Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
11 grudnia 2013

Coraz bliżej przejęcia kopalni przez JSW

Coraz bliżej przejęcia kopalni przez JSW
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa przymierza się do kupienia kopalni Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej. Najprawdopodobniej na początku stycznia będzie wiadomo, ile JSW będzie musiała zapłacić za przejęcie kopalni.

Wycena kopalni ma być gotowa najpóźniej na początku styczniu 2014 roku. Decyzja o jej kupnie nie jest jeszcze przesądzona, choć podpisano już porozumienie, które daje JSW pierwszeństwo w rozmowach.

Jeśli do zakupu dojdzie, transakcja będzie w części finansowana z kredytu lub obligacji. Spółkę stać na kupno kopalni bez zaciągania kredytu, ale jak mówi prezes JSW, Jarosław Zagórowski, dla bezpieczeństwa finansowego spółki lepiej posiłkować się również zewnętrznymi środkami.

Knurów-Szczygłowice wydobywa również węgiel koksowy (około 40% całości produkcji), czyli taki w którym specjalizuje się JSW. Po kupieniu kopalni, spółka będzie chciała zwiększyć jego wydobycie.

Jerzy Markowski, wiceminister gospodarki, mówi że transakcja jest opłacalna dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale niekoniecznie dla obecnego jej właściciela.

- Ktoś, kto choć trochę się zna na górnictwie, z pewnością wie, że wejście kopalni Knurów-Szczygłowice pod skrzydła Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jest zalążkiem dużo większego projektu - powiedział w rozmowie dla portalu wnp.pl, wiceminister gospodarki.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
cinek13.12.2013 9:39

zagórowski żyj sto lat. robisz dobrą robote, przynajminiej jest komu urucić przywileji górni
czych

jan12.12.2013 20:15

czekam z niecierpliwością, aż Zagórowski od....doli się od naszego miasta i nigdy o nim nie usłyszymy.

a12.12.2013 10:35

Jaki jest stan rzeczywisty przejęcia - nie wiemy , kompania dołuje, grożą im strajkami, a JSW ma trochę zaskórniaków, więc widać tu działanie wicepremiera Piechocińskiego, tylko czy spółka udźwignie ten balast, bo będzie problem ze zbytem węgla energetycznego, chyba że ruszy rozbudowa elektrowni Rybnik lub Opole, bo czasy eksportu minęły, a co do akcji to pewne, że pójdą w górę tylko jeszcze musimy poczekać, na razie widać że zależy potencjalnym inwestorom na skupowaniu to normalna gra rynkowa, ostatecznie 5 zł mamy gwarantowane.

biedronka12.12.2013 9:17

Jeszcze kilka takich newsów i akcje JSW będą po 40 zł.

leon329111.12.2013 22:51

moze nie do konca zly pomysl, Stany zaczna zmniejszac dodruk i dolar pojdzie do gory eksport bedzie bardziej oplacalny recesja bedzie wychamowywac, zwiekszy sie zapotrzebowanie na wegiel i koks .Mam obawy ze przejecie kop.Knurow-Szczyglowice z tak duza obsada zalogi bezposrednio nie zwiazana z wdobywaniem na dole doprowadzi do duzych kosztow,a praca Kopalni w wydluzonym tygodniowym czasie /oczywiscie za godziwa place/ przyniesie zyski

ble11.12.2013 21:16

Tusk kazał, Zagórowski wykonuje, proste... Jakby nie wykonał POlecenia to nie byłby już prezesem.

l k11.12.2013 20:43

PAZERNOŚĆ zagórowskiego (celowo z małej litery) nie zna granic. Wiecznie mu mało. Górnikom obniżył zarobki, chce żeby ludzie na niego tyrali sześć dni w tygodniu za bezcen, kupił hotel "Diament", a teraz kolejna kopalnia. Wszystko po to, aby podzielić się zyskami z Kim Don Tuskiem. Czy jaruś czasami nie pochodzi z Izraela?

Pokaż wszystkie opinie (12)