Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
17 lipca 2017

Ile zarobi prezes JSW? Może nawet 1 mln 500 tys. zł rocznie

Ile zarobi prezes JSW? Może nawet 1 mln 500 tys. zł rocznie
fot. JastrzebieOnline.pl

Zarobki prezesów i członków zarządów spółek skarbu państwa budzą spore zainteresowanie. Jak kształtują się te wynagrodzenia, które są ustalane w oparciu o tak zwaną ustawę kominową z 2016 roku? Niedawno opublikowano raport, który analizuje kwestie płacowe osób zarządzających największymi polskimi spółkami, należącymi do Skarbu Państwa, wśród nich Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

Firma doradcza i szkoleniowa Sedlak & Sedlak, działająca od lat na rynku finansowym, opublikowała „Raport płacowy prezesów zarządów i członków zarządów spółek skarbu państwa za 2017 rok”. Zgodnie z ustawą wynagrodzenie osób kierujących spółkami ma się składać z dwóch części: stałej i zmiennej uzależnionej od realizacji poszczególnych zadań.

Podstawą do wyliczenia części stałej jest wartość miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego (w 2016 roku wyniosło ono 4 403,78 zł).Większość przeanalizowanych spółek - w tym Jastrzębska Spółka Węglowa - ustaliło maksymalne widełki wynagrodzenia zasadniczego dla osób pełniących funkcję prezesa zarządu, to znaczy w przedziale od 7 do 15-krotności podstawy obliczenia, czyli od 31 do 66 tys. zł miesięcznie. Dla pozostałych członków zarządu JSW pensja podstawowa waha się w granicach od 7 do 12-krotności podstawy obliczenia, czyli 31 do 52 tys. zł (kwoty brutto).

Druga cześć wynagrodzenia - ruchoma, uzależniona jest od realizacji celów postawionych przed zarządem. W przypadku JSW są to: realizacja inwestycji wynikających z restrukturyzacji, wykonanie przewidzianego poziomu i struktury wydobycia węgla, zwiększenie wydajności na jednego zatrudnionego w spółce, utrzymanie kosztów wydobycia na określonym poziomie.

- Niestety wszystkie cele opisane są w sposób bardzo ogólny, nie podano w nich konkretnych wartości i mierników, które będą służyły do oceny ich realizacji, a co za tym idzie wypłaty premii. W każdej spółce Rada Nadzorcza jest upoważniona do uszczegółowienia tych celów wraz z określeniem ich wag oraz obiektywnych i mierzalnych kryteriów realizacji i rozliczania (KPI) - podaje Sedlak & Sedlak, dla portalu www. pulshr.pl

Jak wynika z raportu firmy Sedlak & Sedlak, Tomasz Gawlik, zarządzający Jastrzębską Spółką Węglową, zarobił w 2016 roku 743 tys. zł. Zgodnie z zapisami podjętej uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia jego następca Daniel Ozon może w 2017 zarobić maksymalnie ponad dwa razy tyle, czyli około 1 mln 500 tys. zł.

Firma Sedlak & Sedlak opublikowała również raport „Wynagrodzenie członków zarządów w 2016 roku”. Średnie wynagrodzenie osób zasiadających w zarządzie JSW wynosiło 634 600 zł rocznie. Szacuje się, że za 2017 rok wyniesie ono maksymalnie 1 268 289 zł.

Źródło informacji: www.pulshr.pl

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Trwają rozmowy w sprawie restrukturyzacji PKM Trwają rozmowy w sprawie restrukturyzacji PKM

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
Do andrzej20.07.2017 1:08

Ty tyn andrzej J z krupola? Prawicowy tumoku a pamietosz jaki były ceny węgla wtedy? Ja, ja gawlik boł dobry, kadrusom tela naobiecywoł hahahahaha

andrzej19.07.2017 16:32

Jakoś wszyscy zapomnieli ze to PO wpakowała JW w kredyty i to ze PIS uratował spółkę przed upadłości. Chwała prezesowi Gawlikowi prezesowi z krwi i kości którego wywalono po chamsku! Ozon śpija śmietankę i kupuje drony i elektryczne autka.

1618.07.2017 18:58

Czepiacie się znowu górnictwa a ono jako tako zarabia na siebie (będą warczenia na mnie za to) A dziś ogłosili że pracownicy ZUS dostana podwyżki po 150 zł miesięcznie z nadpłata od 1 stycznia 2017.
Gdzie oni to wypracowali? Maja zarobki płacone z budżetu więc nie maja swoich zysków a dostają. Zresztą wiele więcej budżetówka dostaje tylko cicho o tym. Tak samo jak premia dla nauczycieli na wakacje tylko dla wybranych i po cichu.

Manfred18.07.2017 18:52

Od polityki to są w Warszawie , a Wy od roboty , a jak komu nie pasi to wek .

do aaaaa18.07.2017 16:28

Twoj pis obiecywoł, że jak dojdzie do władzy to taki zarobki prezesów sie skoncza!!! Tępe pisiory caly czas zapominaja, ze po juz nie ma, jest ich pis i to ich pis rozwala ta spolka dzieląc ją miezy swoich i dla swoich! kto dzis dobrze zyje w jsw? Górnik? Za zagóra tępaku mieli my same podwyżki i wszystkie przywileje, tak ci wspomna zakłamany ciemnogrodzie! Co mosz dzis? Kto ci zabroł przywieje i uwalił na wypłacie? PO? Po zamknęlo kopalnie? To twój PiS który obiecywoł naprawić co zepsuło PO, nie zamykać kopalń i zamknąć wszystkich kopalnianych-weglowych złodziei! A złodzieje jak som tak były ze związkowcami na czele! Ukaroł PiS związkowców za nielegalny strajk??? Wyborca pis to typowy frustrat z minimalnym wykształceniem i inteligencja orangutana! jemu pis w ryj pluje a on je z tego domny!

Piotr bezczelnik18.07.2017 16:24

Ludzie. Ale was gryzie z zawiści. Jest prezesem to zarabia. Są wyniki to jest wynagrodzenie. Proponuje każdemu dołożyć się w pracy i za niedługo produkcja wyniesie 1000 ton na pracownika. A jeśli dalej chcesie sobie bimbać w robocie to proponuję się zwolnić. Teraz szukają pracowników sezonowych do zbierania ogórków a póżniej ziemniaków. Aha - zapomnijcie tam o ciepłotach i przygotujcie się na nadgodziny.

aaaa18.07.2017 12:01

Jarosław Zagórowski, prezes JSW zarobił w 2012 1 mln 440 tys. zł

Pokaż wszystkie opinie (24)