Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To była krwawa jatka. Jastrzębie-Zdrój 80 lat temu [WIDEO]

W tym roku mija 80. rocznica walk radziecko-niemieckich w 1945 r. Warto dodać, że boje, jakie toczyły się w Jastrzębiu-Zdroju i okolicach, były niezwykle zacięte. Można powiedzieć, że była to krwawa jatka. Właśnie tym wydarzeniom, poświęcone było kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum”, które odbyło się w Galerii Historii Miasta.

To była krwawa jatka. Jastrzębie-Zdrój 80 lat temu [WIDEO]
Spotkanie w GHM było poświęcone wydarzeniom z marca 1945 r. na ziemi jastrzębskiej. Fot. KaBa

Wtorkowe spotkanie w Galerii Historii Miasta przyciągnęło liczne grono wielbicieli lokalnej przeszłości. Wszyscy chętni z trudem pomieścili się w niewielkiej sali ekspozycyjnej. Okazją do spotkania była 80. rocznica walk radziecko-niemieckich w marcu 1945 roku. Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, przedstawił dotychczas nieznane źródła.

- Można stwierdzić, że wówczas, w marcu 1945 roku, w Jastrzębiu-Zdroju i jego okolicach miała miejsce krwawa jatka. Zarówno wojska Armii Czerwonej, jak i Wehrmachtu toczyły zacięte boje. Dość powiedzieć, że kiedy zdobywano Berlin, tutaj, u nas, toczyły się walki. Powodem tej zażartej walki była desperacka obrona przez Niemców drogi do Zagłębia Ostrawsko-Morawskiego, stanowiącego dla III Rzeszy ważny ośrodek produkcji broni - mówił m.in. Marcin Boratyn.

Szacuje się, że w walkach na ziemi jastrzębskiej zginęło do 2,5 tys. żołnierzy. Armia sowiecka mogła stracić nawet 1,5 tys. ludzi, natomiast niemiecka – ok. 1 tys.

Jak podkreślał kierownik Galerii Historii Miasta, w archiwach rosyjskich znajdują się tysiące dokumentów wojskowych dotyczących ziemi jastrzębskiej. Dostęp do nich jest dość łatwy, gdyż są publikowane na stronach internetowych Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

- Dzięki tym dokumentom możemy dowiedzieć się, jak nazywali się żołnierze, skąd pochodzili, gdzie zginęli. Mamy również informacje o dokładnym miejscu pochówku. Niestety, po wojnie ciała zostały ekshumowane i pochowane w masowych grobach w kilku miejscach. Dlatego nie da się ustalić, gdzie spoczywają konkretni żołnierze. Oprócz tego wiemy, jakie odznaczenia otrzymywali i jak wyglądały walki. Podawane są nazwy związków taktycznych wraz z liczbą żołnierzy - relacjonował Marcin Boratyn.

Walki wiosną 1945 roku na ziemi jastrzębskiej to fascynujący, ale dramatyczny epizod II wojny światowej. Nie brakuje tutaj nagłych zwrotów akcji, działań dywersyjnych czy szpiegowskich. Jeszcze teraz, 80 lat po tamtych wydarzeniach, w ziemi znajdują się pozostałości działań wojennych – elementy uzbrojenia, umundurowania czy odznaki wojskowe. Może zdarzyć się, że podczas prac budowlanych zostaną odkryte szczątki żołnierzy.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].