Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
1 września 2017

Były prezes JSW złamał prawo. Będą pozwy o pieniądze

Były prezes JSW  złamał prawo. Będą pozwy o pieniądze
fot. JastrzebieOnline.pl

Jest wyrok Sądu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju w sprawie wypowiedzenia przez Zarząd JSW Układu Zbiorowego Pracy w 2009 roku. Związek Zawodowy „Jedność” uznał, że były prezes Jarosław Zagórowski zrobił to niezgodnie z prawem. Sąd podzielił ten pogląd. 

Wyrokiem z dnia 19 sierpnia br. Sąd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju uznał, że Zarząd JSW nie miał prawa wypowiadać Układu Zbiorowego Pracy, jaki obowiązywał w kopalni „Pniówek”.

- Pracodawca nie będący stroną układu zbiorowego nie może zatem skutecznie dokonać wypowiedzenia tego układu. Strona pozwana (JSW) nie mogła być stroną tego układu, ponieważ został on podpisany 18 maja 1992 a tymczasem pozwana (JSW) powstała 1 marca 1993 roku - napisano m.in. w wyroku sądu.

Sąd argumentował również, że kopalnia Pniówek zanim weszła w struktury JSW była odrębnym zakładem z zupełnie innym pracodawcą.

Wyrok sądu skomentował Oskar Karwacki, przewodniczący Związku Zawodowego Jedność w kopalni „Pniówek”.

- Ten wyrok sądu jasno pokazuje, że prezes zarządu Jarosław Zagórowski złamał prawo, przekroczył swoje uprawnienia, wypowiadając pracownikom kopalni i nie tylko tej kopalni Układ Zbiorowy Pracy. Wyrok daje nam podstawy z wystąpieniem do sądu u wypłatę z tytułu przepracowanych przez pracowników nadgodzin (1.03-31.09 2015 r.). Należą się nam też odsetki za to, że barbórka była dzielona na dwie części oraz bezprawnie zaniżania wysokości tej nagrody. Rozważamy też, czy nie wystąpimy w przyszłości o wypłatę innych świadczeń - wyjaśniał przewodniczący.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
kali05.09.2017 12:09

Śmiech na Sali!! nic mu nie zrobicie!! nikt w Tym kraju nie został jeszcze poddany do odpowiedzialność tylko mydlenie oczu ani związki ani nikt mu nic nie zrobi osoby jak posłowie i inni prezesi są ponad prawem, i dobrze o tym wiedzą mają pieniądze z przekrętów i każdy bogaty prawnik ich obroni !!! proste. artykuł i niby jakieś pozwy można podetrzeć sobie ..... d....

gość04.09.2017 21:28

Proponuje przyjrzeć się zarobkom w Urzędzie Miasta i ich różnicom na poszczególnych stanowiskach. Ciągle kąsacie JSW, czyli wiidzcie czyjeś pod lasem, a nie widzicie swojego pod nosem. Trochę obiektywizmu proszę!

Stif04.09.2017 17:40

Do byłem widziałem>>mało byłeś a jeszcze mniej widziałeś i bardzo masz przetrzebione myślenie .Kiedy wyleciał ( słusznie)) to badziewie Zagórowski nie rządził PIS ale twoja umiłowana i uwielbiana PO popierdółki to pisz z dziecimi w domu .

seboc04.09.2017 7:32

"Pniówek zanim weszła w struktury JSW była odrębnym zakładem z zupełnie innym pracodawcą"

Slusznie. Niech sie wiec zwiazkowcy gromadnie udadza po wynagrodzenia do wlasciwego pracodawcy.

luk03.09.2017 20:28

Związkowcy z Jedności siedzą na oddelegowaniach i grubną z dnia na dzień.Ten z Pniówka jest już kwadratowy!

xyz03.09.2017 17:49

Jak zwykle manipulacja ze strony ZZ Jedność.Zapomnieli dodać,że warunki pracy i płacy nie zostały wypowiedziane pracownikom a zapisy wypowiedzianych ZUZP są stosowane do dzisiaj.

vis03.09.2017 17:37

Szanowni Państwo-nie odgrzewajcie starych kotletów,bo dostaniecie niestrawności.Widać sezon ogórkowy w mediach trwa nadal na dobre.

Pokaż wszystkie opinie (35)