Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Górne i Dolne zostanie "odcięte" od miasta? Chodzi o kolej

Odbyły się konsultacje online w sprawie przebiegu linii kolejowej z Jastrzębia do Katowic. Nie obeszło się bez kontrowersji. W przypadku realizacji planów Centralnego Portu Komunikacyjnego, Jastrzębie Górne i Dolne będzie miało utrudnione połączenie z resztą miasta. Takim stanem rzeczy oburzona jest prezydent miasta.

Górne i Dolne zostanie "odcięte" od miasta? Chodzi o kolej

Według przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego prace budowlana nad jastrzębską częścią linii kolejowej mają zacząć się do 2030 roku. Są cztery proponowane trasy przejazdu pociągów, ale żadna z nich nie pozwala na sprawną komunikację z osiedlem Jastrzębie Górne i Dolne. Tym stanem rzeczy oburzona jest prezydent Anna Hetman.

- Mając na względzie dotychczasowe ustalenia ze spotkań z przedstawicielami CPK z niepokojem przyjęłam zaprezentowane na spotkaniu z mieszkańcami warianty przebiegów przez miasto połączenia kolejowego. Wielokrotnie zwracaliśmy Państwa uwagę, zarówno w trakcie rozmów, spotkań, jak i kierując pisma, na bezwzględną konieczność zapewnienia dostępności komunikacyjnej z resztą miasta mieszkańcom osiedla Jastrzębie Górne i Dolne. Tym bardziej szokuje, że zgodnie z informacjami przekazanymi 23 lutego br. mieszkańcom jedynie w wariancie czerwonym przebiegu połączenia zachowali Państwo możliwości komunikacji mieszkańców, ale tylko i wyłącznie poprzez ulicę Św. Nepomucena. W innych wariantach mieszkańcy osiedla Jastrzębie Górne i Dolne zostali praktycznie odcięci od miasta. Apeluję o uwzględnienie nowych lub zachowanie istniejących ciągów komunikacyjnych niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania miasta i jego mieszkańców - napisała prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman, w liście do przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dla mieszkańców istotna jest również kwestia wykupu gruntów. Do tego ma dojść najwcześniej w 2024 roku.

Podczas konsultacji online mieszkańcy pytali również o to, czy nastąpi przedłużenie linii kolejowej do ulicy Granicznej oraz stworzenie dodatkowych przystanków.

- Przystanek Jastrzębie-Zdrój to miejsce, które zakładamy, jako naszą główną stację. Staraliśmy się ją zlokalizować jak najbliżej dworca  autobusowego - poinformował przedstawiciel Centralnego Punktu Komunikacyjnego.

39 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~I <3 Jaszczembie (80.188. * .244) 04.03.2022 07:58

Caryca ma o wiele bardziej zajmujące prace, niż jakieś tam zauważanie. Ankiety, oświadczenia, interpelacje, wypowiedzi, projekty, analizy, specyfikacje, wypowiedzi, wpisy w mediach społecznościowych, fotki... to mało?

~JAnóż ???????? (31.0. * .180) 02.03.2022 22:19

Caryca nie zauważyła, że teraz mieszkańcy mają UTRUDNIONY dostęp do Górnego i Dolnego.

~I <3 Jaszczembie (80.188. * .244) 02.03.2022 07:39

@Gość

"A czy pod wiaduktem, którego budowa zakorkowała miasto przejedzie jakiś pociag?"

Ależ oczywiście. To pociąg do kasy za wykonane prace przez firmę Antka kobity szwagra współlokatora carycy.

~Anna (188.137. * .108) 01.03.2022 22:47

Kiedy spotkanie osiedlowe będzie w tej sprawie?

~Kinga (188.137. * .108) 01.03.2022 22:47

To ślepa odnoga która kończy się na Górnym.I z tego tytułu będą burzone domy.Niech doje dzie do Zdroju i tyle. A pan który postulował, żeby ten pociąg jezdzil od Granicznej do Kasztanowej jak tramwaj,jest z Wodzosławia.

~Górny (77.111. * .43) 01.03.2022 12:25

Co na "radny" z Górnego? Działa coś?

~@ Gość Dziś o 6:56 (80.51. * .251) 01.03.2022 12:01

Tak ale do seksu przygodnego.
Jak będzie pociąg to max do Górnego i ani metra dalej - są już gotowe plany.

Ktoś pisał o połączeniu ul Północnej z DGP.
Tak jest plan gotowy gdzieś od 4 lat. Pajdzie w ciągu ulicy Pochwacie i Strażacka.
Przebiegu po ul. Strażackiej nie znam dokładnie ale wyleci w okolicach byłego przedszkola.
Dlatego własnie przedszkole przenieśli w trybie szybkim do SP1
A poniżej za wiaduktem Pan budował pawilon handlowo-usługowy z branży motocyklowej. Najpierw miasto pozwoliło a w trakcie kazali mu przerwać i tak to się dzieje w tym mieście.
A na ul. Pochwacie wiem dokładnie bo miasto powbijało właśnie te 4 lata temu paliki i powiedzieli że to zabierają.Niestety między innymi na moim polu.
Paliki dawno zaorane ale plany mają bo powyznaczali.

~Iga (89.70. * .92) 01.03.2022 08:45

Chociaż w naszym kraju póki co jesteśmy bezpieczni, to warto przygotować się na trudne chwile. Warto pozałatwiać swoje sprawy tak, jakby to miał być nasz ostatni dzień w życiu. Pogodzić się ze skłóconymi, oddać długi, przeprosić, uporządkować. Zrobić porządek w swoim sumieniu. Warto!

~Daniel (46.134. * .43) 01.03.2022 07:23

Witam wszystkich czy możecie wstawić na portal informacje dotyczące schronów w Jastrzębiu-Zdroju.
Czy urząd miasta szykuje plany na przetrwanie, podczas ewentualnego wybuchu wojny ?

~Daniel (46.134. * .173) 01.03.2022 07:17

Witam wszystkich czy możecie wstawić na portal informacje dotyczące schronów w Jastrzębiu-Zdroju.
Czy urząd miasta szykuje plany na przetrwanie, podczas ewentualnego wybuchu wojny ?

~Gość (188.147. * .71) 01.03.2022 06:56

Pytanie podchwytliwe:
A czy pod wiaduktem, którego budowa zakorkowała miasto przejedzie jakiś pociag?

~Do Radek. (89.64. * .9) 01.03.2022 06:30

SPADAJ TROLU Z UM DO SWOJEJ PODWODZISŁAWSKIEJ WSI DO KACZEK I KUR.

~Pies Barona Munchhausena (178.26. * .203) 28.02.2022 20:52

"Gdzie ten dworzec? "

W budynku centrum biznesu, gdzie mozna wynajac pustelnie bez okien. To jest jastrzebskie City.
UM ma specjaly wydzial, ktory dba o rozwoj biznesu w Jastrzebiu.

~??? (80.51. * .251) 28.02.2022 20:02

" Staraliśmy się ją zlokalizować jak najbliżej dworca autobusowego "

Gdzie ten dworzec?
A o przedłużeniu do Granicznej - to może peron pod każdym blokiem?

Ludzie zróbcie jak już musicie (bo i tak to nie wypali) Dworzec gdzieś na Dolnym albo nawet na granicy z Mszaną. I zróbcie fajne połączenia busami oraz parking.
I tak obojętnie gdzie nie powstanie ten dworzec to ten co ma dalej niż 300m będzie marudził że nie ma jak dojechać do niego bo parking tylko na 300 aut a tam postawią swoje bryki i tak mieszkańcy bloków z Katowickiej.

~Muminki (83.10. * .130) 28.02.2022 19:11

Rynku ta betonowa sypialnia kiedyś się doczeka? Na cholerę tu komuś zbędna kolej, aquapark czy inne pierniczenie o Chopinie warte miliony?!!

~Radek (37.47. * .169) 28.02.2022 17:58

Zamiast gadać i gadać o jakimś CPK która to linia jeśli powstanie to znając polskie realia najwcześniej za 20-30 lat ( linia ta i tak ma być z założenia szybką linią Katowice- Ostrawa) odbudować dawne szlaki kolejowe Wodzisław-Jastrzębie, Zebrzydowice- Jastrzębie i Pawłowice- Jastrzębie, ale tutaj konieczna byłaby odbudowa Orzesze- Żory

~Józek z Baru. (89.64. * .92) 28.02.2022 17:52

Ja bydymy odciynte do wody,rzeki i morza.Pani prezydentowa ratuj pani zbuduj nam trzy mosty.

~Gość (87.207. * .10) 28.02.2022 15:25

Do Mieszkaniec:
droga Północna - Dworcowa ma być połączona. Tutaj nie wiadomo czy to będzie droga techniczna czy droga miejska. Drzwoce będzie jak najbliżej ul.Północnej. Proszę obejrzeć film z poprzedniego mojego komentarza i wszystko będzie jasne.

~Szynbus (83.10. * .100) 28.02.2022 15:23

CPK jeszcze ziemi nie wykupił pod budowę lotniska , bo mieszkańcy nie chcą oddawać swojej ziemi za psie pieniądze , a wy snujecie te swoje fantasmagorie o TGV w tej osadzie .Opamiętajcie się i porzućcie wszelką nadzieję , że w tej osadzie poza następnymi paszarniami z kotletami i stacjami benzynowymi nic nie powstanie .Kiedy to zrozumiecie ogarnie was spokój jakiego jeszcze nie zaznaliście .

~Seba (139.28. * .15) 28.02.2022 15:12

Górne i Dolne to peryferia centrum kogo tam odetnie? Przecież hanysy nie będą jeździć koleją i do centrum też nie jeżdżą to straty nie bedzie

~Mieszkaniec KĄPIELA (83.26. * .97) 28.02.2022 14:10

Kolej tak ale tylko i wyłącznie w historycznych granicach szlaku kolejowego to jest. JASTRZĘMBIE KĄMPIEL , BZIE , PAWŁOWICE.

~Mies Barona Punchhausena (193.46. * .252) 28.02.2022 13:39

Janie "cienki" Kartografie.
Dwie minuty szukania:
https://www.cpk.pl/pl/dla-mieszkancow/stes-linii-kolejowej-nr-170-jastrzebie-zdroj
Na stronie Urzędu Miasta też jest odnośnik.

~Ale bzdury ! (89.64. * .85) 28.02.2022 12:28

Jakie odcięcie? Tysiące rozbudowanych dworców kolejowych w tysiącach miast niczego nie odcina i nie utrudnia mieszkańcom. Celowa dezinformacja, która ma podburzać powinna i będzie ukarana.

~Przemo (10.5. * .234) 28.02.2022 12:19

Do Jan Kartograf
Wszystko jest, wystarczy poszukać. Film ze spotkania:
https://www.youtube.com/watch?v=FvUZcS_VoZ8&t=650s
Były nawet informację z możliwością zapisania się na to spotkanie online. Kto był zainteresowany ten się zapisał.
Na filmie pokazują dokładnie co i jak. Jest nawet propozycja mieszkańca o przystanek Boża Góra/Zdrój/Kasztanowa.

~mieszkaniec (185.135. * .25) 28.02.2022 11:40

Perony na stacji centrum zrobili jak we Warszawie 400 metrów zamiast 150-200 metrowych jak tylko będą obsługiwać pociągi Kolei Śląskich za to przybliżyć je do dworca autobusowego zapomnieli. To samo gdzie przystanek na Granicznej, gdzie połącznie ulicy Północnej z Dworcową czy drogi łączące Północną z Pszczyńską, które zostaną odcięte.

~ (80.188. * .244) 28.02.2022 10:04

I świetnie. Wreszcie studenci z okolicznych miast będą mogli jeździć bez przeszkód na liczne uczelnie wyższe, mające swoje siedziby w tej upadającej osadzie górniczej, gdzie zamiast filii ZUS, mamy siedzibę KFC. Masakra.

~Bolo (195.189. * .159) 28.02.2022 09:57

a jak sa dzisiaj polaczeni? z choinki sie urwala ta kobieta?
otworz Aleje i po temacie; spij, spij Ania;
nie budzcie jej, bo majaczy

~Gość (178.43. * .89) 28.02.2022 09:22

Proszę o przystanek co 100 m.

~Jan Kartograf (83.10. * .100) 28.02.2022 08:44

Gdzie można zobaczyć dokładne mapy ewentualnego przebiegu linii kolejowej PRZEZ JASTRZĘBIE .A nie przez ościenne gminy !! tylko przez MIASTO .Może redakcja stanie na wysokości zadania i opublikuje te TAJNE MAPY .Wtedy będzie można się odnieść do tekstu powyżej .

~d (185.220. * .36) 28.02.2022 07:59

Niech odcinają. I tak już prawie nie da się z górnego gdziekolwiek dojechać, więc co za różnica.

~Kinga (188.137. * .108) 28.02.2022 07:54

Kiedy zebranie mieszkańców dzielnicy w tej sprawie?

~Ola (188.137. * .108) 28.02.2022 07:53

Trasa jest jedna.To ślepa odnoga przeciez.

~Chochoł (83.10. * .100) 28.02.2022 07:52

Zaczyna się chocholi taniec

~Gość (87.207. * .23) 28.02.2022 07:49

Z Górnego to już teraz bieda dojechać gdzieś autobusem nie ma prawie nic .

~Hania (188.137. * .108) 28.02.2022 07:46

Nie przypominam sobie spotkania z mieszkańcami w tej sprawie.

~Majka z Domków (89.64. * .151) 28.02.2022 07:08

Tsk dla kolei!!!
Mamy 21wiek i w Jastrzębie-Zdrój brak kolei ,kto jest przeciwnikiem ten jest ciemniakiem i zacofanym .

~I <3 Jaszczembie (80.188. * .244) 28.02.2022 07:05

Kolejki zobaczycie jak prezes JSK pan Sławik, czyli tylko i wyłącznie w sklepach, tak jak on w swoich. Masakra.

~Pies Barona Munchhausena (178.26. * .203) 28.02.2022 06:40

Świeżo wyremontowaną arterię Grodzką zlikwidują?

~Dolne (89.64. * .91) 28.02.2022 04:26

Nie dla koleji!