Frans Timmermans przyjechał na Śląsk. Padły słowa o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił o miliardach euro, które trafią na transformację Śląska. - Górnictwo węgla kamiennego na Śląsku się kończy. To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło olbrzymie bogactwo, ale dzisiaj budujemy nową rzeczywistość na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i w innych regionach także. Warto uwierzyć w tę nową rzeczywistość - przekonywał z kolei Jerzy Buzek.

Frans Timmermans przyjechał na Śląsk. Padły słowa o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i marszałek Jakub Chełstowski. Fot. slaskie.pl.

5 grudnia Frans Timmermans spotkał się z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz przedstawicielami pozostałych regionów górniczych w Polsce.

Każdy musi odnieść sukces

- Dzisiaj rano o godzinie 10.00 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć Planów Sprawiedliwej Transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest w tej chwili dostępnych dla wszystkich pięciu regionów na transformację w kierunku przemysłu wysokiej techniki i specjalizacji - powiedział Frans Timmermans podczas wizyty w województwie śląskim i podkreślił:

Musimy patrzeć zarówno na potrzeby dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Teraz możemy udowodnić, że w transformacji z epoki węgla nikt nie zostanie pozostawiony samemu i każdy musi odnieść sukces!

Największe pieniądze dla Śląska w historii

Marszałek Jakub Chełstowski podziękował Fransowi Timmermansowi za współpracę przy tworzeniu planu sprawiedliwej transformacji, a także Jerzemu Buzkowi, którego określił jako "dobrego ducha całego planu".

- Mamy największe fundusze w historii województwa śląskiego. Razem z polityką spójności to jest ponad 5 mld euro. To są wielkie pieniądze potrzebne do tego, żeby transformacja mogła się rozpocząć. To jest bardzo ważny dzień dla Polski, bardzo ważny dzień dla Śląska. Dziękuję wszystkim, że tego dnia doczekaliśmy - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałek Chełstowski dodał, że choć jesteśmy największym regionem węglowym Europy, to "jesteśmy przygotowani do tej zmiany". Wyraził również nadzieję, na kolejne transze pieniędzy unijnych na transoformację.

W czym Polacy inspirują urzędników z Brukseli?

Dziennikarze pytali Fransa Timmermansa m.in. o to, czy możliwe jest rewizja harmonogramu zamykania kopalń, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. Frans Timmermans nie udzielił jasnej odpowiedzi na to pytanie. Powiedział, że obecnie UE będzie spalać więcej węgla niż przewidywano, ale jest to chwilowe. - Zakładamy, że jest to chwilowa sytuacja, po której przyspieszymy transformację w kierunku OZE, które są tańsze i czystsze od węgla. Do 2030 roku nasz target to cel 45% energii z OZE. Zwiększamy również cele jeśli chodzi o oszczędzanie energii - powiedział F. Timmermans.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej dodał, że inspirująca w tym wszystkim jest postawa polskiego społeczeństwa, które na masową skalę montuje instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. - Nie ma innego kraju w Europie, w którym to się dzieje tak szybko - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej pytano również o Krajowy Plan Odbudowy. F. Timmermans stwierdzi, że Komisja Europejska jest otwarta na dialog i chce pomagać ludziom niezależnie od poglądów politycznych, jednak minimalne wymagania jeśli chodzi o rządy prawa muszą zostać spełnione.

Po  konferencji prasowej zaplanowano jeszcze spotkanie ze związkami zawodowymi.

96 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_palanta (85.221. * .224) 08.12.2022 18:55
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

"wróci normalność".Kiedy według ciebie była ta normalność?

Objektywny 08.12.2022 18:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

W Niemczech górnictwo ma się bardzo dobrze ,można powiedzieć że bardzo , bardzo dobrze , to czy Timmermas nie chce tego wiedzieć ????? a może się boi tam pojechać ???? Chyba że tam na kopalniach nie obchodzą Barbórki i dlatego Timmermans przyjechał do nas dzień po Barbórce z życzeniami i obietnicami . Bardzo dziwi że ta wizyta na Śląsku nie była zapowiedziana szybciej , może nasi górnicy przywitali by go z pompą i dzień po swoim święcie , a i kury były by może wdzięczne za skorzystanie z ich produktu ??????????????? .......

~Palantkowalski (94.254. * .170) 08.12.2022 07:12
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Słychać skomlenie pisowcow :)))))))
Jeszcze trochę i wróci normalność a nie psucie wszystkiego co się da przez pis

~Anastazy (46.204. * .126) 08.12.2022 05:25
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~WonZmarksistami (83.4. * .198) 07.12.2022 22:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ten czerwony komuch Timmermans po cholerę tu przyjechał? Przecież to marksistowska morda, która chce zarżnąć wszystkie gospodarki byle tylko Berlin nie miał żadnej konkurencji.

~PeOwiec (155.133. * .231) 07.12.2022 13:30
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do brawopis tak samo jak ci się nie podoba w Polsce to możesz ją opuścić i wyjechac Holandii np.

~takaprawda (188.137. * .26) 07.12.2022 13:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie widzę powodu żeby się gdzieś wybierać ale liczę na to że eurokołchoz znowu stanie się Unią Europejską funkcjonującą na zasadach określonych przez założycieli tej instytucji.

~Brawopis (94.254. * .170) 07.12.2022 13:01
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Nikt ci nie każe siedzieć w tym „eurokołchozie” na wschodzie masz lepiej.
Jedyne co pisowi wyszło (bo o dziwo jest coś im się udało zrobić) to zniechęcić ludzi do kościoła co teraz wyraźnie widać
aha i do tv publicznej

~takaprawda (188.137. * .26) 07.12.2022 12:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Aż dziwne że do tej pory eurokołchoz nie zmienił swojego symbolu który - zgodnie z tym co twierdzi jego twórca - symbolizuje koronę Maryi z Nazaretu. Jak z tym żyją dzisiejsi eurokraci - w większości zdeklarowani wrogowie Kościoła? No bo platforma już nie deklaruje w swoich kolejnych manifestach zamiaru dochowywania chrześcijańskim zasadom. Ostatni taki zapis był w preambule programu (wtedy plartforma program o dziwo miała) przed wyborami w 2007 roku.

~PeOwiec (155.133. * .231) 07.12.2022 12:10
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Teraz już wiadomo czemu chelkowdkim zostal "kabociorzem" tą kasę dają rozdziałach złotemu dziecku Tuska czyli Nowakowi a na koniec ogłoszą pomiędzy nima i nie bydzie

Objektywny 07.12.2022 09:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

(94.264.*.170) W tym co piszesz masz dużo racji - ale - może jeszcze więcej byś miał gdyby dotyczyło wszystkich państw
Przypomniało mi to jak głośno było o ogromnej wycince niemieckiego Prastarego lasu Hambacher Forst .Przypomnij mi jak wtedy reagowała Unia , czy tak samo jak u nas ????? Co z przygraniczną kopalnią Janschwalde ktoś się oburzał ???? A wiesz tam też powinien pojechać Tmermans paluszkiem pogrozić ,w innym wypadku działa -Co wolno wojewodzie to nie wolno tobie ........! A gadanie Niemiec że -Odchodzimy od węgla nie znaczy że odeszli ......

~Zamykac (94.254. * .170) 07.12.2022 06:21
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

4. Zmiana stosunków wodnych i zanieczyszczenie wód – odwodnienie odkrywek oraz chodników i szybów kopalni głębinowych powoduje powstanie lejów depresyjnych, czyli obszarów z obniżonym zwierciadłem wód podziemnych. Lej depresyjny wokół Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów ma rozmiary ok. 10 km na ok. 30 km.
Powstanie leja depresyjnego może spowodować wysychanie lub zmniejszenie wydajności przydomowych studni, zanik wilgociolubnych zbiorowisk roślinnych (np. olsów i wilgotnych łąk) oraz przesuszenie gleby i spadek plonów.
W Jastrzębiu na Górnym Śląsku rozwój górnictwa węgla kamiennego spowodował zanik złóż solanki, będącej podstawą rozwoju tamtejszego uzdrowiska.
Wody kopalniane (i wody przesączające się z hałd) mogą zanieczyszczać też wody powierzchniowe. Wody z kopalni węgla kamiennego i brunatnego mają obniżone pH (są kwaśniejsze od wód powierzchniowych), podwyższoną zawartość związków żelaza i siarczanów. Są też często znacznie zasolone.

~Zamykac (94.254. * .170) 07.12.2022 06:20
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Działalność górnicze powoduje duże szkody:
1. Zajmowanie obszaru (najczęściej użytków rolnych, nierzadko cennych) pod budowę kopalni i dróg dojazdowych. W przypadku kopalń węgla brunatnego zajmują one nawet kilkaset hektarów.
2. Zmiany rzeźby terenu (i szerzej krajobrazu) - silniej widoczne w przypadku kopalni odkrywkowych. Z powierzchni odkrywki zdzierane są roślinność i pokrywa glebowa i w miarę wydobycia kopaliny i skały płonnej powstaje rozległe i głębokie zagłębienie terenowe.
Najgłębszą kopalnią odkrywkową na świecie jest odkrywka kopalni miedzi Bingham Canyon w Utah w USA (prawie 1 km głębokości). Wydobyta z odkrywki (ale też z kopalni głębinowej) skała płonna składowana jest na zwałowiskach/hałdach. Góra Kamieńska powstała w latach 1977-93 jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Składa się ona z 1350 mln m3 skał i sięgając wysokości 386 m n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem Polski Środkowej. W obszarach silnego rozwoju górnictwa głębinowego (np. na Górnym Śląsku) pojawiają się deformacje terenu a nawet zapadliska. Pozyskanie surowców skalnych metodą strzałową może też uaktywniać osuwiska.
3. Hałas i zanieczyszczenie powietrza jest często efektem wydobycia i kruszenia kamienia użytkowego (pozyskania go metodą strzałową – generuje hałas i zanieczyszczenia pyłowe). Zanieczyszczenia powietrza są też emitowane przez maszyny górnicze i samochody wywożące urobek. Zwałowiska zewnętrzne (hałdy) nie porośnięte roślinnością też mogą być źródłem zanieczyszczeń pyłowych wywiewanych przez wiatr.

~SzaryMIeszkaniec (5.173. * .166) 07.12.2022 05:16

Oszczędzać energię? Na czym? Nie ładować elektryków! Nie produkować wodoru! Produkcja wodoru - "czystego"paliwa jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów wykorzystujących rzadkie pierwiastki (których uzyskanie generuje gigantyczną masę odpadów i co za tym idzie dużego śladu węglowego), do tego całość ma niską sprawność. Odejście od węgla to nie jest proces na kilka lat - to na minimum 30-50 lat, ponadto są procesy technologiczne które wykorzystują węgiej (którego nie da się zastąpić - choć jest to możliwe kosztem gigantycznego zwiększenia zużycia energii elektrycznej). Nam każą być ekologiczni - tymczasem większość urzędników wysokiego szczebla podróżuje prywatnymi ("służbowymi") kilkuosobowymi odrzutowcami (to ok 35 procent całego ruchu lotniczego!), wożą ich wielkimi limuzynami.... A OZE? Wiatr nie zawsze wieje, słońce nie zawsze świeci, deszcze nie padają ciągle. Co zrobić z nieprzetwarzalnymi zużytymi/uszkodzonymi łopatami turbin wiatrowych czy panealmi solarnymi? Naprawić? NIE! ZAKOPAĆ!!! Tylko Niemcy zakopią 35 tysięcy ton łopat do 2025r, a inne kraje? Panele PV robią tak, aby naprawa była niemożliwa, a utylizacja b. trudna.

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.12.2022 16:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_peowskiego_trolla (31.179. * .1) 06.12.2022 16:45
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Takietamrozwazania (5.173. * .30) 06.12.2022 16:19
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Problem w tym że jak pis będzie dzielił tą kasę z transformacji to najwiecej dostanie rydzyk,tvp,radiomaryja i discopolo

~do_peowskiego_trolla (31.179. * .1) 06.12.2022 16:07
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_adtronom (5.173. * .30) 06.12.2022 15:49
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Pis niech lepiej nic nie robi bo czego się tknie to spartoli

~Do_miernoty_cd (5.173. * .30) 06.12.2022 15:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

zresztą nie ma sensu tłumaczyć ci czegoś czego nigdy nie ogarniesz
przypominasz mi tego który dziennie pluje jadem na Polaków,górników Ślązaków,prawników,nauczycieli czy jak wczoraj lekarzy
Mały mocno zakompleksiony typ z ciebie który widzi tylko zło i samych wrogów,przypomina ci to kogoś bo mi bardzo,dlatego polecam ci takie spotkanie z tobie podobnymi dziadkami bo z nimi jedynie się dogadasz,żegnam

Astronom 06.12.2022 15:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W tych czasach wywoływanie daty końca węgla w Polsce to jest parodia. Pis w Unii nic nie potrafi załatwić to druga strona medalu

~Do_miernoty_nizej (5.173. * .30) 06.12.2022 15:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

objektywny ty potrafisz coś sam wymyślić czy tylko powtarzać te bzdury z pisowskiej szczujni ?
Nie chce odpowiedzi bo ją znam.
Gdybys uważał na historii to byś wiedział że najgorsi są nacjonaliści ale myślenie to nie jest coś co ci wychodzi.
te twoje wpisy tutaj pod wieloma nickami ( teraz np. peowiec) z daleka czuć miernotą,którą jesteś.
Nie zapomnij o 19:30 w tvp nowa porcja szamba.

~PeOwiec (5.173. * .105) 06.12.2022 15:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Objektywny 06.12.2022 14:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

(5.173.*.30) Jak u ciebie w szkole było z historią ? Przesiedziałeś te lekcje na klopie ? To przynajmniej dzisiaj przeczytaj i dowiedz się kto to jest Timmermans , kim nigdy dla zwykłych Polaków nie będzie , i najbardziej dlaczego tak bardzo uparł się na Polskę i Polaków ,Chociaż z jego myśleniem tobie jak widzę po drodze ...

~do_peowskiego_trolla (31.179. * .1) 06.12.2022 13:35
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@5.173.*.30.
Ja akurat gardzę niemieckimi produktami, ale widzę że tobie całkiem dobrze z niemieckim dildo miedzy pośladami.

~TW_Stokrotka (46.204. * .59) 06.12.2022 12:44
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Timmermans tak jak Putin, powinien mieć zakaz wjazdu do Polski.

~do_nizej (188.137. * .26) 06.12.2022 11:21
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

No widzisz trollu? nie powiedział nigdy o slazakach "ukryta opcja niemiecka". Czysty troll. Coś tam usłyszy a potem bez pomyślunku powtarza. Poszukaj całego kontekstu tego co naprawdę powiedział Kaczyński to może z tobą łaskawie podyskutuje. Do tego czasu dalej będziesz tylko bezmyślnym trollem.

~Do_objektywny (5.173. * .30) 06.12.2022 10:50
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Wpisz do wyszukiwarki
„Ślązacy - zakamuflowana opcja niemiecka” to ci się wyświetli twoj mały book
Dupa was nie parzy pisiory jak wsiadanie do vw,mercedesa czy bmw, albo czemu kupujecie w aldikach i jak wam staje w gardle niemiecka czekolada?

~Koniecweglaipisublisko (5.173. * .30) 06.12.2022 10:43
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Pokażcie mi Niemca Holendra Włocha czy Francuza,który ma kupkę tego czarnego świństwa na placu?
Zacofane hanysy co to świata nie widziały i gruba im życie uratowała najwiecej mają do powiedzenia.

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.12.2022 09:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Bedziemy oszczędzać energię wg timermanda to po 19 wyłączanie światła a oglądanie telewizji w telewizji falach

Objektywny 06.12.2022 08:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Aaaaaaaa ! widzisz jeden z drugim jak tylko marszałek Chełstowski zmienił poglądy na czyim chce być marszałkiem, to już gościmy Timmermansa z obiecankami .To gdyby tak wygrała ( nie daj Boże ) opozycja to pewnie cały Parlament Europejski 705 deputowanych by się nam zjechał obiecywać i pomagać. Jasny pieron !!!!! ale było by nam dobrze , tak dobrze jak kiedyś , kiedy rządzili ci lepsi a ci lepsiejsi mieli g.... do gadania ??????????......

~Nie_takie_Proste (188.137. * .26) 06.12.2022 08:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Prosty Podrzuć fragment wypowiedzi (dokładny cytat, ale pełny kontekst) Kaczyńskiego w którym jest zwrot "ukryta opcja niemiecka". O ile wiem to on nic takiego nie powiedział.

~Nemezis (46.204. * .120) 06.12.2022 08:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Proponuję zostawić w spokoju tego kodomitę (5.173. * .30) spod znaku 8 gwiazdek - to tylko godny politowania prowokator i ofiara TVN-owskiej, antypolskiej propagandy i Tuskowych kłamstw - nawet nie pytam czy to do niego dotarło - nie mam złudzeń - bez odbioru.
A co do sedna sprawy - na szczęście do coraz większej części polskiego społeczeństwa dociera już fakt, że te wszystkie sprawiedliwe transformacje są tylko przedsmakiem bardzo groźnego w swych skutkach dla Polaków i w ogóle Europejczyków szalonego projektu klimatycznego lewactwa pod szyldem "Fit for 55" stanowiącym gigantyczne zagrożenie dla gospodarek szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej, którego wdrożenie ma całkowicie przemodelować funkcjonowanie europejskich społeczeństw - nie łudźmy się, że na wzór teorii ojców założycieli zjednoczonej Europy - Roberta Schumana, Jeana Monneta, Alcide De Gasperiego czy Konrada Adenauera. 
I pisze to człowiek który w 2003r. głosował w Referendum za wstąpieniem Polski do UE - wówczas nie miałem pojęcia, że projekt ten stanie się w przyszłości poligonem doświadczalnym lewackiej inżynierii społecznej.

~Zbawiony (188.137. * .71) 06.12.2022 07:28

Nie wierzę ani w tą nową rzeczywistość ani w to, że ta transformacja jest sprawiedliwa. Nic się nie uczymy na błędach.

~Proste (5.173. * .30) 05.12.2022 22:49
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

kaczynski powiedział że jesteś ukryta opcja niemiecka a tu narzekasz na niemców to jak to z tobą jest trollu?
sam biedaku nie wiesz co piszesz,zaś cie mam zaorać jednym zdaniem?

~PeOwiec (155.133. * .231) 05.12.2022 22:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

no to już lewaki sprzedali górników do pracy w niemczech przy szparagach lub obcieraniu 4 liter te 7 lat przeleci bardzo szybko

~Mjetek (5.173. * .156) 05.12.2022 22:09
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Objektywny 05.12.2022 21:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

(5.173.*.30) Skoro ci tak źle być Polakiem możesz zmienić kraj na Niemcy lub Holandię Timmermansa i zostać polaczkiem u Niemca albo u Holendra ,Doszło ???...

~Proste (5.173. * .30) 05.12.2022 21:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jak to Niemcy przejmą to przynajmniej nie będzie bandy darmozjadow,związków zawodowych itd i nie będziemy musieli do tego interesu dopłacać,nie będzie 13-18,barborek,kredek,flapsow i całego tego szajsu
Będzie ordnung i szlus

~Eurokołchoz (178.43. * .52) 05.12.2022 21:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

I cyk za 5 lat Niemcu skupują polskie kopalnie, tak jak zrobili to z cukrowniami.