Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dlaczego trawniki są koszone rzadziej?

Mieszkańcy zauważyli, że trawy w  Jastrzębiu koszone są rzadziej. To nie przypadek, ale celowa polityka związana ze zmianami klimatycznymi.

Dlaczego trawniki są koszone rzadziej?

Biolodzy i eksperci od zmian klimatycznych wykazali, że wyższa trawa zatrzymuje wodę w ziemi i ma wpływ na ochłodzenie temperatury powietrza. Poza tym są bogatsze w różnorodne gatunki traw i kwiatów. Według badań różnica temperatury między trawą wykoszoną "do gołej ziemi", a wyższym trawnikiem może wynosić nawet 5 stopni Celsjusza.

W sezonie wiosenno-letnim, czyli od kwietnia do listopada trawniki koszone są cztery razy.  Dotyczy to trawników przy ulicach i chodnikach oraz terenów rekreacyjnych - skwerów, jarów czy placów zabaw. Aby prace przebiegały sprawnie, miasto podzielone jest na 15 kwartałów, a za utrzymanie porządku odpowiada w nich osiem firm, wyłonionych w przetargu.

 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Krzysztof (37.47. * .49) 29.07.2022 11:02

Wole żeby było więcej zieleni niż betonu. Inicjatywa na plus :)

~Anna (37.47. * .49) 29.07.2022 11:01

No i super, więcej zieleni wokół nas :)

~menel (89.64. * .39) 28.07.2022 22:39

niech miasto zakupi kozy albo owce ,nie trzeba będzie kosić i będzie EKO

~NN (81.30. * .4) 27.07.2022 14:01

Kosiarz trawy ma zdecydowaną rację. Kosic trawę powinno się kosiarkami na odpowiedniej wysokosci a nie kosami spalinowymi do gołej ziemi zostawiając po sobie tzw. " spalona ziemie". Na pewno wilgoci w glebie i ziielonej trawy byłoby więcej.

~Do koszenie jest złe Dziś o 12:00 (83.10. * .216) 27.07.2022 12:43

Trawę się kosi , a nie goli do gołej ziemi jak to robią w tym grajdole

~Boryniok (46.204. * .46) 27.07.2022 12:22

Ciekawe czy Pani prezydent i inni urzędnicy też kosza trawę w swoich ogródkach trzy razy w roku w związku ze zmianami klimatu.

~koszenie jest złe (89.64. * .76) 27.07.2022 12:00

Bardzo słusznie. To nie polityka lecz dobra praktyka. Wyższa trwa chroni ziemię przed wysychaniem. Wyschnięta ziemia to wyższe temperatury. To niszczenie samego siebie. Głupcy koszą i się cieszą "jak ładnie". Nie wiedzą, że będą umierać bez wody. A to jest właśnie brzydko. Urząd Miasta powinien wydać zarządzenie o minimalnej wysokości koszenia traw.

~Kosiarz trawy (83.10. * .216) 27.07.2022 11:17

Trawę kosi się na wysokość 5-6 cm .A "do gołej ziemi" to właśnie wy !!!! kosicie tymi waszymi podkaszarkami !!!! do koszenia trawy służy kosiarka , a nie podkaszarka . Czy urzędnicy widzieli aby boisko piłkarskie było koszone podkaszarkami ....

~Hipokryzja (185.135. * .242) 27.07.2022 11:03

Jak się ma do tej polityki zabetonowanie parku i masowa wycinka dużych drzew?
Niech ta kobieta już idzie na emeryturę, niech jedzie w swoje strony i tam betonuje i wykłada kostką pola i łąki kieleckie.

~Gość (89.64. * .224) 27.07.2022 09:52

Co za bzdura,... Raczej za krótko jest trawa podcinana. Trawa jest koszona w upał i to tak krótko, że na drugi dzień jest spalona od słońca..... Mistrzostwo.....

~Raperka klasztorna (89.64. * .86) 27.07.2022 09:38

Niekoszenie trawników to mądre działanie i ma same plusy, ale przy drogach i przejściach dla pieszych powinno się kosić często ze względów bezpieczeństwa.

~Pies Barona Munchhausena (193.28. * .1) 27.07.2022 09:01

"celowa polityka związana ze zmianami klimatycznymi"

Czy betonowanie wszystkiego to element tej samej celowej polityki?