Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Frans Timmermans przyjechał na Śląsk. Padły słowa o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił o miliardach euro, które trafią na transformację Śląska. - Górnictwo węgla kamiennego na Śląsku się kończy. To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło olbrzymie bogactwo, ale dzisiaj budujemy nową rzeczywistość na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i w innych regionach także. Warto uwierzyć w tę nową rzeczywistość - przekonywał z kolei Jerzy Buzek.

Frans Timmermans przyjechał na Śląsk. Padły słowa o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i marszałek Jakub Chełstowski. Fot. slaskie.pl.

5 grudnia Frans Timmermans spotkał się z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz przedstawicielami pozostałych regionów górniczych w Polsce.

Każdy musi odnieść sukces

- Dzisiaj rano o godzinie 10.00 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć Planów Sprawiedliwej Transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest w tej chwili dostępnych dla wszystkich pięciu regionów na transformację w kierunku przemysłu wysokiej techniki i specjalizacji - powiedział Frans Timmermans podczas wizyty w województwie śląskim i podkreślił:

Musimy patrzeć zarówno na potrzeby dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Teraz możemy udowodnić, że w transformacji z epoki węgla nikt nie zostanie pozostawiony samemu i każdy musi odnieść sukces!

Największe pieniądze dla Śląska w historii

Marszałek Jakub Chełstowski podziękował Fransowi Timmermansowi za współpracę przy tworzeniu planu sprawiedliwej transformacji, a także Jerzemu Buzkowi, którego określił jako "dobrego ducha całego planu".

- Mamy największe fundusze w historii województwa śląskiego. Razem z polityką spójności to jest ponad 5 mld euro. To są wielkie pieniądze potrzebne do tego, żeby transformacja mogła się rozpocząć. To jest bardzo ważny dzień dla Polski, bardzo ważny dzień dla Śląska. Dziękuję wszystkim, że tego dnia doczekaliśmy - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałek Chełstowski dodał, że choć jesteśmy największym regionem węglowym Europy, to "jesteśmy przygotowani do tej zmiany". Wyraził również nadzieję, na kolejne transze pieniędzy unijnych na transoformację.

W czym Polacy inspirują urzędników z Brukseli?

Dziennikarze pytali Fransa Timmermansa m.in. o to, czy możliwe jest rewizja harmonogramu zamykania kopalń, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. Frans Timmermans nie udzielił jasnej odpowiedzi na to pytanie. Powiedział, że obecnie UE będzie spalać więcej węgla niż przewidywano, ale jest to chwilowe. - Zakładamy, że jest to chwilowa sytuacja, po której przyspieszymy transformację w kierunku OZE, które są tańsze i czystsze od węgla. Do 2030 roku nasz target to cel 45% energii z OZE. Zwiększamy również cele jeśli chodzi o oszczędzanie energii - powiedział F. Timmermans.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej dodał, że inspirująca w tym wszystkim jest postawa polskiego społeczeństwa, które na masową skalę montuje instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. - Nie ma innego kraju w Europie, w którym to się dzieje tak szybko - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej pytano również o Krajowy Plan Odbudowy. F. Timmermans stwierdzi, że Komisja Europejska jest otwarta na dialog i chce pomagać ludziom niezależnie od poglądów politycznych, jednak minimalne wymagania jeśli chodzi o rządy prawa muszą zostać spełnione.

Po  konferencji prasowej zaplanowano jeszcze spotkanie ze związkami zawodowymi.

Ludzie

Jakub Chełstowski

Były marszałek Województwa Śląskiego

97 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Koliberek (188.137. * .153) 28.09.2023 19:21

Zamiast budować nowe bezemisyjne jednostki wytwórcze, należy zastanowić się, czy aby rozsądniejsze byłoby podjęcie takiego kierunku działań, mających na celu modernizację już istniejących elektrowni węglowych i gazowych. Dzięki temu byłyby one w stanie wychwytywać więcej dwutlenku węgla i innych gazów szkodliwych dla środowiska naturalnego. Zmiana miksu energetycznego w Polsce przełoży się na ograniczenie emisyjności wytwarzania energii w elektrowniach i elektrociepłowniach zmniejszy się z 830 do 533 kg CO2 na MWh.

~Marek_z_Pszowa (93.179. * .78) 20.12.2022 15:56

ja też poza syfem jaki nam po kopalniach zostawili bogactwa regionu jakoś nie dostrzegam

~Janek_z_Rydów (91.192. * .104) 20.12.2022 12:32

"To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło olbrzymie bogactwo(...)" Chyba ponad 200 lat, ale co ja tam mogę wiedzieć. No i jeszcze proszę mi pokazać to olbrzymie bogactwo.

~Pospieszny (46.204. * .36) 12.12.2022 12:20
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_troll_arczim_objektywny_itd (94.254. * .177) 12.12.2022 10:41
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Arczim (46.204. * .57) 12.12.2022 08:42
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (5.173. * .67) 12.12.2022 07:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do poniżej nie podoba ci się w Polsce to wypad na zachód do Niemiec na szparagi albo cztery litery podcierac w holandii

~Do_nizej (94.254. * .177) 11.12.2022 23:05
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nikt cie tu nie trzyma trollu
Nie podoba się Europa to wypad na wschód

~takaprawda (188.137. * .69) 11.12.2022 22:54
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zanim eurokołchoz całkowicie nas zrujnuje swoimi "postępowymi" pomysłami na energetykę i inne działy gospodarki trzeba z tego grajdoła wy.....alać w podskokach.

tixx 11.12.2022 21:50
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A w GB otwierają kopalnię. Są poza Jewrokowchozem, to mogą - na money.pl - trzeba sobie wygooglać - "wielka-brytania-otwiera-kopalnie-wegla-pierwsza-taka-decyzja-od-35-lat-6842393096026656a.html"

~Do_trolla (94.254. * .177) 11.12.2022 21:46
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Oj biedaku marzy ci się …….
Polacy nie dopuszczą do kolejnych rządów pisu,które doprowadziłyby już do całkowitej ruiny nasz kraj!
Mniej tvp!!!

~Good_Night_Left_Side (46.204. * .129) 11.12.2022 19:29
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Jeszcze rok, może dwa i takie lewackie bezmózgie oszołomy z poglądami marksistowsko-leninowskimi, znikną z europy.
We Włoszech już się obudzili i lewusy nie mieli szans w wyborach. W Hiszpani na 99% wygra wybory prawicowa VOX. We Francji już powoli mają dość lewicowych nieuków. W Szwecji 2 miesiące temu wybory wygrali prawicowcy.
Już za niedługo tacy ludzie jak tuSSk, timmermans, miller czy verchofstad będą zamiatać ulice.

Ewarenata 10.12.2022 23:15
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Kto go zaprosił?To ludzie którzy widzą tylko swoje interesy,a Polaczków i Polskę mają w d....!

Objektywny 10.12.2022 21:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

(93.179 .*.78) I tu się z tobą zgadzam że w końcu przyznałeś gdzie Polacy mieli Timmermansa , i że dla Polaków Jarek był ważniejszy , Brawo ! .... I jak zawsze powtarzam najpierw myśl ,potem pisz !!!!....

~Do_trolla_nizej (93.179. * .78) 10.12.2022 19:59
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

bo wszyscy byli u jarka na spotkaniu trollu - doszło?

~Jakowlew (46.204. * .57) 10.12.2022 18:22
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Dlaczego timmermans nie chciał się spotkać z Polakami?

~Verchofstad (31.179. * .1) 10.12.2022 13:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

POlityczny bandyta, jakim jest timmermans, przyjezdza do Polaków grozić palcem i POuczać, a tymczasem niemcy zużywają dwa razy więcej węgla niż POwinni.
Czesi mieli zamknąć kopalnie w tym roku, a teraz zakupili w polskich zakładach górniczych, mnóstwo maszyn do urabiania węgla.
Jeszcze peowcy traktują taką zakłamaną gnidę, jak przyjaciela.

~do_trolla_nizej (93.179. * .78) 10.12.2022 10:20
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

tchórzem to ty jesteś biedaku, trollując z za klawiatury

~PeOwiec (155.133. * .231) 10.12.2022 10:11
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Czy aby ci lewaki co zostali aresztowani za korupcje to nie są jego kumple ot cała praworzadnosc według lewakow

~Czego_się_boi_Frans (46.204. * .36) 10.12.2022 09:28
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Przyjechał po cichu i bez rozgłosu, jak tchórz i wyjechał tylnymi drzwiami jak tchórz.

~PeOwiec (155.133. * .231) 09.12.2022 18:33
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do ponizej jakby to ogłosili to by musiały przyjechać z dwie dywizje z Europa du do pilnowania bo inaczej by chyba nie wyjechal

~do_pisiorow_nizej (93.179. * .78) 09.12.2022 18:24
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Przynajmniej nie musiało go pilnować 400 policjantów (więcej jak Westerplatte) jak największego szkodnika polski

~mikadoo (46.204. * .36) 09.12.2022 15:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dlaczego wizyta tego szkodnika była ukrywana do oststniej chwili???
Dopiero PO fakcie ludzie się dowiadują, że taki ktoś był w Polsce.
Czyżby obawy przed Polakami?

~Do_objektywny_peowiec (94.254. * .170) 09.12.2022 14:46
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Gratuluje znajomych z Berlina I pewnie teraz siedzicie w jaskini

~takaprawda (46.204. * .33) 09.12.2022 14:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Zadłużają się wszystkie kraje eurokolozu tyle że w dalszym ciągu nasz dług wewnętrzny w stosunku do PKB czyli tak naprawdę "zdolność " jego zniwelowania jest znacznie niższy niż dług Niemiec czy Francji która jest ponad dwukrotnie bardziej zadłużona niż my. No ale o tym już Rosati nie wspomniał. Tak samo jak o zadłużeniu wobec unii. Na dzień dzisiejszy jest to prawie 150 miliardów euro. Jeśli chodzi o nasze straty finansowe to zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej straciliśmy na podatku VAT (głównie za czasów rządów kumpli Rosatiego,) co najmniej ponad 20 miliardów zł. A jeśli nawet mamy spaprany wizerunek to był to wizerunek służalczego zgadzającego się na wszystko wasala więc bardzo dobrze że to się zmienia.

~PeOwiec (155.133. * .231) 09.12.2022 13:57
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~zaskoczonyniewiedzą (188.137. * .64) 09.12.2022 13:19
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

@zawiedzeni ubolewam nad tym jak Polska ma spaprany wizerunek przez obecnie rządzących. Ubolewam nad tym jak Polska bogaciła Rosję najbardziej w Unii Europejskiej uzależniając się od rosyjskiej ropy i rosyjskiego węgla. Ubolewam nad tym jakie straty przynosi PiS Polsce. Nie chodzi tylko o wybory kopertowe czy 2 miliardy wtopione w Elektrownię Ostrołęka albo przelewy na kościół. Chodzi mi o kary za Turów (300 milionów zł) czy za wyrok TSUE (prawie 2 miliardy zł). Który rząd w XX i XXI wieku tak marnował podatki swoich obywateli??? Od czasów II wojny światowej, Polska nie poniosła nigdy tak dużych strat finansowych.

zawiedzeni 09.12.2022 13:10
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Temu Panu dziękujemy, szkalujący Polskę, zapomniał jak jego ojczyznę czyli Niderlandy wyzwalali Polacy, gen. Maczek wraz z "pancerniakami" wyzwolił znaczną część tego kraju podczas II Wojny Światowej. Pan Timmermans szczególnie "niebezbieczny" w komentarzach o Naszym Kraju. Szeroko pojętą transformację, jaką propaguje ten eurokrata, a w szczególności postrzeganie tzw. "praworządności" należy negować i piętnować jego wypowiedzi na temat Polski.

~do_troll_objektywny (93.179. * .78) 09.12.2022 08:10
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_nizejiponizej (93.179. * .78) 09.12.2022 08:07
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

kaczynski ma więcej ochrony na tych swoich spotkania niz miało Westerplatte w 1939 roku,czego się boi ten wasz "dobrodziej"?

Po raz ósmy straciliśmy miliony euro. Komisja Europejska potrąciła dzisiaj Polsce ósmą transzę kar w związku z niewykonaniem orzeczenia w sprawie Izby Dyscyplinarnej - dowiedziała się dziennikarka RMF FM. Tym razem KE odjęła z należnych Polsce funduszy 33 mln euro.
.............a ten pisze i jakiś rywinach

Objektywny 09.12.2022 03:33
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

(93.179.*.78) może ty masz inne wiadomości od moich,to przeczytaj może zrozumiesz Niemcy to światowy lider węgla brunatnego.Produkuką go więcej niż USA z Chinami razem wzięte ,możesz to sprawdzić nie wiem czy mają kupki na placach ale wiem że smrodzą bardziej jak my przynajmniej ich 4 kopalnie co jest udowodnione ..verstanden ? .....

~takaprawda (46.204. * .33) 08.12.2022 23:13
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Czasy po roku 89 były może normalne ale dla bandziorów.

~do_Do_nizej (85.221. * .224) 08.12.2022 23:09
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Normalnośc po `89: Afera Rywina, Afera Chlebowskiego, samowola komorników, "czyszczenie" kamienic w majestacie "normalnego" prawa. To tylko taka odrobinka z całej masy przykładów tej twojej "normalnosci". Póki co PiS ma wyższe poparcie niż każda obecna dzisiaj w Sejmie partia która rządziła po 89 roku. Za "normalnych" czasów w 2013 r. platforma miała max. 20% poparcia. Kumasz?

~Do_nizej (94.254. * .170) 08.12.2022 22:32
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Zagłosowali ale już nigdy tego nie zrobią kumasz?
Nawet ta tępa propaganda w tvp im nie pomoże,ludzie widzą że to wszystko idzie w bardzo złym kierunku

~do_Do_nizej (85.221. * .224) 08.12.2022 22:19
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

"Każdy okres od 89 do pisu to była normalność" buahaha. No popatrz a ludzie jakoś tej normalności nie widzieli , a może widzieli ale chcieli nienormalności i zagłosowali na PiS? Zero logiki w tym twoim bazgraniu.

~do_ciemnoty (85.221. * .224) 08.12.2022 22:14
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Gdyby nie węgiel to bys teroz po ciemku siedzioł ty ci...lu.

~Normalny67 (93.179. * .78) 08.12.2022 20:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Właśnie czytam na slazag pl
"PiS na transformację Śląska w 10 lat da mniej niż dokłada do TVP przez 4 MIESIĄCE"
wszystko na ten temat!!!

~Co_za_ciemnota (93.179. * .78) 08.12.2022 20:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

"W Niemczech górnictwo ma się bardzo dobrze" ta........ i każdy na kupkę węgla na placu

~PeOwiec (155.133. * .231) 08.12.2022 20:04
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do trolla94... Tak wróci normalność czyli pomiędzy nima i nie bydzie, korpcjs video senator czy złote dziecko tuska, koperciarz, jazda po polsku prezydent Rybnika taka będzie normalność

Objektywny 08.12.2022 19:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dlaczego na zdjęciu tego artykułu aureolę ma tylko Timmermans a marszałek Chełstowski nie ?????? Czyżby nie był godny ?????