Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
7 grudnia 2016

JSW będzie oszczędzać na płacach górników

JSW będzie oszczędzać na płacach górników Górnicy przed siedzibą JSW w lutym 2015 roku
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Niedawno działacze z Reprezentatywnych Organizacji Związkowych złożyli pismo do Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z żądaniem renegocjacji porozumienia z września 2015 roku, które kończyło górnicze protesty. Nie chcą już oszczędzać. Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa nie pozostawia żadnych złudzeń w tym temacie. 

- Oszczędności w sferze płac to istotny element programu restrukturyzacji spółki - stwierdziła między innymi Katarzyna Jabłońska-Bajer, ustosunkując się do pisma działaczy.

Nieoficjalnie mówi się, że gdyby nawet zarząd JSW chciał spełnić oczekiwania związkowców, to musiałby na nie uzyskać zgodę banków, którym jest winny ok. 1,3 mld zł z tytułu niewykupionych obligacji (emitowanych w 2014 roku).

- Wątpliwe jest, aby banki zgodziły się na to, aby powrócić do tego, aby wypłacać górnikom 14. pensję, barbórkę w całości i deputat węglowy. Wówczas same zażądałyby natychmiastowej spłaty pieniędzy, które im się należą. Pomimo wzrostu cen węgla Spółki nadal nie stać na to, aby natychmiast wywiązać się z tych zobowiązań – powiedział nieoficjalnie jeden  z pracowników biura zarządu JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Trwają rozmowy w sprawie restrukturyzacji PKM Trwają rozmowy w sprawie restrukturyzacji PKM

Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki" Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (47)
do ja12.12.2016 10:47

Mogę się z Tobą zamienić. Skoro tak Ci źle na kopalni to zmień pracę. Skończyły się dobre czasy, ale Wam wiecznie mało. Jesteście tak pazerni że aż żal.

AL10.12.2016 23:19

Panowie z JSW
Zapanujcie nad emocjami i zacznijcie myśleć logicznie .
To kto Was w końcu oszukuje ? Prezesi ,związkowcy ,bankierzy ......? Zdecydujcie się !
Dojenie z kasy naszej spółki za pontyfikatu prezesa Jarosława i spadające ceny węgla doprowadziły nas do przysłowiowej ściany płaczu .Zarządzający wykazali się niekompetencją i arogancją .
Wysokie ceny węgla pozwalały ukryć błędy , ale przyszedł duży spadek cen i mleko się wylało .
Wyciekające informacje od audytorów pozwalają nieco uporządkować chronologię tej zapaści .
Niedoinwestowaną JSW w dużym pośpiechu wepchnięto na giełdę , dwukrotnie wypłacona dywidenda , to były początki kłopotów finansowych i już wtedy zapaliło się czerwone światło
W lipcu 2014 przed zakupem kopalni zespolonej dług wynosił już 5 miliardów złotych . 30 lipca została wzięta ta nieszczęsna pożyczka ( opcja PUT ) . W ciągu roku ( 2014 - 2015 ) ten dług rośnie o kolejne 2,7 miliarda złotych . Spłata każdego długu to spore też odsetki . W tych warunkach , gdy dodatkowo brakuje środków na inwestycje bieżące mówienie o wyjściu naszej spółki już z dołka jest zwykłą głupotą .
Liderzy związkowi już uznali temat Krupińskiego , jako problem tylko wyłącznie tej załogi i rozpoczynają kolejną zabawę nie domagając się rozliczenia winowajców tej zapaści .
Licytowanie się która kopalnia jest opłacalna i jak byłoby dobrze prywatnie pracować jest kolejnym objawem braku zdrowego rozsądku .
Liderów związkowych można odwołać i wybrać nowych tylko trzeba poczytać statut związkowy . O tym ,że jest tak dużo związków zdecydowali pracownicy , ci sami , którzy wylewają tu na nich pomyje i jednocześnie korzystają z imprez przez nich organizowanych

maciek10.12.2016 22:02

Do ja- wiadomo żeś krupek, tylko wy dziś tak piszecie w necie, bo chcecie, by inni z wami strajkowali i za was ryzykowali. nie liczcie na to! Albo piszecie, jakie to z was pany i jak to innych roboty bedziecie uczyć na kopalniach, albo wyzywacie ludzi albo straszycie, że inne kopalnie też zamkną! Zamykają tylko te nierentowne, które były ostoją biznesów związkowych! Tak do waszej wiadomości! A jak ci tak źle na kopalni i tak mało zarabiasz, to się zwolnij! Ktoś cie zmusza do chodzenia do pracy na kopalnię? A no tak, tylko na kopalni ludzie po podstawówkach i zawodówkach zarabiają w tysiącach! Szkół nie pokończyli, a zarabiać by chcieli jak prezesi!

ja10.12.2016 16:58

mam dośc!!!
zarabiam na dole 3000zł
niejeden z was ,by nie zjechał na dół TAK (zywcem pogrzebani ) MÓWIĄ
-chce mi sie płakac , jak widzę tą nienawisc do nas górników
- spoko jak zamkną kilka polskich kopalń ,to otworzą niemieckie i zobaczcie ceny prądu itp
zal mi was ALE BARDZIEJ LAT 80 JAK CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI BYŁ BRATEM
DZIŚ WILKIEM!!!!!

egon09.12.2016 18:54

rams za brame.

pracownik09.12.2016 17:39

Pracuję na kwk Pniówek to fakt coraz mniej zarabiamy ZZ nic nie robi w naszej sprawie najpierw oszuści nas sprzedali teraz udają że nas bronią i wypisujmy się od darmozjadów będzie lżej

gosc09.12.2016 15:47

kobieta na kasie w biedronce narobi sie bardziej niz niejeden górnik na dole. na pniówku moze duzo sie wydobywa ale czy najtaniej?

Pokaż wszystkie opinie (47)