Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
21 października 2016

Będzie kolej? Pierwszy krok zrobiony

Będzie kolej? Pierwszy krok zrobiony
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Nasze miasto otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej na analizę odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju. To aż blisko 24 tys. euro, które razem z czeskimi partnerami miasto będzie miało do wydania na opracowanie projektu.

Projekt "Analiza odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście regionalnych i transgranicznych połączeń kolejowych" realizowany jest razem z czeską Karwiną, Hawierzowem i Petrowicami.

- Głównym celem projektu jest przygotowanie profesjonalnej analizy społeczno-ekonomicznej różnych modeli rewitalizacji i włączenia Jastrzębia-Zdroju do sieci regionalnych połączeń kolejowych ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznego wariantu obsługi ruchu kolejowego - informuje urząd miasta.

Projekt zakłada samą analizę, a nie budowę linii kolejowej i infrastruktury. Jest to jednak dobry znak na przyszłość. Projekt ma przygotować wspólny model dostępności komunikacyjnej na kolejne lata. Jest to zgodne z długofalową polityką Unii Europejskiej, która kładzie nacisk na rozwój i przywracanie połączeń kolejowych.

Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 23,5 tys. euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 1,17 tys. euro z Budżetu Państwa. Jego realizacja potrwa do czerwca 2017 r.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia

Pociągi jeżdżą za darmo Pociągi jeżdżą za darmo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (62)
Byk21.11.2016 18:27

Ja proponuję odtworzyć linię kolejową do Katowic i połączyć z pietrowicami w Czechach oraz wykorzystać infrastrukturę jsk i zrobić polonczenie z rybnikiem tylko takie polonczenie bedzie miało sens.Morzna by puści pociong relacj ostrwa-Katowice przez hawirzuw Karwiana Piotrowice jastrzębie zdruj Żory Orzesze Katowice nawet 6 razy dziennie na całej linii mieszka na pewno co najmniej 350000 ludzi miało by to sens.

mieszkaniec20.11.2016 14:18

Jak bedzie połączenie z Petrovicami to będzie także połączenie z Zebrzydowicami i nie będzie przeszkód aby uruchomić pociąg do Katowic

Byk12.11.2016 16:09

Jeśli ktoś niema samochodu lub niemorze jeździć to ma być na zawsze skazanny na autobus bo resztę stać i dlatego niema być kolej to proponuję zakaz wjazdu samochodu do centrum miasta i zobaczyć jak wtedy oczyści się powietrze.Że trzeba durze sumy wydać no tak jak masie obwodnicę i autostradę to przecierz za mało trzeba dalej wygodę jednej grupie sponsorowac bo reszta się nie liczy a w Czechach poruwno .A analiza jest po to rzeby pociągi puste nie jeździły i szlak był rentowny więc te osoby co promują jedną grupę dziękujemy!!!

Mati28.10.2016 0:43

Do edek
rewelacje czy też nie ale pytanie jest zasadne. O ile mnie pamięć nie myli to po trasie byłej linii kolejowej ma być ścieżka rowerowa. Wzdłuż dawnej linii kolejowej rozebrane są już wiadukty. Linię w kierunku na Wodzisław przecięła autostrada A-1. W kierunku Pawłowic też jakieś tory rozebrali i w tym miejscu powstała droga. Linia kolejowa tylko w obrębie Jastrzębia nie ma sensu, powinna się łączyć z istniejącymi liniami PKP a te są daleko poza naszym miastem. Jeśli wziąć pod uwagę koszt budowy nowych wiaduktów, nowego podtorza nowych torów to całe zadanie idzie w grube miliardy (nie miliony) złotych. I dla kogo? dla 10 pasażerów dziennie. Pozostali pojadą drogami bo to szybciej. Ciekawe ile miasto dopłaci do tej analizy która pójdzie i tak do kosza.

edek27.10.2016 11:31

"Mati" zamilcz, jak masz pisać takie "rewelacje".

Mati26.10.2016 22:45

A skąd i dokąd ta kolej ma być. 20 lat temu zlikwidowali kolej bo nikt nie chciał nią jeździć. No ale prestiż był. A teraz emeryci górnicy z nudów wymyślają jak by to było fajnie się taką ciuchcią przejechać ze Zdroju do Bzia i z powrotem. Dalej to już nie bo połączenia nie ma i za długo by to trwało. Jastrzębie nigdy nie miało dobrego połączenia kolejowego z sąsiednimi miastami a tym bardziej z Katowicami. Wskrzeszanie czegoś co nigdy nie istniało jest paranoją.

do gosc 25.10.2016 17:3326.10.2016 18:11

Czy to nie ty jesteś tym polaczkiem, z którego się śmieje cały świat. Nic nie rozumie, bo nie myśli ale się mądrzy. Oj biednyś ty, biedny.

Pokaż wszystkie opinie (62)