Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
28 listopada 2016

Abp Skworc: "Górnicy nie są problemem"

  • Abp Skworc: "Górnicy nie są problemem"
  • Abp Skworc: "Górnicy nie są problemem"
  • Abp Skworc: "Górnicy nie są problemem"
  • Abp Skworc: "Górnicy nie są problemem"
Więcej zdjęć:
fot. Archidiecezja Katowicka

Uroczysta msza barbórkowa została odprawiona w niedzielę, 27 listopada, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju. Przybyły na nią abp. Wiktor Skworc podkreślał w homilii, że górnicy oraz górnictwo nie są dla Polski problemem. 

Do kościoła przybyli przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, władz samorządowych, górnicy z rodzinami oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, podkreślał w homilii, że górnicy oraz górnictwo nie są problemem dla Polski. Ich praca jest gwarantem stabilizacji energetycznej kraju i spokoju społecznego. A młode pokolenie widzi w górnikach wzór pracowitości, rzetelności, umiłowania rodziny. Arcybiskup nawiązał także do trudnej sytuacji górnictwa.

- Dominuje jednak oczekiwanie na jej radykalne uporządkowanie. Jest ono obowiązkiem właściciela kopalń – Skarbu Państwa. Na Górnym Śląsku i nie tylko, oczekujemy ładu w odniesieniu do tej branży, która od kilku dziesięcioleci przeżywa czas zmian i niepewności. Pomimo trudności w jej restrukturyzacji, w przyszłość patrzymy z optymizmem (…) Oczekujemy więc zachowania miejsc pracy – nawet wtedy, jeśli trzeba będzie pogodzić się z „wygaszaniem” tych kopalń, w których eksploatacja stanie się niemożliwa czy wręcz śmiertelnie niebezpieczna – mówił m.in.

Abp Wiktor Skworc wspomniał również, że górnictwo obłożone jest aż 43 różnymi podatkami i obciążeniami. Tymczasem społeczeństwu przekazuje się, że ta branża i jej pracownicy są ciągle dotowani.

- Uczciwość wymaga, aby opinia publiczna była poinformowana, jakie środki górnictwo przekazuje do budżetu państwa; ile wnosi poza tym dobrem, jakim w naszym kraju jest węgiel, źródło energii i gwarant energetycznego bezpieczeństwa państwa – apelował abp.

We mszy wzięły udział orkiestry górnicze z kopalń JSW, które zapewniły oprawę muzyczną oraz zastępy ratowników górniczych.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie" "Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie"

Trwają rozmowy w sprawie restrukturyzacji PKM Trwają rozmowy w sprawie restrukturyzacji PKM

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
jasiu29.11.2016 13:01

górnicy są ogromnym problemem tylko arcybiskup i pis wiedzą doskonale, że to ich elektorat. Prawda jest taka, że większość ludzi ma dosyć utrzymywania tych socjalistycznych molochów jakimi są kopalnie

edek 28.11.2016 18:25

Niech żyje nam górniczy stan!

mobi28.11.2016 16:44

opiniodawca , jan serdeczny i jasiu a kij wam w oko zazdrosne dziady ! szczesc boze wszystkim gornikom !!

Moszczyniok28.11.2016 14:57

każda firma płaci podatki

Jan Serdeczny28.11.2016 13:40

Pan biskup jest niezłym dowcipasem. Jego wypowiedź jest na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego. Płaci i wymaga. Oj pauperyzacja góry kościelnej następuję bardzo szybko.

jasiu28.11.2016 13:36

arcybiskupie, są problemem i to dużym

opiniodawca28.11.2016 13:31

Gornicy jeszcze sa problemem ale niedlugo nie beda bo ich nie bedzie.

Pokaż wszystkie opinie (8)