Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
16 stycznia 2014

Szpital zakończył inwestycję termomodernizacji

Szpital zakończył inwestycję termomodernizacji
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

15 stycznia oficjalnie zakończono prace przy termomodernizacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Prace pochłonęły łącznie 14,2 mln złotych, ale jak mówi dyrektor szpitala Grażyna Kuczera, inwestycja ta się opłaci.

Prace nad termomodernizacją budynku rozpoczęły się w 2006 roku w części szpitala gdzie znajdowały się m.in. poradnie i laboratorium. W 2009 roku przystąpiono do prac w Bloku Łóżkowym. Zamontowano wtedy 225 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 410 metrów kwadratowych, wymieniono stolarkę okienną i ocieplono ściany. Po tych praca zużycie energii w budynku zmalało o około 30%.

Kolejnym etapem inwestycji była wymiana źródła ciepła. Zamontowano pompę ciepła o mocy 716 KW, wymieniono ponad 1200 grzejników i tysiące metrów rur. Ten etap kosztował najwięcej, bo prawie 6,7 mln zł. Dzięki tym inwestycjom, zużycie energii w roku 2014 ma spaść o 50% w porównaniu z rokiem 2004, czyli ostatnim rokiem przed termomodernizacją. Wtedy szpital za ogrzewanie zapłacił 1,2 mln zł, w roku 2014 szacuje się, że cena nie osiągnie 500 tys. zł.

Szpital ze swoich środków wydał tylko 1,2 miliona złotych, reszta pokryta został z funduszy NFOŚiGW, Unii Europejskiej oraz budżetu Województwa Śląskiego.

Szpital realizuje już kolejną inwestycję. Budynek szpitala przy ulicy Krasickiego będzie miał ocieplone ściany i wymienioną stolarkę okienną. Podobnie jak WSS nr 2, zamontowane zostaną tam również kolektory słoneczne.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Izba przyjęć, czyli na skróty do specjalisty? Izba przyjęć, czyli na skróty do specjalisty?

Jak pomóc dziecku, gdy pogotowie nie przyjeżdża? Jak pomóc dziecku, gdy pogotowie nie przyjeżdża?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
aaaaaaa18.01.2014 19:39

Tylko żeby osoby korzystające z tego nie niszczyły tego mienia na przykład pacjenci!!!!