Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
3 grudnia 2014

Pracownicy JZR protestują dziś pod ziemią

Pracownicy JZR protestują dziś pod ziemią
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Kilkudziesięciu pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych strajkuje w kopalniach JSW. Powodem są zwolnienia grupowe. Pracę w JZR mają stracić 483 osoby.

We wtorek pracownicy JZR protestowali pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a dziś w kopalni Budryk przystąpili do strajku. Kilkunastu górników z czwartej zmiany nie wyjechało na powierzchnię. Do strajku pod ziemią dołączyli kolejni. Również w Jastrzębiu pracownicy JZR strajkują - w dwóch kopalniach, w "Zofiówce" i "Boryni".

- Protest zorganizowali pracownicy. My, jako związkowcy będziemy z protestującymi pod ziemią rozmawiać. Oczywiście, popieramy ich walkę i stanowczo nie zgadzamy się z polityką prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Pracownicy JZR mają stracić pracę ze względu na wygaszanie działalności górniczej. JSW zapewniła, że byłych pracowników potraktuje priorytetowo, zatrudniając ich w JSW Szkolenie i Górnictwo. Taki scenariusz nie odpowiada jednak pracownikom. Oprócz tego, że mogą mniej zarobić, punktem niezgody jest zatrudnianie na okres próbny trzech miesięcy. Dopiero później umowa zostanie podpisana na 3 lata, aż w końcu na czas nieokreślony. Pracownicy domagają się umów na czas nieokreślony.

- To prezes Zagórowski jest do zwolnienia, a nie pracownicy. Niech go tam biorą do Brukseli czy Warszawy, byle tylko z dala od Śląska i górnictwa - zaznacza - mówi Krzysztof Łabądź, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w kopalni "Budryk".

Podczas protestu, który odbył się 2 grudnia, pracownicy zapowiedzieli, że jeżeli nie będzie reakcji Zarządu JSW, będą chcieli przeprowadzać "dotkliwe" strajki.

1 grudnia Jastrzębskie Zakłady Remontowe ogłosiły już listę pierwszych zwolnionych. Znajduje się na niej 374 pracowników. Łącznie ma zostać zwolnionych prawie 500 osób.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
Bogusław Jesionek, górnik z JSW04.12.2014 8:33

Dziękuję panie prezesie zagórowski za to że ma pan ogromne wyczucie czasu i na Dzień Górnika przygotował NAM pracownikom JSW tyle świątecznych niespodzianek (np patrz artykuł powyżej). Nie dało się poczekać chociaż miesiąc? Nic panu więc na to święto nie życzę. A wszystkim GÓRNIKOM JSW "SZCZYŃŚĆ BOŻE"!!!

asd04.12.2014 8:04

Do qwerty: z jakiego powodu? Tym co się sprawdzą przedłużą, a reszta do zwolnienia i tak powinno być, pod JSW tak samo proponowałbym zrobić bo już zaczyna mnie irytować przedeptywanie dniówek przez coniektórych "współpracowników" niektórzy to tylko kombinują jak nic nie zrobić, a pieniądze wziąć !

qwerty03.12.2014 16:11

Do asd : 3 miesięczna umowa nie odpowiada z tego względu że wielu górnikom z JZR po tych 3 miesiącach umowa nie zostanie przedłużona bo tak naprawdę SIG nie czeka z otwartymi ramionami na górników z JZR-ów .

qaz03.12.2014 16:04

Do "znawca tematu" : wyłącz komputer i sam idz żebrać po drugie leber to cię spłodził !

Gość03.12.2014 15:53

W całej Polsce, w każdym zawodzie ludzie się muszą liczyć ze stratą pracy i ciągłym dokształcaniem. Ludzie na wysokich stanowiskach, z wysokimi kwalifikacjami żyją w cale nie mniejszym stresie o stratę ciągłości życia niż górnik, jednak górnicy okazują ABSOLUTNIE ZERO WSPÓŁCZUCIA reszcie Polski.

znawca_tematu03.12.2014 13:58

Zawsze znajdą sobie powód do leberstwa. Wyjazd nowej pracy szukać, a nie żebrać!

asd03.12.2014 13:45

3 miesięczna umowa nie odpowiada bo trzeba będzie się wykazać i na l4 pójść nie można ?!

Pokaż wszystkie opinie (11)