Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Frans Timmermans przyjechał na Śląsk. Padły słowa o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił o miliardach euro, które trafią na transformację Śląska. - Górnictwo węgla kamiennego na Śląsku się kończy. To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło olbrzymie bogactwo, ale dzisiaj budujemy nową rzeczywistość na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i w innych regionach także. Warto uwierzyć w tę nową rzeczywistość - przekonywał z kolei Jerzy Buzek.

Frans Timmermans przyjechał na Śląsk. Padły słowa o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i marszałek Jakub Chełstowski. Fot. slaskie.pl.

5 grudnia Frans Timmermans spotkał się z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz przedstawicielami pozostałych regionów górniczych w Polsce.

Każdy musi odnieść sukces

- Dzisiaj rano o godzinie 10.00 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć Planów Sprawiedliwej Transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest w tej chwili dostępnych dla wszystkich pięciu regionów na transformację w kierunku przemysłu wysokiej techniki i specjalizacji - powiedział Frans Timmermans podczas wizyty w województwie śląskim i podkreślił:

Musimy patrzeć zarówno na potrzeby dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Teraz możemy udowodnić, że w transformacji z epoki węgla nikt nie zostanie pozostawiony samemu i każdy musi odnieść sukces!

Największe pieniądze dla Śląska w historii

Marszałek Jakub Chełstowski podziękował Fransowi Timmermansowi za współpracę przy tworzeniu planu sprawiedliwej transformacji, a także Jerzemu Buzkowi, którego określił jako "dobrego ducha całego planu".

- Mamy największe fundusze w historii województwa śląskiego. Razem z polityką spójności to jest ponad 5 mld euro. To są wielkie pieniądze potrzebne do tego, żeby transformacja mogła się rozpocząć. To jest bardzo ważny dzień dla Polski, bardzo ważny dzień dla Śląska. Dziękuję wszystkim, że tego dnia doczekaliśmy - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałek Chełstowski dodał, że choć jesteśmy największym regionem węglowym Europy, to "jesteśmy przygotowani do tej zmiany". Wyraził również nadzieję, na kolejne transze pieniędzy unijnych na transoformację.

W czym Polacy inspirują urzędników z Brukseli?

Dziennikarze pytali Fransa Timmermansa m.in. o to, czy możliwe jest rewizja harmonogramu zamykania kopalń, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. Frans Timmermans nie udzielił jasnej odpowiedzi na to pytanie. Powiedział, że obecnie UE będzie spalać więcej węgla niż przewidywano, ale jest to chwilowe. - Zakładamy, że jest to chwilowa sytuacja, po której przyspieszymy transformację w kierunku OZE, które są tańsze i czystsze od węgla. Do 2030 roku nasz target to cel 45% energii z OZE. Zwiększamy również cele jeśli chodzi o oszczędzanie energii - powiedział F. Timmermans.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej dodał, że inspirująca w tym wszystkim jest postawa polskiego społeczeństwa, które na masową skalę montuje instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. - Nie ma innego kraju w Europie, w którym to się dzieje tak szybko - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej pytano również o Krajowy Plan Odbudowy. F. Timmermans stwierdzi, że Komisja Europejska jest otwarta na dialog i chce pomagać ludziom niezależnie od poglądów politycznych, jednak minimalne wymagania jeśli chodzi o rządy prawa muszą zostać spełnione.

Po  konferencji prasowej zaplanowano jeszcze spotkanie ze związkami zawodowymi.

Ludzie

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

97 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Eurokołchoz (178.43. * .52) 05.12.2022 21:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

I cyk za 5 lat Niemcu skupują polskie kopalnie, tak jak zrobili to z cukrowniami.

~To_sem_ja (31.0. * .235) 05.12.2022 20:21
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Polacy w stosunku do ojro-kołchozu zachowują się jak... żona alkoholika.
Nie wiem co się musi stać, aby przejrzeli na oczy, że to jest czyste masońskie zło.

~OsiemGwiazdek (5.173. * .30) 05.12.2022 20:02
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Ponad 70% woli Brukselę a nie wszystko psujący pis !!!
Doszło ? wszystko_jasne (185.135. * .20)

~Trzeźwy (46.134. * .74) 05.12.2022 19:39
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wszystko_jasne (185.135. * .20) 05.12.2022 19:00
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Jak ktoś jeszcze nie wiedział, albo nie widział, albo nie chciał wiedzieć i widzieć, na czym polega polityka Brukseli względem Polski, to przykład naszego Śląska wszystko tłumaczy. Bruksela wyjaśnia: jak będzie odpowiednia władza, to i będą pieniądze. Chełstowski to zrozumiał. Reszta Polski też musi zrozumieć, że to nie Polacy, a Bruksela decyduje, kto w tym kraju rządzi (i może liczyć na kasę z unijnego budżetu). I tylko od nas zależy czy się na to zgodzimy czy nie. Czy wybierzemy decydowanie o sobie, czy unijne pieniądze, które mogą być wydane, na to na co chce Bruksela (a więc Niemcy, Francja i kraje Beneluksu) by były wydane.

~Dobry (89.64. * .230) 05.12.2022 18:23
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Niech jedzie do RFN i wytłumaczy im by nie otwierali starych i nie budowali nowych kopalń

~OsiemGwiazdek (5.173. * .30) 05.12.2022 18:09
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Wytłumaczcie mi pisiory czemu kaczyński nie chce waszego węgla
Mało tego za pisu go najwiecej importowano
Teraz pis dostanie 5mld euro (śmierdzących bo z UE) przeze to rydzykowi albo na szczujnię tvp!

~Raperkaklasztorna (89.64. * .83) 05.12.2022 17:54
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Precz z tym starym komuchem

Objektywny 05.12.2022 17:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To tylko pokazuje że zaczynamy być sobą !!!!!! zaczynamy być dumnym narodem nie parobkami innych państw ,czyżby zaczęło boleć że nie chcemy już wyjeżdżać im d... obrabiać ??? Przez zamykanie kopalń tym samym zakładów z nimi związanymi to moim zdaniem chodzi bardziej o pozbawianie nas pracy tym samym środków do życia i bezrobocia, tym samym powrotu na usługi innych państw , czyżby jeszcze do nich nie dotarło — Że dzisiaj Polak już nie głupi i tego nie kupi —że jesteśmy na równych prawach europejczykami , a skoro pan Timmermans zdążył już to zaważyć , to uważam że jego poświęcanie się i przyjazd na Śląsk by odzyskać znowu -by było jak było - przyniosło odwrotny skutek ,ktoś jeszcze wierzy w to całe — obiecywanie —????????????????????????????????????????????????...........

~made_in_Poland (188.137. * .142) 05.12.2022 17:20
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Przez ostatnie tygodnie na tym portalu mieliśmy cały wysyp artykułów i komentarzy jak to Kaczyński, Morawiecki, PIS i w ogóle kończą z górnictwem w Polsce, a tu nagle czytamy jakiś Timmermans, jakaś Komisja Europejska, jakiś Buzek, Chełstowski coś mówią o całkowitej likwidacji górnictwa za jakieś ochłapy ubierając to w piękne stwierdzenie (już się boję dla kogo) "sprawiedliwa transformacja" - czy oni wszyscy też są z PIS-u?

~do_trolla_nizej (93.179. * .78) 05.12.2022 16:33
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Przecież kaczyński mówi to samo więc w czym masz problem trollu?
"Węgiel ze Śląska w tej chwili na ogół jest średniej jakości, często nawet słabszej"
"My nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalń, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać"

~kolo1111 (78.31. * .50) 05.12.2022 16:28
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

wywalić tego niemieckiego trola, on nic nigdy dla Polski nie zrobił dobrego

~Orban (83.22. * .55) 05.12.2022 16:21
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Kto tego dziada zaprosił na Śląsk???
Wypieprzyć niemieckie fabryki z Polski to i emisja CO2 spadnie.Niech sobie zabierają smród do siebie a nie czysta gotówkę.
Albo niech za emisję CO2 z niemieckich fabryk ulokowanych w Polsce płacą sami Niemcy to zobaczymy jak będą podskakiwać a opodatkować ich w Polsce i przegonić niemieckie banki które łupią Polaków na kredytach wysokoprocentowych a w Niemczech 0,05% to jest demokracja

~DużaRyba (196.12. * .78) 05.12.2022 15:56
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Zlikwidować te fabryki smrodu.

~ToczeńPOlityczny (193.200. * .16) 05.12.2022 15:49
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Po coś te zmiany w sejmiku i parcie rozmaitych "gwiazdeczek", do rzekomej "autonomii" są finansowane. Zmienili zarząd i cyk, już rewizor, z kominternu, przyjechał oznaczyć świeższym moczem, nowe trofiejne.

~lewymPodbródkowym (89.64. * .111) 05.12.2022 15:11
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Koniec gòrnictwa padły takie słowa!!!
Jerzy Buzek i Anna Hetman oraz niejaki F.Timermanns to jedna stronnictwo POlityczne.
Dzięki nim nie ma czym ogrzewać Polskich domów.

~Persona_Non_Grata (46.204. * .126) 05.12.2022 15:09
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Facet, ktory szczerze nienawidzi Polski i Polaków, został zaproszony do Polski i to jeszcze na Śląsk!!!