Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
4 grudnia 2012

Po 50 l. Jas-Mos kończy samodzielną działalność

Po 50 l. Jas-Mos kończy samodzielną działalność
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

W tym roku mija 50 lat działalności kopalni Jas-Mos. To ostatnie dni samodzielnej działalności zakładu. Od początku 2013 roku Jas-Mos zostanie połączony z kopalnią Borynia-Zofiówka.

Dziś kopalnia Jas-Mos zatrudnia prawie 4,5 tys. osób. Jubileusz 50-lecia symbolicznie zamknie samodzielną działalność kopalni. Od przyszłego roku Jas-Mos zostanie formalnie połączona z inną jastrzębską kopalnią - Borynia-Zofiówka.

- Z czasem, oprócz połączenia administracyjnego, połączone zostaną też podziemne wyrobiska obu zakładów, jak stało się to wcześniej z połączonymi kopalniami Borynia i Zofiówka - informuje portal górniczy nettg.pl.

Kopalnia Jas-Mos została uruchomiona 4 grudnia 1962 roku. Na otwarciu obecny był nawet Władysław Gomułka.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW będzie mieć nową kopalnię JSW będzie mieć nową kopalnię

Największe podwyżki w górnictwie. Średnia płaca to ok. 7 tys. zł Największe podwyżki w górnictwie. Średnia płaca to ok. 7 tys. zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (10)
Hajer07.12.2012 18:58

Młody jesteś i mało wiesz jak jest pomiędzy kopalniami i gdzie jest jakie wydobycie,może lepiej się zajmij pracą.

górnik 197906.12.2012 21:03

Nie napisałem nic o Boryni więc o co ci chodzi Kolego ;) A jak już chcesz drążyć temat to pogrążyłeś się gdyż Przygotówki z Zofiówki jada przodek na którym będzie fedrować Borynia ;)
Tak więc chyba jesteśmy kwita ;) A tak na marginesie to podejrzewam że Jas-Mos też będzie dawać węgiel Zofi , potem zapewne przyjdzie kolej że Pniówek będzie dawał ;)

Wydobycie w bardzo małym stopniu zależy od załogi , raczej od warunków naturalnych ;)

Do górnik197905.12.2012 15:40

Widać że mało wiesz...
Zofiówka dostaje węgiel dołem od Boryni a tak sama wydobycie by miała duzo mniejsze,wszystko zawdzięcza Boryni na której wydobycie jest naprawdę duże,więcej się wydobywa zapewne tylko na Pniówku.

remik05.12.2012 10:41

ale te nazewnictwo?? KWK Borynia-Zofiówka-Jas-Mos i te dodatki typu ruch Zofiówka; ruch borynia; ruch Jas-MOS... W tym mieście i tak każdy mówi starym nazewnictwiem a nie jakimiś ruchami... ten co to wymyślił był "geniuszem"

Górnik197904.12.2012 17:11

KWK Zofiówka to wcale nie jest zdechlak drogi kolego ;) Niektóre osoby poważnie ograniczają wydobycie tej kopalni ...;)
Kopalnie się łączą po to aby płacić mniejszy podatek ;) proste i logiczne

Mieczysław04.12.2012 15:38

Hoho no to faktycznie związkowcy będą płakać.

gnat04.12.2012 13:55

Jager klupnij się w tyn pusty łeb . Jas -mos nabiera około 10 tys ton na dobę ... to całe połączenie kopalń jest tylko po to żeby utrzymać tego trupa Zofiję do czasu otwarcia szybu w Bziu . Po połączeniu Zofija dorwie się do pokładów węgla w filarach szybów Jas -mos i na Pochwaciu . Ot cała polityka ...

Pokaż wszystkie opinie (10)