Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na cmentarzu przeżyli szok. „Grób to nie tylko dziura w ziemi”

Czas żałoby i moment pogrzebu to dla rodziny zmarłego zawsze mieszanka emocji. Okazuje się, że spotęgować je może dodatkowo widok grobu i jego otoczenia. Tak było w przypadku rodziny z Jastrzębia-Zdroju, która chciała pochować ojca i męża. - Najbardziej było mi żal mamy, bo zastany widok był druzgocący – mówi nam Maciej Kanik, który 4 sierpnia pochował ojca.

Na cmentarzu przeżyli szok. „Grób to nie tylko dziura w ziemi”
Czy tak powinien wyglądać grób i jego otoczenie?

Na cmentarzu przeżyli szok. „Grób to nie tylko dziura w ziemi”

Śmierć taty był dla pana Macieja dużym ciosem, zresztą, jak dla innych członków rodziny. Postanowili więc wyprawić godną, choć skromną ceremonię. - Sprawy formalne załatwiliśmy w firmie pogrzebowej, opłaciliśmy także grabarza. I to, jak się później okazało, był błąd. To, co zastaliśmy po przyjściu na cmentarz, było dodatkową traumą. Otoczenie grobu wyglądało jak pobojowisko, ze śmieciami, a sama dziura na urnę była przykryta fragmentem płyty, jakby przed chwilą wyjętej ze śmietnika. Zresztą obok leżały inne jej kawałki. Czy taki widok powinna zastać rodzina, która właśnie straciła bliskiego? Ktoś chyba zapomniał, na czym polega jego robota. Tym bardziej, że grabarz za usługę liczy sobie niemało. Grób to nie tylko dziura w ziemi – podkreśla pan Maciej, który postanowił, że nie zostawi tak sprawy. - Później kontaktowałem się jeszcze z grabarzem, aby uprzątnął to pobojowisko i zrobił porządek z kwiatami. Musiałem przypominać się kilkakrotnie. Brak mi słów. Obawiam się, że pogrzeb w naszej rodzinie nie był jedynym takim przypadkiem – dodaje.

Robota konkurencji?

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy grabarza Józefa Kocura. - To sprawka konkurencji, zna pan to – stwierdził od razu jastrzębski grabarz, zaznaczając, że od 40 lat pracuje w zawodzie. Po wyjaśnieniu naszego dziennikarza, że sprawa dotyczy prawdziwego pochówku i rodziny, grabarz nie zmienił narracji, dalej sugerując działania rzekomej konkurencji i tłumacząc się przy okazji zapracowaniem zarówno jego, jako właściciela firmy, jak i jego pomocnika. Stwierdził także, że nie sposób przy każdym kolejnym pochówku używać nowej płyty do zabezpieczenia wykopu. - No, wiem o co chodzi – powiedział w końcu w rozmowie z dziennikarzem, ale nie kontynuował wyjaśnień.

Skargi były już wcześniej

Jak udało nam się dowiedzieć w administracji cmentarzy Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego, pogrzeb z 4 sierpnia nie był jedynym, po którym rodzina miała zastrzeżenia do pracy grabarza. - Mieliśmy już wcześniej przypadki skarg. To jest jednak tak, że to rodzina zleca firmie grabarskiej wykonanie usługi. Grabarz nie jest naszym pracownikiem. To podobny przypadek, jak wykonanie pomnika przez firmę kamieniarską. Rodzina zleca wykonanie usługi, a firma ją wykonuje. My udostępniamy miejsce – słyszymy w JZK. Przy okazji zapytaliśmy o wspomnianą przez grabarza konkurencję. - Nie da się ukryć, że wspomniana firma wiedzie prym, choć nie ma monopolu. Nie ma jednak na rynku większej liczby takich firm – wyjaśnił nam pracownik administracji cmentarza komunalnego.

Brak szacunku

Niewątpliwie zaistniała sytuacja nie powinna mieć miejsca, z uwagi na szczególny charakter branży. - To dla każdej rodziny wyjątkowo trudny moment, więc moim zdaniem należy zachować pełen profesjonalizm i powagę. Podczas ceremonii nie może być miejsca na wpadki, bo wiele z uczestniczących w pogrzebie osób ma już zszargane nerwy. Tym bardziej dziwię się, że pan grabarz pozwolił sobie na takie podejście i brak szacunku dla zmarłego. Chciałbym, aby inne rodziny nie musiały przeżywać tego, co my. Dlatego mam nadzieję, że taka sytuacja już się nie powtórzy – podsumowuje Maciej Kanik.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~WujekDobraRada (185.244. * .157) 08.09.2022 09:13

To typowy poziom wykonania prac przez tego pana. Zawsze korzysta z materiałó z recyklingu. Rodzinie radzę, żeby nie zapomniała ubezpieczyć nagrobka.

~Lol666 (46.204. * .135) 07.09.2022 22:05

Sknera z przyjaźni straci dwa razy i do tego ten monolog. Pewnie będzie mówił - dziecko szatana xdddd

~Prawda2020 (87.239. * .85) 07.09.2022 20:47

Eee to nic ksiądz na przyjaźni ma ustalone ceny pogrzebu co łaska mnie mniej niż 600 zł, teściowa już pochowana ale od tego czasu na tace nie dajemy ani grosza ani na kolędę oraz inne datki. Koniec co łaska

~op (91.192. * .86) 07.09.2022 19:43

Doświadczenie - to ten Kocur to ksiądz?

~Doświadczenie (89.64. * .130) 07.09.2022 19:06

Najlepszym rozwiązaniem jest obejście się bez księdza. Już wiadomo, że oni ciągną dusze do piekła.

~gość44522 (83.26. * .51) 07.09.2022 11:50

vvvvvvv

~ZdziwionyJZ (185.220. * .251) 07.09.2022 11:15

Jaka konkurencja? Przecież Kocur rządzi cmentarzem komunalnym i JZK. To taka cmentarna ośmiornica.

~bbbb (89.72. * .41) 07.09.2022 09:15

Na miejscu rodziny zacząłbym od zwrotu pieniędzy za źle wykonaną usługę. Później pomyślałbym o krokach prawnych. Przecież istnieje coś takiego jak zbezczeszczenie miejsca pochówku. Nie wiem gdzie to było, ale gospodarz terenu chyba też powinien się zainteresować tym jak wygląda pogrzeb i wszystko co z nim związane.

~Krytykant (185.135. * .242) 06.09.2022 13:55

Gonić tego kocura w pierony. Tak jak sam mówi, jest konkurencja i mamy wolny rynek. Nie dawać mu zleceń i po ptokach.

~Tacowy (185.220. * .240) 06.09.2022 09:26

Tym panem, za to jak traktuje swoich pracowników, już dawno powinna zająć się Państwowa Inspekcja Pracy. Urząd miasta powinien zająć się z kolei układem między nim a zarządem Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego. Drogówka powinna zając się jego rajdami setką na godzinę alejkami cmentarza.

~Fakt (213.202. * .95) 06.09.2022 09:10

Dla Kocura liczy się tylko kasa. Nawet na wsiach zabitych dechami, miejsce przygotowane na pogrzeb wygląda znacznie lepiej. Na cmentarzu komunalnym, trumna stoi na brudnych, przegniłych dechach, a niosący trumnę muszą wdrapywać się na górę gliny i błota. Potrafi w trakcie pogrzebu wręczać rodzinie zmarłego fakturę. Praktucznie to on rządzi na tym cmentarzu i to on handluje miejscami.

~córkagrabarza (46.204. * .59) 06.09.2022 09:04

Na miejsce tego gnoja jest 10 innych,którzy chętnie dorobią.Niech go księżulo zwolni i po problemie

~Rozinenbomber (178.27. * .69) 06.09.2022 08:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Codzienność