Prezydent Miasta bez absolutorium

Radni nie podjęli uchwały udzielającej prezydent miasta Annie Hetman absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok. Decyzja ta nie rodzi żadnych konsekwencji i jest raczej polityczną oceną działań prezydenta, dokonaną przez radnych.

Prezydent Miasta bez absolutorium

Czwartkowa sesja zwyczajna Rady Miasta była poświęcona skwitowaniu Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, czyli udzieleniu absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok.

Komisja Rewizyjna Rady Miasta, której przewodniczącym jest Piotr Szereda (PiS), wnioskowała do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o pozytywne zaopiniowanie wniosku o udzielenie absolutorium prezydent Annie Hetman za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. RiO przychyliła się do tego i uznała, że sprawozdanie finansowe przedłożone przez prezydenta jest poprawne pod względem merytorycznym i finansowym. Komisja Skarbu Rady Miasta nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Klub Radnych Platforma Obywatelska i Dla Jastrzębia opowiedział się za udzieleniem absolutorium. Przeciwny był Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Radni z Klubu Wspólnota Samorządowa oraz Samorządne Jastrzębie podjęli indywidualną decyzję w tej kwestii - w głosowaniu nie było dyscypliny klubowej.

Alina Chojecka  (Klub PO i Dla Jastrzębia) podkreślała, że żadna z  komisji Rady Miasta nie głosowała przeciwko udzieleniu absolutorium za wykonanie budżetu, a Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie jego wykonanie. Radna wskazywała, że budżet został wykonany prawidłowo pod względem prawnym i finansowym.

Tadeusz Sławik (PiS) uznał absolutorium za okazję do oceny działań prezydent Anny Hetman w całej kadencji. Uznał za niewystarczające działania w dziedzinie gospodarczym - powstawania miejsc pracy. Skrytykował również to, że tereny po byłej kopalni „Jas-Mos” nie są wykorzystywane w celach biznesowych.

Damian Gałuszka (Wspólnota Samorządowa) wyraził swoje zadowolenie, że - jego zdaniem - rządzący miastem nie oceniają już działań prezydenta Janeckiego i „nie zwalają na niego winy” za obecny stan miasta. Radni z tego klubu indywidualnie podjęli decyzję, jak zachować się podczas głosowania - „zgodnie z własnym sumieniem”.

Ryszard Piechoczek (Samorządne Jastrzębie) poinformował, że jego klub nie zajął stanowiska w sprawie absolutorium i radni głosują indywidualnie.

Prezydent Anna Hetman odniosła się, już po zakończeniu obrad, do przebiegu sesji

- Decyzja Rady Miasta w sprawie absolutorium nie była dla mnie zaskoczeniem. Zapadła już wcześniej w cieniu gabinetu politycznego. Sam wynik głosownia pokazuje jedynie, że rada nie wypowiedziała się negatywnie na temat udzielenia absolutorium. (Nie było wymaganej, statutowej ilości 12 głosów, by podjąć tę uchwałę.) Dla mnie, jako prezydenta, najważniejsze są pozytywne opinie na temat wykonania budżetu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach i komisji rewizyjnej Rady Miasta. A te nie miały żadnych zastrzeżeń do prowadzonej przeze mnie polityki finansowej. I to właśnie stanowi istotę absolutorium. Klub radnych PiS zamiast merytorycznej dyskusji na temat wykonania budżetu miasta, po raz kolejny ufundował mieszkańcom pijarowsko-polityczny spektakl. Zamiast skupić się na istocie sprawy, ogłosili 15 minutową przerwę, by zorganizować konferencję prasową w celu ogłoszenie kandydata na stanowisko prezydenta w wyborach samorządowych. Mam zatem podstawy sądzić, że sesja absolutoryjna to dla nich forma politycznego sądu nad prezydentem, a nie merytoryczna ocena - mówiła prezydent.  

A więc polityka czy merytoryka?

Za udzieleniem absolutorium głosowali: A,. Chojecka (PO i Dla Jastrzębia), T. Grogol (Wspólnota Samorządowa),  J.Kubera (PO i Dla Jastrzębia), M. Bernadeta (PO i Dla Jastrzębia), L. Maryniak (PO i Dla Jastrzębia),  U.Sobik (PO i Dla Jastrzębia),  A.Toborowicz (Wspólnota Samorządowa).

Przeciwko udzieleniu absolutorium głosowali: J. Fojt (PiS), M.Kolb (PiS), M.Lęga (PiS), A.Matusiak (PiS), Rakoczy Ryszard (niezrzeszony), T.Sławik (PiS), S.Woźniak (PiS).

Wstrzymali się od głosu: D.Gałuszka (Wspólnota Samorządowa), T.Markiewicz (Wspólnota Samorządowa),  R.Piechoczek (Samorządne Jastrzębie).

Nie wzięli udziału w głosowaniu: S.Klimczak (PiS), M.Filipowicz (Dla Jastrzębia), I.Rosińska (Wspólnota Samorządowa), E.Siwiec (Samorządne Jastrzębie), P. Szerpa (PiS).

 

67 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Michal (188.146. * .203) 28.05.2018 22:34

Dlatego właśnie nigdy w tym mieście nie będzie przyszłości. To apropos typowo Jastrzębskich komentarzy. Wystarczy zobaczyć na fora choćby Żorskie widać jak prymitywne są jastrzębskie fora. No ale kto tu przyjechał do Jastrzębia, przecież nie elita, jak ktoś z tych przybyszy miał podstawówkę to wszystko. 300 lat temu tu na Śląsku takich Polaków się stąd deportowalo. Ja jestem stąd od pokoleń a wy gorole co możecie powiedzieć o tej ziemi, kto wam dał prawo nas pouczać. Wracajcie do tej waszej Polski

~mieszkanka (176.122. * .139) 28.05.2018 22:27

A ile to miejsc pracy utworzył poprzednik ??? Jaką to miał wizje miasta ??? Chyba tylko ciepłe stołki !!! Ale tylko dla swoich. Za wybudowanie hali za taką kasę to powinna być .....

~do do realistka (89.77. * .208) 28.05.2018 22:06

Ale mnie rozbawiłeś stary! Ludzie bardzo pragną zmiany..na górników, związkowców i innych "fachfców" Już nie możemy się doczekać na odrodzenie miasta za ich sprawą, na inwestorów, których ściągną ci wybitni politycy, znafcy gospodarki i biznesu :)

~do realistka (89.64. * .133) 28.05.2018 17:50

Marzyć każdy może, ty również! Zacznij myśleć logicznie zmień te różowe okulary. Nie napinaj się bo to Mieszkańcy będą wybierać a nie tylko ty. W 2014 r. obecna prani prezydent wygrała bo Wyborcy chcieli zmiany. Teraz przerżnie bo Ludzie bardzo pragną zmiany!!! Nigdy w życiu na stanowisko prezydenta miasta nie powinien startować żaden nauczyciel, nauczycielka ani dyrektorzy podrzędnych szkółek i przedszkoli!!!!!!

~do Michał (83.10. * .20) 28.05.2018 16:46

Poczytaj sobie wpis "Korek" z godz. 23.03 wówczas zobaczysz co zrobił Pan Janecki. Głoduj nas kogo chcesz a nie krytykuj PiS, bo nam nie podoba się PO. Jeżeli chcesz to też wyjedź, bo nikt nie będzie za tobą rozpaczał. Startuj w najbliższych wyborach może cię wybiorą skoro jesteś taki ignorant cwany krytykant!!!

~Realista (89.77. * .154) 28.05.2018 15:55

Obecna prezydent zrobiła więcej dla tego miasta w jedną kadencje niz jej poprzednik zrobił przez trzy.
I możecie sie napinać na necie i pisać setki komentarzy z jednego konta pod innymi nickami a i tak na kolejną kadencje znowu zostanie wybrana pani Hetman gdyż konkurenta ma cieniutkiego.

~Michał (188.146. * .109) 28.05.2018 14:51

Nie bądźcie śmieszni Janecki był dobrym Prezydentem?. 12 lat stagnacji, zerooo, powtórzę zerooo inwestycji zewnątrz. Żadna, ale to żadna firma w Jastrzębiu nie zainwestowała. To za jego czasów z Jastrzębia zaczął się masowy eksodus ludzi młodych i wykształconych. Ramię w ramię z PIS doprowadzili nasze miasto na skraj przepaści. Jeśli się uda cokolwiek zrobić w tym mieście, to będzie cud. Zwłaszcza, że znaczna część głosujących ma raczej ograniczone horyzonty. Wciąż te same indywidua w Radzie Miasta. Jest taki obraz Pieter Bruegel "Ślepcy", który świetnie obrazuje stan naszego Jastrzębskiego społeczeństwa.

~ ewcia (89.64. * .34) 28.05.2018 09:33

Nikt nie da ci tyle ile obieca caryca z PO..!!!!!

~do godz. 7.32 (89.64. * .21) 28.05.2018 09:29

CBA już było. Tobie wystarczy jeżeli przeczytasz protokoły z kontroli urzędu, np. Izby Skarbowej, Regionalnej Izby Obrachunkowej, Wojewody śląskiego itp. To tej edukacji sam podejmij czy możesz napisać do CBA, twoja sprawa.

~X (188.146. * .35) 28.05.2018 08:22

Gospodarka głupcze!

~do gość (78.8. * .0) 28.05.2018 07:32

Zacznijmy od tego że to czy odszedł Rakoczy i Buda to powinna sprawdzić CBA...

~gość (89.64. * .21) 28.05.2018 07:28

Zostawcie Pana Rakoczego w spokoju. On patrzy obiektywnie i głosuje jak należy. Czy miał ją uważać za ciotkę, być wierny za wykopsanie i stołek w MOK-U? Bez przesady, dobrze że odszedł z tego grajdoła!!

~do Korek (89.64. * .21) 28.05.2018 07:24

Faktycznie Pan Janecki według niej do wielki gospodarz. Zrobił naprawdę dużo a oni mu zazdroszczą i wciąż klepią, że był 3. kadencję więc zrobił. Ona dopiero jest cztery lata, rozkręca się i ciągle robi roszady kadrowe. Chciałaby siedzieć do 70-80 roku życia ze względu na zarobki!!!

~Korek (83.22. * .224) 27.05.2018 23:03

Pan Janecki nie byl idealem ale na pewno byl lepszym gospodarzem. Byl konkretny na prawdę duzo zrobil bo teraz to w Jastrzębiu jest nic nie robione kazdy mieszkaniec to mowi.
Żałuję ze glosowalem na Pania Hetman zmian mi sie zachcialo bo tyle Pani obiecala ale to byly tylko obietnice. Poprzednik zostawil budzet gdzie miasto nie bylo zadłużone nawet 85 mln bylo zabezpieczone na zwrot podatku.
Byl to realista przede wszystkim.

To co zrobil to np

Lodowisko
Droga glowna poludniowa
Remont al pilsudskiego
Remont UM
Basen w zdroju
Solanka w parku
Remont ul witczaka
Remont parku za hotelem dabrowka
Uczelnia AGH
Hala
Podpisanie umow na budowę galerii Jastrzębie
Carrefour obi kaufland
Remont ul cieszynskiej libowiec 11 listopada armii krajowej
Kwk Moszczenica budowa dróg
Budowa kanalizacji w calym miescie
Budowa WORD
Itd

~Korek (83.22. * .224) 27.05.2018 22:47

Szok ze Pan Rakoczy byl przeciwny

~do Rakoczy przeciw (78.8. * .0) 27.05.2018 21:16

Rakoczy nigdy jej nie podsumowywał co ty gadasz w ogóle... "do apolityczny" co do mieszkań to właśnie po X latach TBS dzięki prezydent buduje mieszkania. Wcześniej wybudował jeden blok i przez kilka dobrych lat nic się nie działo.

~Rakoczy przeciw (89.64. * .60) 27.05.2018 18:31

Rakoczy ją podsumował. Własny wiceprezydent przeciw.

~do apolityczny (89.64. * .156) 27.05.2018 17:19

Udajesz nie kumatego, a z treści wynika, że jesteś typowym pełowcem. Janecki zostawił kasę na zwrot podatku od wyrobisk więc nie fulaj!!! Ty lubisz pikniki i kiermasze a my wolimy miejsca pracy, mieszkania itp.!!! Poprzedni nauczyciel był kiepskim prezydentem a obecny jeszcze gorszym!! Nieopierzony to jesteś ty, bo ten Pan prawnik jest Adwokatem!!! Jesteś niby prostym mieszkańcem więc odczep się od osób publicznych!!! Piszesz co ci każą ale to syzyfowa praca!

~do godz. 15.35 (89.64. * .156) 27.05.2018 16:48

Nikt nie da jej kolejnej kadencji, szkoda czasu i wielkiej kasy na jej wypłaty!!!! Jako nauczyciel spełnia warunki do emerytury więc gut baj!!! Wiesz ile będzie miała lat za dwie kadencje? Ha ha ale wymyśliliście, daremne prośby próżny trud!!! Z tych lat to jest dobre tylko wino i pianino!!!

~do gość z 14:07 (78.8. * .0) 27.05.2018 15:35

Janecki zbudował autostradę? Co ty gadasz hahah :D Jeśli już to obwodnicę która... omija nasze miasto więc co to za miejska inwestycja? Tam większość samochodów to nawet nie z Jastrzębia jeździ. Swoją drogą Hetman pomagała przy pozyskaniu kasy na tą obwodnicę jeszcze gdy była radną sejmiku wojewódzkiego. To co wymieniasz że Janecki zrobił to było przez 12 lat rządzenia a Hetman rządzi niecałe 4 lata i już jak dużo jest zrobione. Daj jej jeszcze dwie kadencje to zobaczysz i wtedy sobie porównasz bo teraz to porównanie to "jak pięść do oka".

~apolityczny (89.77. * .208) 27.05.2018 15:33

Nie interesuje mnie polityka, układy, gierki i kto rządzi. Jestem prostym mieszkańcem i widzę co się w mieście zmienia. Niektóre komentarze są żenujące i biją po oczach perfidią i głupotą.
Tyle ile zrobiono w ciągu tych 4 lat, nie zrobiono w ciągu poprzednich (3?) kadencji, pomimo większych możliwości. Poprzednik nie płacił podatku od wyrobisk, więc kasa zostawała w mieście, teraz trzeba było zwrócić i budżet był mocno okrojony. W poprzednich latach można było pozyskać ogromne pieniądze od UE, ale nikt się nie wysilił, żeby to zrobić, bo im się nie chciało, skoro "władza jest dożywotnia"..? Jedynym efektem współpracy z UE były wycieczki poprzedniego prezydenta po jej krajach (i nie tylko UE). Pod koniec kadencji, gdy zaczęli się obawiać o wygraną, zaczęli działać, na chybcika- efekt?- hala widowiskowa, przepłacona i brzydka jak kupa, boiska pełne fuszerek (min. na Dubielcu) i obwodnica, która służy głównie mieszkańcom SWD. Można by pisać o tym w nieskończoność...
To co zrobiono w ciągu ostatnich 4 lat rzuca się w oczy, ale tylko tym, którzy chcą to widzieć. I jest mi zupełnie obojętne, z której partii jest ta pani i kto ją popiera, jeśli robi to dobrze.
A zarzuty typu-"nigdy nauczyciel na prezydenta"(zresztą poprzedni był również nauczycielem) są śmieszne. To lepiej wybrać nieopierzonego "prawnika", którym będą sterować emerytowani górnicy, którzy nie potrafią sklecić zdania złożonego..?

~Gość (83.4. * .111) 27.05.2018 14:43

Kiedyś rządził nauczyciel Janecki, teraz jest nauczycielka Hetman, a wam się marzy prawnik Kasza. Niestety z niego taki prawnik jak... Ile pisowskich uchwał zostało unieważnionych przez władze województwa z powodu wad prawnych. Kasza, Klimczak i Sławik - trzech tenorów-prawników z bożej łaski.

~gość (89.64. * .156) 27.05.2018 14:07

Ha ha budowa 27 mieszkań za około 10 milionów zł!!! Czy nie lepiej było tym wybrańcom wybudować domy??? Co z pozostałymi potrzebującymi mieszkań? Nam chodzi o rozwój miasta, przyciągnięcie inwestorów w celu zapewnienia miejsc pracy. Janecki zrobił w tym celu autostradę a ona remontuje OWN - porównanie jak pięść do oka a Miasto będzie ponosić wielkie koszty utrzymania. Poprzednik też budował boiska, wybudował halę sportową, inhalatorium, drogi, chodniki, remontował szkoły, rozbudował bloki przy ul. Gagarina i wiele wiele innych rzeczy. Szkoda czasu na wypisywanie. Ul. Mazowiecka nie dokończona a darmowej komunikacji nadal brak. Ona ma dwóch zastępców, pełno pełnomocników, asystentki osobiste i różne zbędne stołki, a poprzednik tylko jednego zastępcę i doradcę!!! W związku z powyższym przestań się wysilać!

~do "do godz. 8:44" (78.8. * .0) 27.05.2018 12:48

Żadnych efektów przez kadencję? Łżesz gościu. OWN się buduje, czego Janecki przez 12 lat nie potrafił zrobić! Mazowiecka wyremontowana czego Janecki też nie potrafił przez kilka kadencji zrobić. Szkoły doczekały się w końcu porządnych boisk. W dzielnicach o których poprzednia władza zapomniała też zostały wyremontowane. Darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży jest? Jest. Po X latach w końcu ruszy budowa mieszkań w Zdroju. To między innymi dzięki prezydent piłkarski GKS dostał nowe władze i co? Pierwsza liga czeka. Przestań więc kłamać że żadnych efektów nie ma bo jest ich całkiem sporo i to przez jedna kadencję a nie trzy!

~do godz. 23.30 (89.64. * .156) 27.05.2018 12:02

Nie kłam i nie siej paniki. Prawda jest inna. Radni dali Hetmanowej wielką szansę na bezpłatną komunikację i załatwienie problemu MZK w okresie od stycznia do września 2015 roku. Rada Miasta podjęła uchwałę o wystąpieniu z MZK. Niestety przez 9. miesięcy ww. nie wykonała uchwały, więc nie było innego wyjścia ale pozostać w MZK!!! Miała być "mocną figurą, a czym jest ... ??? Podaję Państwu linki do Uchwał RM:
https://bip.jastrzebie.pl/uchwala/41282/uchwala-nr-ii-6-2015,
https://bip.jastrzebie.pl/uchwala/44565/uchwala-nr-xv-120-2015
z nadzieją, że komentarz ten zostanie zamieszczony!!!

~do godz. 8.44 (89.64. * .156) 27.05.2018 11:53

Nie będzie miała II kadencji i to jest pewne!!! Przestań marzyć pseudo-polityku. To wy patrzycie swoich interesów, czyli stołków a nie dobra Miasta!!!

~do godz. 8.44 (89.64. * .156) 27.05.2018 11:33

Wiadomo, że w kieszeni ma dużo kasy bo w urzędzie zarabia krocie, a efektów po prawie czterech latach urzędolenia nadal brak!!!! Wszystko co PO i jej stowarzyszenie to cacy. Reszta to be! Nie będzie dla niej drugiej kadencji bo szkoda kolejnych czterech lat na stagnacje Miasta!!! Takich nauczycielek - pseudo-polityków jest w mieście masa. Nigdy w życiu żaden nauczyciel nie ostanie się prezydentem. W związku z tym - "koniec balu panno lalu"!!!

~gość (89.64. * .156) 27.05.2018 10:06

Przestańcie pisać bzdury - skargi i wnioski zwolenników PO i jej stowarzyszenie przyjmuje ich poseł. Niech nie wybierają się tam ludzie trzeźwo myślący i nie popierający PO bo na Was powrzeszczy!!!

~gość (89.64. * .156) 27.05.2018 09:32

Zostaw w spokoju Pana Ryszarda. Dziwię się, że tak długo tam pracował za nich wszystkich, a na koniec go wyrolowała!!! Wg was wszyscy są winni tylko nie pani nauczycielka na stołku prezydenta!

~wyborca (89.72. * .105) 27.05.2018 08:44

Pani hetman drugą kadencję ma w kieszeni. Wtedy dopiero rozkwitnie miasto, bo pozbędzie się pseudo-polityków, którzy nie patrzą na dobro miasta tylko kładą kłody pod nogi rządzącym.

~fd (89.67. * .109) 27.05.2018 01:22

Szereda jest w PiSie? nie wierze co za syfiarska partia od czasu usuniecia za NIC doslownie za NIC pani Szydło ta partia to same kolesie i nic wiecej Platforma Bis jedno wielkie łajko i kupa gnoju

~Gość (217.99. * .79) 26.05.2018 23:58

Co ona ma na punkcie tych rowerów?

~gość (89.64. * .98) 26.05.2018 23:55

W czym problem? Pani Hetman wygrała bo Mieszkańcy chcieli zmiany, teraz przegra bo Mieszkańcy domagają się zmiany i chcą prezydenta fachowca a nie nauczycielkę!!! Nigdy więcej żadnego nauczyciela na stanowisku prezydenta miasta!!!

~mieszkanka (176.122. * .139) 26.05.2018 23:30

Pis pogrzebał i PKM i darmową komunikację

~Gość (89.64. * .118) 26.05.2018 22:32

Wstyd panie Ryszardzie!

~gość (89.64. * .98) 26.05.2018 22:16

Kolei w mieście nie ma od lat. Mieliśmy mieć bezpłatną komunikację obiecaną przez panią Hetman i też nie mamy. Koniec kadencji się zbliża więc np. niech dokończy rozpoczęte remonty dróg zabierze swoje rzeczy, zgasi światło i do widzenia!!!

~mk (84.234. * .81) 26.05.2018 12:01

Ale faktem jest, że to Frank i Ogiegło byli grabarzami kolei, PKP proponowały miastu dołożenie się do szynopbusa, taki to gigantyczny byłby wydatek? Przecież można się było choćby z Pawlowicami dogadać i sfinansować zakup szynobusa razem.

~mk (84.234. * .81) 26.05.2018 11:58

do tata: jakby przez KWK likwidowano linie kolejowe, to na Śląsku polskim i czeskim by ich nie było...

~Tubylec (89.72. * .186) 26.05.2018 08:57

@Obserwator- **** ****
gdy umarła kolej w Jastrzębiu, pani Hetman była młodą dziewczyną, i pewnie o
"prezydentowaniu" nawet nie myślała.
Dla ciebie geniuszu rada.
Mądrzy ludzie zabierają głos wtedy,
gdy rzeczywiście mają coś mądrego do powiedzenia!.

Ps-pisiory tego warunku nie spełniają, a jastrzebskie pisiory w szczególności!.
Jesteś @Obserwatorze/plus jakaś tam @Ewka i paru innych/ dobitnym przykładem.
Zły prezydent, bo nie nasz.
A już dawno temu ktoś powiedział:
"I Herkules dupa, kiedy wrogów/pisiorów/kupa!".

~X (188.146. * .173) 26.05.2018 08:03

Gospodarka głupcze!