Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°17°
Sklep Medicanna
22 października 2021

W jakim czasie pociąg dojedzie do Katowic?

W jakim czasie pociąg dojedzie do Katowic?
fot. pixabay

Do tego, że połączenie Jastrzębia z Katowicami jest niezbędne, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Teraz trwają rozmowy, w jakim czasie pociąg ma dojechać do stolicy województwa. Chodzi o to, że ma to być czas do 60 minut.

Za transport kolejowy w województwie odpowiada Marszałek Województwa Śląskiego. Nasze miasto, wraz z innym samorządami, dokłada się do finansowania niezbędnej dokumentacji – studium wykonalności. I to ten dokument ma wskazać możliwe trasy oraz czas dojazdy pociągu na trasie Jastrzębie-Katowice.

Wykonawca dokumentu, wyłoniony przez Urząd Marszałkowski wskazał dwa warianty linii łączącej miasto z aglomeracją śląską.

- W pierwszym koszt budowy połączenia wyniósłby 541 mln zł, w drugim 319 mln zł. W pierwszym wariancie podróż na trasie Katowice – Jastrzębie trwałaby 69 minut, w drugim 74 minuty. Połączenie obsługiwałoby 18 pociągów: 12 z nich kursowałoby na trasie Katowice-Żory-Jastrzębie, sześć dodatkowo obsługiwałoby odcinek łączący Żory i Rybnik - informuje jastrzębski magistrat.

Miastu zależy na tym, aby czas dojazdu do Katowic mieścił się w 60 minutach.

- Trwające rozmowy dotyczą przede wszystkim czasu połączenia. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami u podstaw odtworzenia połączenia miał być czas dojazdu do Katowic. Miastu zależy przede wszystkim na tym, aby był on krótszy niż 60 minut. Stanowiłby on wówczas trakcyjną alternatywę dla innych środków transportu - uzasadnia prezydent Anna Hetman.

Odrębną kwestią jest osiadanie terenu związanego ze szkodami górniczymi na odcinkach, gdzie zostanie wytyczona trasa połączenia kolejowego.

Dodatkowo samorządowcy zaapelowali o konieczność konsultacji odtworzenia tego połączenia z toczącymi się równolegle pracami budowy kolei dużych prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, które będzie łączyło miasto z Katowicami a dalej z portem lotniczym w Baranowie.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele PKP PLK oraz Kolei Śląskich.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Można zabrać głos w sprawie wywłaszczenia pod kolej Można zabrać głos w sprawie wywłaszczenia pod kolej

Bilet kolejowy dla dawców krwi za złotówkę Bilet kolejowy dla dawców krwi za złotówkę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
sad29.12.2021 10:33

Pociągi na papierkach i gadanina o bzdurach ,region ROW. to zapomniana kraina .

sad10.12.2021 12:30

Komuś odebrało rozum ? Problem o 5 minut ? Bzdury! mają być obiecane pociągi ! A biurokracja dyskutuje i marnują pieniądze i czas. Lepiej inwestujcie wszystko w Warszawie ta wiocha zgarnia wszystko.

Hiob26.10.2021 11:39

do Instytut: najlepiej Jastrzębie zaorać?!

Dżordż Lowerboj25.10.2021 8:19

Tylko lotnisko.

Na tetenach po byłej KWK Moszczenica należy zorganizować lotnisko na wzór CPK, ale o zasięgu powiatowym.

grom24.10.2021 19:44

O jakiej Komunikacji mówicie? O "subsydjowanej komunikacji autobusowej"?
Nawet 100 milionów dotacji nie pomoże. Wąskie gardło w Katowicach spowalnia ruch i to znacznie. Kilka autobusów więcej jeszcze te korki wydłuży. Kto dojeżdża do pracy do Katowic doskonale wie o czym mówię. TYLKO kolei jest w stanie pomóc w szybkim transporcie

Instytut24.10.2021 17:48

"kłamstwo Propagandowe Zjednoczonych polityków PiSiPO."

Bez wzgledu na partie, Polska powiatowa zawsze bedzie adresatem klamstw i niemozliwych ofert.
Najbardziej ponure jest to, ze Pani Prezydent i radni usiluja na tym oszustwie ugrac jakies punkty na chwile.
Jastrzebie trzeba przebudowac i kompletnie zmienic role miasta i musialby sie tym zajac uparty czlowiek z wizja.

NIGDY nie pojedzie.24.10.2021 10:27

Przenigdy nie wyjadą pociągi osobowe z Jastrzębia-Zdroju.
Ponieważ to kolejne kłamstwo Propagandowe Zjednoczonych polityków PiSiPO.
Ps
Kłamstwa polityków w Jastrzębiu Zdroju to:
Rynek,Tzw.Centrum Miasta, Aquapark,Nowoczesne Kina,Strefa ekonomiczna z kilkoma tysiącami miejsc pracy,darmowa komunikacja miejska,rozwój miasta w kierunku turystyki itp.itd.

Xxx23.10.2021 22:57

Nie lepiej jak PKP wprowadzi zastępcza komunikację i podstawi autobusy PKP :> i koszty mniejsze , i czas się skróci same.kozysci !

Instytut23.10.2021 16:41

"brak alternatywnej dla aut komunikacji z innymi miastami naszego okręgu. To między innymi jeden z powodów wymarzonego i oczekiwanego coraz bardziej wyjazdu z tego "niby-miasta", w którym mieszkam już 51 lat. Z niejednej "pipidówki" w kraju można lepiej się wydostać gdziekolwiek). "

Dokladnie tak jest. Transport publiczny powinien stanowic jeden spojny system, wygodny, sensowny i dostapny.
Pociag to jeden z elementow takiego rozwiazania.
Aktualny brak komunikacji kolejowej moznaby zastapic komunikacja autobusowa, nawet subsydiowana, miastu to by sie oplacalo.
Nikt w UM nie mysli o tym w ten sposob. Urzednicy uwarzaja, ze kiedys dostana prezent w postaci kolei i to naprawi ich wieloletnie nierobstwo.

Gość23.10.2021 11:12

Ale mają największy problem...( miastu zależy aby był krótszy niż 60 minut ), wymyślają dziurę w całym. Dla mieszkańców jest problem czy w ogóle powstanie kolej. Po treści z tego artykułu wygląda na to jak bardzo zależy im na tym żeby powstała kolej bo dla nich nie ważne są pieniądze tylko czas tylko czas !!! żeby mieścił się w 60 minutach.

Jorgi7623.10.2021 10:14

Na studium (nie)wykonalności zakończą się te legendy o powrocie kolei do Jastrzębia.Szkoda tylko tych niepotrzebnie wydanych pieniędzy.

Gość23.10.2021 9:47

Złoty Pociąg...

Gość23.10.2021 3:43

Będziemy mieli kolej tylko w marzeniach ! wszystko szlak trafi przez to co teraz dzieje się na całym świecie.

Józek22.10.2021 18:34

O tym pociągu pasażerskim to bajki tu chodzi o wywóz węgla wagonami z Zofiówki trzeba zmienić bieg torowiska bo przez Bzie już za duży koszt utrzymania torowiska szkody górnicze i trzeba przez nowe tereny puścić szlak kolejowy a ludzie domy pobudowali i będą protesty bo kto by chciał przy chałupie tory .

tik tak22.10.2021 18:32

Jedno jest pewne. Jak PO i reszta ferajny dojdą do władzy, to z J-bia nigdy żaden pociąg nie wyjedzie

Gość22.10.2021 17:35

Z tą koleją to jak z łaźnia Moszczenica. Najważniejsze że już mają kogoś na dyrektora. A że budynek w ruinie to nic. Że będą topić w nim miliony też nic. W tym kraju lubią topić miliony na mrzonki i pozorowane działania. Najważniejsze że ktoś zarobi. Ktoś przetnie wstęgę. A my będziemy się dokładać do tego nierentownego badziewia.

jastrzębianka22.10.2021 15:43

@Instytut

Trafione w 100%!
Brak alternatywnej dla aut komunikacji z innymi miastami naszego okręgu. To między innymi jeden z powodów wymarzonego i oczekiwanego coraz bardziej wyjazdu z tego "niby-miasta", w którym mieszkam już 51 lat. Z niejednej "pipidówki" w kraju można lepiej się wydostać gdziekolwiek).
Jeszcze muszę wytrzymać 3 lata do upragnionej emerytury i adios Jastrzębie...
Jako osoba niezmotoryzowana - z przyczyn zdrowotnych - nie mogę nawet pojechać na grób mojego brata w Gliwicach 1 listopada, bo nie mam czym tam dojechać i wrócić.
Dodam jeszcze, że nie zapomnę jak na pewnym służbowym spotkaniu doradcy pani prezydent rozwodzili się na temat cudownego położenia komunikacyjnego naszego miasta z dojazdem do 3 lotnisk w godzinę. Byłam jedyną osobą, która przerwała te dyrdymały i powiedziała, a gdzie jest dojazd do Katowic, Gliwic, Pszczyny, Bielska itp.

Prawdomowny22.10.2021 15:10

Chore ambicje, projekty, rysunki, rozmowy, wróżenie z fusów na koszt podatnika, zupełnie jak wypłata co miesiąc. Zajęlibyście się realnymi potrzebami bo odlatujcie, halo, tu Ziemia.

Anita22.10.2021 14:19

Ciekawe czy rzeczywiście powstanie ta kolej a jeśli tak to o w takim tempie na pewno za 10 lub 12 lat dopiero pierwszy pociąg z Jastrzębia wyjedzie.

Kris22.10.2021 13:11

:) właśnie wróciłem z Katowic 30 minut z centrum do domu , super ten pociąg będzie .

Jastrzębskie Ego kosztuje22.10.2021 13:08

Tak to jest jak się nie słucha darmowych dorad ludzi co ma ją o tym pojęcie, że linią Wodzisław-Jastrzębie-Zebrzydowice szybciej dojedzie się do Katowic w około 60 minut w przyszłości 30 minut po KDP do tego przy okazji jest Wodzisław, Radlin, Rybnik, Beskidy, Cieszyn. No, ale kolejna wywalona kasa na studium nie wykonalności kolei po szkodach górniczych za miliony tak dalej to może po skoczeniu fedrunku w 2060 coś zaczną robi :)

Dżordż Lowerboj22.10.2021 13:08

Aaaa i jeszcze jedno jak to mają w zwyczaju w PiS-ie na przykład z CPK, że lotniska nie ma, ale zarząd już jest.

Pan radny Sławik i prezes JSK w jednej osobie powinien natychmiast zostać powołany na prezydenta tego nieistniejącego jeszcze połączenia kolejowego z adekwatnym do posiadanych kwalifikacji wynagrodzeniem.

Dżordż Lowerboj22.10.2021 13:06

Skończy się na tym, że przejmą to Czesi i nagle wszystko zacznie się opłacać.

Zupełnie jak wydobycie w czeskich kopalniach bez komunistycznych przywilejów i wszechobecnych ZZ.

Lub jak z czeskim połączneniem kolejowym z Krakowa na Chorwację. Ciekawe, że jak oni coś robią to się opłaca.

Gość22.10.2021 12:24

W około trzydzieści lat.

Fox the Fox22.10.2021 11:53

@Capote

"Jednak mieszkańcy czekają również na możliwość podróży koleją do Wodzisławia Śląskiego"

Chyba bardziej urzędnicy z jastrzębskiego magistratu żeby po swoim fajrancie wrócić do domu do Wodzisławia.

Capote22.10.2021 11:17

Konsultacje w sprawie powrotu połączenia na trasie Jastrzębie-Zdrój-Katowice już trwają. Jednak mieszkańcy czekają również na możliwość podróży koleją do Wodzisławia Śląskiego
Trwają konsultacje na szczeblu rządowym na temat propozycji puszczenia na tej trasie pociągu Pendolino , spór jest w temacie czy pociągi mają mieć wychylne nadwozie i jeżdzić z prędkością 250 km/h czy pozostać przy tradycyjnym nadwoziu i ograniczyć prędkość do 200 km/h..... rozmowy trwają ....

Emeryt22.10.2021 10:53

Jeszcze nic nie ma wybudowano tych torów, a o ni już myślą jak pojedzie pociąg czy my jeszcze doczekamy się tych pociągów gdzie tam jeszcze lata

erwin22.10.2021 9:13

Gadanie o niczym jeszcze niech się obliczą ile podkładów trzeba zamówić szyn kamienia na podsypkę semaforów itd a za jakieś 20 lat powiedzą ile tego wyszło .

To chyba jasne ...22.10.2021 8:33

W pierwszym wariancie koszt 541 mln zł , w drugim wariancie koszt 319 mln z
W pierwszym wariancie 69 minut
w drugim wariancie 74 minuty
541-319 = 222 miliony !!!
74-69 = 5 minut
Wybór zdaje się być oczywisty , no chyba że zapadnie decyzja że , aby zyskać 5 minut wyda się 222 miliony więcej !!!

Maszynista22.10.2021 8:33

Czyli w Rybniku zmiana kierunku jazdy? Czy odbudowa starej lini z Żor do Orzesza?

stasiu22.10.2021 8:26

Intrygujące jak równanie z wieloma niewiadomymi.
Dowiadujemy się że za kolej odpowiada marszałek. Że są jakieś dwa warianty ale oba zbyt długie.
Że trwają rozmowy i że ziemia osiada.
Na końcu wzmianka o jakimś spotkaniu. Kogo z kim? I najważniejsze, którędy przebiegają te warianty, serio nie ma żadnej mapki?

Keras22.10.2021 8:20

69 minut? To nawet PKS jeździł szybciej. Tyle są warte wasze mrzonki o kolei za wszelką cenę.

Fox the Fox22.10.2021 8:20

Liczą na niepamięć ludzi, którzy doskonale pamiętają, że jazda pociągiem do Katowic trwała godzinę i 40 minut.

Albo nawet i dłużej.

I dopóki nikt nie wymyśli teleportera, to nie da się absolutnie szybciej jeździć po naszych szkodach górniczych.

Zawiadowca kasy biletowej22.10.2021 8:04

69 minut, w drugim 74 minuty... 5 minut różnicy to po co te dwa warianty , nie róbcie ludziom wody z mózgu .

Instytut22.10.2021 8:04

Mija szesnasty rok pitolenia o powrocie kolei.