Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pociągi wróciły do Wisły. Zyskały dwa miasta regionu – Rybnik i Żory

- To ważny dzień i doskonała wiadomość nie tylko dla mieszkańców Wisły i okolicznych miejscowości, ale dla całego województwa śląskiego. Modernizacja linii kolejowej na odcinku Bronów-Wisła Głębce to 52 km trasy i wartość realizacji w wysokości 460 mln zł, z czego 85 proc. to środki pochodzące z Unii Europejskiej. Zyskujemy komfortowe, szybkie i bezpieczne połączenie z centrum aglomeracji, co ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców, ale i odwiedzających, którzy będą mogli podziwiać uroki Beskidów, korzystając z dogodnej i ekologicznej alternatywy dla podróży samochodem - podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Pociągi wróciły do Wisły. Zyskały dwa miasta regionu – Rybnik i Żory
Zakończyły się prace związane z rewitalizacją linii kolejowych na trasie Bronów-Wisła Głębce (fot. Andrzej Grygiel / UMWS)

Uroczyste wznowienie ruchu na tym odcinku nastąpiło w Katowicach, skąd wyruszył pociąg specjalny do Wisły. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz województwa śląskiego – marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Anna Jedynak, członek Zarządu Krzysztof Klimosz, a także prezes Kolei Śląskich Patryk Świrski i burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

52 km

W ramach prac zmodernizowano łącznie 52 km. Wartość projektu to 460 mln zł, z czego 85 proc. to środki pochodzące z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Zmodernizowana trasa to szansa dla Wisły i innych miejscowości, które żyją z turystyki. Na placu Hoffa w Wiśle zainaugurowano również Jarmark Bożonarodzeniowy, którego współorganizatorem jest Województwo Śląskie. Marszałek Jakub Chełstowski i burmistrz Wisły Tomasz Bujok zapalili wspólnie imponującą choinkę.

- Czekaliśmy na zakończenie tej inwestycji kilka lat i bardzo się cieszę, że akurat teraz, przed startem sezonu zimowego wracają połączenia z Katowic do Wisły. Każdego roku przyjeżdża do nas mnóstwo turystów, zarówno w przypadku jednodniowych jak i kilkudniowych wyjazdów, tym większa radość, że będą mogli korzystać z nowoczesnego i bezpiecznego transportu kolejowego. Ta trasa została zmodernizowana, ale można powiedzieć, że powstała w zasadzie od nowa - tłumaczył burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Więcej połączeń

Przebudowa linii kolejowych nr 694, 157,190 i 191 na trasie Bronów-Bieniowiec-Skoczów-Goleszów-Cieszyn/Wisła Głębce rozpoczęła się w marcu 2020 roku.

Wskutek tej inwestycji w rozkładzie jazdy znajdzie się więcej szybkich i komfortowych połączeń. Rozkład przewiduje uruchomienie 10 par połączeń w dni wolne od pracy (7 par w relacji Katowice – Wisła Głębce - Katowice, 1 para połączeń z Gliwic przez Katowice do Wisły Głębce, 1 para bezpośrednich połączeń z i do Częstochowy oraz 1 turystyczna para połączeń z i do Gliwic przez Knurów, Rybnik, Żory do Wisły Głębce) i 8 połączeń w relacji Katowice-Wisła Głębce w dni robocze.

Do dyspozycji pasażerów oddano 23 nowe perony. Pojawiły się także nowe przystanki kolejowe: Skoczów Bajerki, Ustroń Brzegi, Wisła Jawornik. Wszystkie przebudowane perony zostały przystosowane dla osób o szczególnych potrzebach. Wybudowano nowe wiaty, ławki oraz poręcze do odpoczynku na stojąco. Nowe oświetlenie peronów zwiększy bezpieczeństwo. Przebudowa objęła też urządzenia sterowania ruchem i rozjazdy. Rozjazdy zyskały elektryczne ogrzewanie, dzięki czemu możliwe będzie sprawniejsze podróżowanie w okresie zimowym. Lokalne Centrum Sterowania, które powstało w Skoczowie jest wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy i obsłuży zdalnie stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Zwiększono poziom bezpieczeństwa na ponad 70 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych.

źródło: UMWŚ, oprac. (d)

Ludzie

Jakub Chełstowski

Były marszałek Województwa Śląskiego

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MariuszBbbbbb (87.239. * .85) 12.12.2022 20:27

Obiegło zlikwidował kolej to niech teraz zapłaci za jej przywrócenie !

~porażka (74.119. * .214) 12.12.2022 19:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale Chełstowski (PO) załatwił kumpla Kiece (PO) i Wodzisław znów bez pociągu

121210416 12.12.2022 16:08

Znowu narzekacie,

~Oj (89.64. * .56) 12.12.2022 15:49
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zyskali oczywiscie wszyscy tylko nie mieszkańcy miasta Jastrzębie-Zdrój.
U nas jak zawsze zacofanie i wykluczenie kolejowe trwające już 30lat.
POrażka pod dowództwem pani ......

~Arczim (46.204. * .36) 12.12.2022 12:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~tłoczek (188.137. * .64) 12.12.2022 11:47

Moim zdaniem nikt nie zyskał, wszyscy przegrali. Bo... remont kosztował aż 460 milionów zł. Efekt nie może być satysfakcjonujący dla nikogo... Wisła i Ustroń nadal nie mają ważnych dla nich połączeń ze stolicą powiatu - Cieszynem. GOP zyskał tylko jeden(!) nowy pociąg. ROW stracił bo wprawdzie Kubalonka została ale nie jest już skomunikowana z pociągami z Raciborza i Wodzisławia. Do Wisły będzie można dojechać tylko z Rybnika i Żor i tylko w soboty niedziele. Czy warto więc wydawać tak duże kwoty na tak mały efekt? Po co wyremontowane linie kolejowe dla tak małej liczby pociągów?