Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pastwisko górskie w Jastrzębiu? Tajemnice nazw miejskich (prawie) rozwiązane [WIDEO]

Kim był Goldmann, Timm, Hermann? W Jaki sposób wpisali się w historię wsi, tworzących obecnie Jastrzębie-Zdrój? Czy w okolicach ulicy Maryjowiec istniało pastwisko i to na dodatek górskie? O tym, jak wiele tajemnic tkwi w nazewnictwie jastrzębskich ulic, mówiono podczas kolejnej edycji „Przystanku Muzeum” w Galerii Historii Miasta.

Pastwisko górskie w Jastrzębiu? Tajemnice nazw miejskich (prawie) rozwiązane [WIDEO]
10. jubileuszowe spotkanie „Przystanek Muzeum” zgromadził liczne grono zainteresowanych. Fot. KaBa

Podczas 10. spotkania z cyklu „Przystanek Muzeum” sala ledwo zmieściła zainteresowanych. Publiczność dopisała, ale trudno się dziwić, bo przygotowano bardzo ciekawy temat: Historia Jastrzębia-Zdroju nazwami pisana. Wykład wygłosił dr Artur Żołądź z Uniwersytetu Opolskiego. Naukowiec pochodzący z naszego miasta, skupił się na nazewnictwie, jakie występuje w Jastrzębiu-Zdroju.

Opowieść dr. Żołędzia była niesamowitą podróżą w czasie. Cofnął się aż do czasów średniowiecza, kiedy funkcjonowały dawne wsie, obecnie jastrzębskie sołectwa. Zaprezentował historię i etymologię nazw sołectw, przysiółków i kolonii, takich jak Borynia, Boża Góra, Bzie, Cisówka, Maryjowiec, Moszczenica, Ruptawa, Ruptawiec, Skrzeczkowice, Szeroka, Szotkowice, Zofiówka.  Przywołał postacie dawnych zasadźców wsi na prawie niemieckim – Goldmanna (Goldmannsdorf – Bzie) czy Timma (Timmendorf - Szeroka). A nawet zagadkowego Hermanna i nazwy wsi Hermansdorf, która miałaby się znajdować w miejscu Jastrzębia, co jednak nie jest ostatecznie potwierdzone.  Natomiast odwiedzając Borynię, należy wyobrazić sobie duży, gesty, stary las. Etymologia właśnie od słowa bory wyprowadza nazwę tego sołectwa.

Jeszcze ciekawsza jest historia z nazwą Maryjowiec. Językoznawcy dowodzą, że dawniej mogło to oznaczać pastwisko górskie lub pastwisko górskie Marii. Pamiątką po tym jest obecnie nazwa ulicy w Ruptawie.

Kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum”  odbędzie się 10 grudnia (wtorek)  w Galerii Historii Miasta i będzie dotyczyło Fabryki Domów "FADOM" zlokalizowanej w Bziu i w Żorach.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].