Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
12 lutego 2015

Strajk nielegalny? Jest postanowienie sądu

Strajk nielegalny? Jest postanowienie sądu
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Sąd Okręgowy w Gliwicach wydał postanowienie i nakazał zaprzestanie prowadzenia strajku. Wyrok nie jest jednak prawomocny.

Sąd wydał dziś postanowienie w którym zakazał prowadzenia strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zgodnie z decyzją sądu Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny ma zaniechać "działań i zaniechań, które wyrządzają spółce szkodę". Jest to tzw. zabezpieczenie. Proces o to czy strajk jest legalny czy nielegalny, będzie się jeszcze toczył.

- Postanowienie Sądu zakazuje prowadzenia strajku, który jest nielegalny i wszelkich innych działań oraz zaniechań związanych z akcją strajkową, które narażają spółkę na szkody materialne - informuje JSW.

Wyrok jest nieprawomocny. Strony mają 7 dni na odwołanie się. Jeżeli w tym czasie strona związkowa się nie odwoła, zarząd JSW będzie mógł wytoczyć liderom związkowym procesy o zwrot strat jakie spółka poniosła w czasie strajku. Najprawdopodobniej związki zawodowe odwołają się od decyzji i sprawa legalności strajku będzie toczyć się dalej.

Przypomnijmy. Strajk rozpoczął się 28 stycznia. Od tego czasu kopalnie przestały pracować. Formalny powód strajku to przywrócenie posiłków profilaktycznych dla pracowników powierzchni, nieformalnych powodów jest więcej. Głównym postulatem protestujących jest odsunięcie od spółki prezesa Jarosława Zagórowskiego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (60)
Gość14.02.2015 20:32

Węgiel dla emerytów został? Niektórzy są na emeryturach dłużej niż pracowali w górnictwie, inni emeryci nadal pracują ( często w górniczych firmach ). Dorabiają gdzie się da - budowlanka, ochrona itd. Więc pytam się, dlaczego k.... nie odebrano im węgla? Dlaczego emeryt ma dostawać nadal węgiel a my pracujący mamy tonę mniej ?

jontek13.02.2015 11:23

Czy liderzy związkowi wykupili ubezpieczenie od swoich nietrafionych strajkowych decyzji? Nie? A prezesowi takowe wypominali! Do którego pokolenia przyjdzie im to spłacać?

Gość13.02.2015 11:08

NO NO teraz widać gdzie zarząd jsw poszedł się wypłakać. "nielegalny strajk" a wyniki spółki legalne tj żenujące

a13.02.2015 10:36

Brawo Prezesie tak ma wyglądać porządek w firmie, płaca za pracę nieroby za bramę i po kłopocie i niech się Pan nie poddaje !!!.

mieszkaniec13.02.2015 10:29

Mam nadzieje że ta cała banda zapłaci za zniszczenia

Gość13.02.2015 9:53

Kami, nie napisałeś, że jeszcze dostają kilkaset złotych za flapsy.

Gość13.02.2015 9:17

Czy to prawda, że związkowcy przyjęli zlecenie na wykończenie JSW?

Pokaż wszystkie opinie (60)