Nowa nazwa ulicy i ronda w Jastrzębiu-Zdroju. Upamiętniono m.in. dowódcę powstańczego

Nowe nazwy na mapie Jastrzębia-Zdroju. Jest Rondo Powstań Śląskich i aleja Ludwika Piechoczka.

Nowa nazwa ulicy i ronda w Jastrzębiu-Zdroju. Upamiętniono m.in. dowódcę powstańczego
- Nazwa Rondo Powstań Śląskich zaistnieje w przestrzeni publicznej Jastrzębia-Zdroju w miejscu węzła drogowego o szczególnie eksponowanej lokalizacji i ważnej roli w układzie komunikacyjnym miasta - tłumaczy prezydent Anna Hetman.

Na ostatniej sesji jastrzębscy radni zdecydowali w sprawie nadania nazwy ronda i zmiany nazwę jednej z ulic. Takim sposobem rondo zlokalizowane na skrzyżowaniu dróg ulic: Granicznej, Północnej i alei Józefa Piłsudskiego nadano nazwę Rondo Powstań Śląskich. Zmieniono także dotychczasową nazwę odcinka ulicy zlokalizowanego pomiędzy ul. Pszczyńską a rondem przy skrzyżowaniu ulic: Granicznej, Północnej i alei Józefa Piłsudskiego, na nazwę: aleja Ludwika Piechoczka. Nowe nazwy obowiązują już od wczoraj (25.10).

- Nazwa ronda „Powstań Śląskich” wpisuje się w jednolity i konsekwentny układ nazewnictwa ulic i rond na szlaku głównego ciągu komunikacyjnego miasta (aleja Józefa Piłsudskiego - aleja Jana Pawła II - ul. Armii Krajowej), związanego z „wolnościową" historią naszego miasta, regionu i kraju. Nazwa Rondo Powstań Śląskich zaistnieje w przestrzeni publicznej Jastrzębia-Zdroju w miejscu węzła drogowego o szczególnie eksponowanej lokalizacji i ważnej roli w układzie komunikacyjnym miasta. Będzie uniwersalnym wyrazem hołdu władz i mieszkańców miasta złożonego wszystkim bohaterom czynu powstańczego, którzy w latach 1919-1921 podjęli walkę zbrojną o przyłączenie ziemi śląskiej do państwa polskiego – tłumaczy prezydent Anna Hetman.

Nazwa alei to hołd dla Ludwika Piechoczka - działacza plebiscytowego, dowódcy powstańczego we wszystkich powstaniach śląskich, posła do Sejmu Śląskiego i Sejmu RP, zamordowanego w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Za swoje zasługi otrzymał wysokie odznaczenia, takie jak: Order Virtuti Militari V klasy, Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych, Gwiazdę Górnośląską oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mrv 03.11.2022 13:41

Lekceważenie mieszkańców, utrudnianie nam życia w tak już trudnych czasach, gdzie z jednej strony bije nas inflacja, z drugiej strony problem z opałem. Do tego dołączają się ONI z bohaterskimi pomysłami. teraz rozpoczną się wycieczki po urzędach i instytucjach w celu dokonywania zmian w dokumentach, tylko przez to że któryś sobie coś umyślił, a kilku kolejnych go poparło.

~StefanBycz (89.64. * .225) 03.11.2022 12:51
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~StefanBycz (89.64. * .225) 03.11.2022 12:45

Czy UM przeprowadził konsultację społeczną. Nazwy ulic muszą mieć sens, nawiązanie do kogoś istotnego i akceptację mieszkańców. Jak zwykle, urzędnicy ze świecznika nie pomyśleli o tym. Bezsensownie przerywa się aleję Piłsudskiego. Rondo Powstań Śląskich istnieje w każdym Śląskim mieście. Czy nie wystarczyłoby nazwać to rondo imieniem Ludwika Piechoczka?
Dlaczego radni nie myślą i nie konsultują decyzji z nami - mieszkańcami? W mieście nie może być polityki. Miasto Jastrzębie należy do nas a nie do jakiś grup politycznych, które wojują z sobą.

~MI (93.179. * .248) 31.10.2022 11:02

Nie wiem czy warto przywiązywać się do tych nazw. Taka aleja to ma wyjątkowego pecha. Kiedyś to była ulic Średnicowa, później bardzo ładnie nazwano ją aleją Pokoju. Nadeszły nowe czasy Pokój już się nie podobał to nazwali ją aleją Piłsudskiego. Teraz podzielili aleję na aleję Piłsudskiego i aleję Piechoczka. Coś mi się wydaje że to jeszcze nie koniec.

~Polak (89.64. * .177) 27.10.2022 22:47

Czemu nie Gierka to za niego powstało praktycznie dzisiejsze Jastrzębie.

~ads30 (188.137. * .214) 26.10.2022 21:54

No rewelacja! A pytał się ktoś mieszkańców czy im to pasuje? Kolejny raz zmiana nazwy ulicy? Kto poniesie koszty wymiany dokumentów? Urząd Miasta zapłaci za to? Może by tak się zająć czymś pożytecznym, może tak remont Pszczyńskiej byście zrobili, bo do poligonu już jej niewiele brakuje.

~Driver1 (46.204. * .167) 26.10.2022 18:58

Brawo!!!

~MichałBarach (89.64. * .87) 26.10.2022 18:23
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

121210416 26.10.2022 10:57

Wreszcie nasz lokalny bohater został uhonorowany za swoje działania patriotyczne.Duzo o tym człowieku opowiadała mi jego siostra Katarzyna.Do samej śmierci czekała na jego powrot z obozu.Szkoda że nie doczekała uhonorowania Pana Ludwika.Niestety czas to rzecz nie do zatrzymania.Mysle,że w Rybniku ktoś jeszcze żyje z tej zacnej rodziny.Ja też serdecznie dziękuję władzą naszego miasta za ten szlachetny gest.