Jastrzębie-Zdrój - na jakich stronach szukać ofert pracy?

Jastrzębie-Zdrój to rozwijające się centrum przemysłu (w tym wydobywczego) oraz największy ośrodek handlowo-usługowy powiatu. Dobra infrastruktura, bliskość innych dużych ośrodków gospodarczych (Rybnika, Żor, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii), a także sąsiedztwo z Czechami czyni ten obszar atrakcyjnym inwestycyjnie. Liczne firmy generują miejsca pracy skierowane i do wykwalifikowanych specjalistów, i do pracowników niższego szczebla. Czy trudno o znalezienie wJastrzębiu-Zdroju pracy w 2022 r.? Jakie są zawody deficytowe w tej okolicy? Oto nowe dane obrazujące sytuację na rynku pracy w mieście. 

Jastrzębie-Zdrój - na jakich stronach szukać ofert pracy?

Jastrzębie-Zdrój – perspektywy rynku pracy

W Jastrzębiu-Zdroju działa ponad 6 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 12 dużych jednostek zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Ponadto, spośród nich 5 tworzy po co najmniej 1000 miejsc pracy. 

Jedna czwarta (25,0%) wszystkich podmiotów gospodarczych to sklepy, hurtownie lub zakłady mechaniki pojazdowej. 12,7% stanowią przedsiębiorstwa budowlane, a 8,9% jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową lub techniczną. Sporo jest także (8,7%) działalności związanych z naprawą sprzętu domowego, komputerów i oferujących inne usługi (dane z rejestru REGON, luty 2022 r.). 

Do największych pracodawców należy tutejsza kopalnia węgla kamiennego. Oferty pracy Jastrzębie-Zdrój kierowane są jednak do pracowników różnych branż. Badanie Barometr zawodów wykazało, że w 2022 r. pracodawcy mają szczególne trudności ze znalezieniem między innymi:

 • pracowników budownictwa z różnymi kwalifikacjami, 
 • pracowników opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, służb mundurowych, 
 • samodzielnych księgowych, 
 • pracowników przetwórstwa przemysłowego – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, a take spawaczy, 
 • fryzjerów. 

Z drugiej strony w porównaniu do liczby dostępnych ofert zbyt dużo jest chętnych do pracy w usługach sprzątających. 

Województwo śląskie słynie z wyjątkowo niskiego bezrobocia. Również w Jastrzębiu-Zdroju wskaźnik utrzymuje się na poziomie niższym od krajowego. Jak podaje GUS w lutym 2022 r. stopa bezrobocia wynosiła:

 • w Polsce – 5,5%, 
 • w woj. śląskim – 4,3%, 
 • w Jastrzębiu-Zdroju – 4,5%. 

Oferty pracy Jastrzębie-Zdrój – gdzie szukać pracy?

Ogłoszenia typu praca Jastrzębie-Zdrój można znaleźć przede wszystkim na platformach rekrutacyjnych. To miejsca w sieci publikujące ogłoszenia od pracodawców i pozwalające kandydatom na branie udziału w rekrutacjach. Bezpiecznym portalem z ofertami pracy jest praca.pl. Umożliwia ona filtrowanie ogłoszeń zgodnie z własnymi preferencjami. Żeby dotrzeć do tych dotyczących stażu albo pracy w Jastrzębiu-Zdroju, wystarczy podać w wyszukiwarce nazwę miasta. Dodatkowo można wskazać np. nazwę stanowiska, obszar zawodowy, tryb pracy zdalnej i inne parametry. 

Ogłoszenia od lokalnych pracodawców znaleźć można także między innymi:

 • w Centralnej Bazie Ofert Pracy (oferty z urzędu pracy), 
 • na stronach pracodawców (zakładki typu Kariera, Praca, Dołącz do nas),
 • w mediach społecznościowych, 
 • na portalach wielobranżowych, 
 • na forach, portalach skupiających specjalistów danej dziedziny. 

Należy pamiętać, że nie wszystkie źródła są bezpieczne. Zarówno na stronach rządowych, jak i na portalu rekrutacyjnym, takim jak praca.pl, wszystkie ogłoszenia są weryfikowane – ryzyko natknięcia się na oszusta chcącego wyłudzić dane lub pieniądze pod przykrywką rekrutacji spadają więc do zera. W przypadku korzystania z losowych stron, forów, przed wysłaniem zgłoszenia z danymi osobowymi (np. w CV) warto zweryfikować, czy ma się do czynienia z legalnie działającą firmą.

Artykuł sponsorowany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].