Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gmina Godów zdobyła najwięcej pieniędzy z "Inicjatywy sołeckiej 2023". Gdzie jeszcze trafią pieniądze?

Przedstawiciele gmin z subregionu centralnego i zachodniego odebrali symboliczne czeki w ramach Marszałkowskiego Konkursu "Inicjatywa Sołecka". W wydarzeniu uczestniczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego prof. Marek Gzik oraz radni Maria Materla i Grzegorz Wolnik.

Gmina Godów zdobyła najwięcej pieniędzy z "Inicjatywy sołeckiej 2023". Gdzie jeszcze trafią pieniądze?
W 2023 roku pula środków na ten cel zamknęła się w łącznej kwocie 4 mln zł. O pomoc finansową w ramach konkursu ubiegały się sołectwa za pośrednictwem gmin. Limit pomocy finansowej dla gminy wynosił 100 tys. zł. Pomoc finansowa została udzielona 100 przedsięwzięciom z całego regionu. Do gmin z subregionu zachodniego trafiło prawie 600 tys. zł, a do gmin z subregionu centralnego (powiat tarnogórski, gliwicki i pszczyński) blisko 367 tys. zł. Fot. Tomasz Żak/UMWSL.

Gdzie trafią pieniądze?

Na liście beneficjentów z naszego regionu są:

 • Książenice i Szczejkowice (Czerwionka-Leszczyny),
 • Olza (Gorzyce),
 • Jankowice (Świerklany),
 • Sumina, Nowa Wieś i Zwonowice (Lyski),
 • Jankowice (Kuźnia Raciborska),
 • Maków (Pietrowice Wielkie),
 • Bieńkowice (Krzyżanowice),
 • Połomia i Mszana (Mszana)
 • Łaziska, Skrbeńsko i Skrzyszów (Godów)
 • Bzie, Skrzeczkowice, Borynia i Ruptawa-Cisówka (Jastrzębie-Zdrój)
 • Pietraszyn (Krzanowice)
Lista gmin z kwotami i zadaniami, które zostaną zrealizowane dzięki Inicjatywie Sołeckiej

To nie są duże kwoty, ale właśnie o to chodzi

- Gratuluję państwu tych inicjatyw. Wasza aktywność przerosła nasze oczekiwania i już dziś zapewniam, że będziemy kontynuować to wsparcie w latach kolejnych. Dzięki tym środkom mieszkańcy mogą realizować wydarzenia kulturalne i małe projekty, która są istotne z punktu widzenia niewielkich społeczności. To ogromny atut tego konkursu – podkreślił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, prof. Marek Gzik.

- Cieszę się, że możemy przekazać te czeki. To nie są duże kwoty, ale właśnie o to chodzi w tym konkursie. Dzięki temu wsparciu mieszkańcy mogą realizować swoje drobne ambicje. Zdarza się, że gminy realizują duże inwestycje, a brakuje środków na małe projekty, które poprawiają jakość życia – tłumaczył Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Najważniejsze w tym konkursie jest to, że inicjatywa wychodzi od samych mieszkańców, to oni decydują, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Zawsze tych środków potrzeba więcej, ale nie zatrzymujemy się i wierzę, że pula środków w ramach tego konkursu będzie rosła z roku na rok – powiedziała Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Najwięcej dla Godowa

Łącznie 86 500 zł trafi do sołectw Gminy Godów w powiecie wodzisławskim. Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie realizacji inicjatyw sołeckich w Łaziskach, Skrbeńsku i Skrzyszowie.

- Cieszymy się, że nasze inicjatywy otrzymają wsparcie z Województwa Śląskiego, bo oznacza to, że zostały one wysoko ocenione a także docenione przez organizatorów Konkursu - podkreśla Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk. Jak dodaje, pozyskane środki wesprą działania, które Gmina przygotowała wspólnie z sołtysami i radami sołeckimi Łazisk, Skrbeńska i Skrzyszowa. - Dziękuję sołtysom i członkom rad sołeckich za ich zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności - mówi wójt Mariusz Adamczyk.

45 000 zł wesprze modernizację Parku Sołeckiego w Łaziskach. Kolejne 26 500 zł zostanie przeznaczone jako dofinansowanie modernizacji boiska sportowego w Skrzyszowie, a konkretnie na wykonanie studni na cele nawodnienia płyty boiska. Środki w wysokości 15 000 zł trafią również do Skrbeńska. Tam planowane jest wykonanie nagłośnienia boiska sportowego.

Uroczystość symbolicznego wręczenie czeków odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim 27 czerwca. Obok Wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka i Skarbnik Gminy Beaty Kałusek wzięli w niej udział sołtysi: Elżbieta Szatoń z Łazisk oraz Roman Marcol ze Skrzyszowa.

- Spośród wszystkich gmin Subregionu Zachodniego Gmina Godów otrzymała najwyższą pulę środków. Świadczy o tym, że byliśmy bardzo dobrze przygotowani do udziału w Konkursie - komentują urzędnicy z Godowa.

źródło: UMWSL, UM Godów, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].