Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°
26 kwietnia 2022

Ratownicy z Zofiówki natrafili na rozlewisko wody

Ratownicy z Zofiówki natrafili na rozlewisko wody
fot. JSW S.A.

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka nadal trwa. Ciągle poszukiwanych jest 4 górników. Ratownicy natrafili na rozlewisko wody, gdzie prawdopodobnie znajdują się ich ciała.

Jak poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa, ratownicy spenetrowali już ponad kilometr wyrobiska, w którym doszło do wstrząsu. Stężenie metanu znacznie się obniżyło.

- Przed ratownikami ukazała się kolejna przeszkoda - zalewisko. Inżynierowie ze sztabu akcji szacują, że jego głębokość wynosi około 1,5 metra, a jego objętość może sięgać 500 metrów sześciennych. Ratownicy zamontowali nad rozlewiskiem kolejną dziesięciometrową lutnię, kierownik akcji podjął decyzję o penetracji wyrobiska z wodą w tzw. woderach umożliwiających przejście większej głębokości - informuje JSW.

Najnowsza informacja ze spółki mówi o tym, że  ratownicy górniczy zlokalizowali lampy czterech poszukiwanych górników. Lokalizator wskazał, że lampy górników znajdują się w zalewisku, w odległości od dwunastu do piętnastu metrów od ostatniej zabudowanej lutni, 56 metrów od czoła przodka. Aby jednak dotrzeć do poszukiwanych górników, ratownicy muszą wypompować wodę z zalewiska w takim stopniu, aby mogli spenetrować rejon wskazany przez lokalizator. W rejon zalewiska ratownicy transportują dwie wydajne pompy, które są zasilane sprężonym powietrzem. W akcji bierze udział 13 zastępów ratowniczych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Chętni do prowadzenia handlu w OWN poszukiwani Chętni do prowadzenia handlu w OWN poszukiwani

Ulga podatkowa dla członków związków zawodowych Ulga podatkowa dla członków związków zawodowych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Lol26.04.2022 13:55

Dobrze że nie natrafili na węgiel.