin Lilla

- Magazyn 22: OFFO Objazdowe, „Podróż na wschód” (Maciej Jan Dragan, Viktoryia Liashkevich (Wiktoria Leszkiewicz), Zuzanna Maciakiewicz, Michał Mitoraj, Filip Naumienko pod opieką dr. Wojciecha Sternaka) i „Warmia.pinhole.team” (Łukasz Podolski i Maciej Wiśniewski)

Wcześniej możliwość uczestnictwa w kuratorskim oprowadzaniu po wystawach w Jastrzębiu-Zdroju:

- o 14.00 w Galeria „Ciasna” (Guillermo Alvarez, Julia Belska, Monika Cichoszewska, Adam Fleks, Olga Suchanova),

- w galerii "Pod Sową" (Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju) (Jeff McConnell)

- galerii Acartus (David Cundy, Witold Englender)

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zrób trzy zdjęcia i zdobądź nagrodę. Maraton fotograficzny Zrób trzy zdjęcia i zdobądź nagrodę. Maraton fotograficzny

Fotograficzna gra miejska z nagrodami Fotograficzna gra miejska z nagrodami

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Dżordż Lowerboj20.10.2021 5:40

@OFFO

Bądźmy szczerzy. Kogo to interesuje?

Górnikom nic ponad grilla i piwa w plastiowym kubku nie potrzeba.

OFFO19.10.2021 17:28

Program OFFO w Jastrzębiu-Zdroju:

????I Główny Wernisaż OFFO, 22.10.2021, godz. 17.00 Miejski Ośrodek Kultury Jastrzębie-Zdrój
? Galeria Epicentrum: Michaela Davidova, Torsten Richter, Marcin Lilla
? Magazyn 22: OFFO Objazdowe, ?Podróż na wschód? (Maciej Jan Dragan, Viktoryia Liashkevich (Wiktoria Leszkiewicz), Zuzanna Maciakiewicz, Michał Mitoraj, Filip Naumienko pod opieką dr. Wojciecha Sternaka) i ?Warmia.pinhole.team? (Łukasz Podolski i Maciej Wiśniewski)

Spotkania ze zwiedzaniem kuratorskim:
? o 14.00 w Galeria Ciasna (Guillermo Alvarez, Julia Belska, Monika Cichoszewska, Adam Fleks, Olga Suchanova),
?galeria "Pod Sową" (Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju) (Jeff McConnell)
? i Galeria Acartus (David Cundy, Witold Englender)

Wystawy będą czynne do końca listopada.