Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
19 maja 2016

Nie będzie już komunistycznych nazw ulic

Nie będzie już komunistycznych nazw ulic
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, w Jastrzębiu swoje nazwy zmienią cztery ulice. Nie będzie już ulic: Świerczewskiego, Hanki Sawickiej, Pawła Findera oraz Józefa Wieczorka.

W praktyce ustawa oznacza zmianę nazw ulic i patronów budynków, z komunistycznych na inne. W Jastrzębiu mamy cztery takie ulice. Są to:
- ul. Świerczewskiego - 206 adresów, w tym 39 podmiotów gospodarczych oraz Zespół Szkół nr 13 i parafia rzymskokatolicka,
- ul. Hanki Sawickiej - 90 adresów lokali mieszkalnych, w tym 4 firmy,
- ul. Pawła Findera - 35 adresów, w tym 5 firm,
- ul. Józefa Wieczorka   249 adresów, w tym 243 lokale w budynkach wielorodzinnych i 13 firm.

W przypadku ul. Józefa Wieczorka, miasto zwróciło się do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię, ze względu na wielowątkowy i niejednoznaczny charakter jego działalności społeczno-politycznej w okresie okupacji.

Nowe nazwy ulic ustali Zespół ds. Nazewnictwa Ulic i Numeracji Porządkowej Budynków. Najprawdopodobniej swoje posiedzenie będzie miał w czerwcu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rzeka na Mazowieckiej. Opady deszczu zalały ulicę Rzeka na Mazowieckiej. Opady deszczu zalały ulicę

Radni będą dekomunizować ulice Radni będą dekomunizować ulice

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Jadzia26.05.2016 13:51

To ronda czy ulicy im. Lecha Kaczyńskiego też nie będzie. Już się cieszę.

do do obiektyw25.05.2016 12:03

Nie 27 a prawie 70 ofiar było w czasie tego rajdu. Niestety w obecnych czasach wystarczy, że ktoś załapał się do grupy "Żołnierzy Wyklętych" i już jest bohater tak jak Łupaszka czy Kuraś, który ma taka długą listę zbrodni jak papier w klozecie.

aaaa24.05.2016 15:32

Antycomunistico, Jeśli chodzi o Świerczewskiego to coś Ci się pomyliło . To był stary komuch, jeden z organizatorów I Armii WP w Sielcach nad Oką. Nigdy nie był w AK i myślę, że nie znał żadnych pseudonimów. Myślę , że więcej ludzi ma takie pojęcie o patronach ulic jak Antycomunistico. Mnie akurat mniej obchodzi kim był patron ulicy, ważne żeby ulica nie była dziurawa. Jeśli już zmieniać nazwy to nie na nazwiska, a na kwiatki, ptaszki czy postacie literackie.

Do Obiektyw23.05.2016 12:54

Z tym Łupaszką to bym się tak nie rozpędzał, bo kreowany na bohatera żołnierz wyklęty ma co nieco na sumieniu m.in. odwetowy najazd na zamieszkaną przez Litwinów wieś Dubinki, gdzie zginęło wg różnych źródeł od 21 do 27 cywilów w tym Polka z 4 letnim synem, a najmłodsze z zamordowanych przez oddział Łupaszki dziecko miało 2 miesiące...

1621.05.2016 12:49

Z tego co się orientuję to ul Świerczewskiego a raczej odnogi tej ulicy co się namnożyły przy rozbudowie Bzia zostały dawno zmienione. Ale całej ulicy Janecki nie zmieniał żeby nie narobić sobie wrogów w śród swoich wyborców a plany takie już były od kilku lat.
Co do wymiany dokumentów w trakcie urzędowych zmian nazw ulic to jest to " bezpłatne" no ale zmarnowany czas na załatwianie mnóstwa dokumentów a do tych ze zdjęciem, zdjęcia które to już bezpłatne nie są.

Obiektyw21.05.2016 7:42

Mozna powiedziec: nareszcie. Ten stan np z Swierczewskim to kpina z historii a komuchy smieja sie zza swiatow. Nie ma ulicy Dekutowskiego, Inki czy Łupaszki - czas na zmiane, dobra zmianę.
Widze duzo komentarzy zaKODowanych, dalej powtarzajcie swoje łrze autorytety bez zastanowienia. Pomyslcie czasami, sami sobie zaprzeczacie.

Obywatel20.05.2016 12:09

Hahahaha i bardzo dobrze! Widać że społeczeństwo to boli że komuna nareszcie w tym kraju sie kończy. Bardzo dobrze, jest wiele więcej nazw i nazwisk które mogłyby być wykorzystane. Ktoś wcześniej napisał o Rotmistrzu i to byłby genialny pomysł. Szkoda że większość jastrzębianów ciągle jest kryptokomuchami :)

Pokaż wszystkie opinie (18)