Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
1 września 2017

Były prezes JSW złamał prawo. Będą pozwy o pieniądze

Były prezes JSW  złamał prawo. Będą pozwy o pieniądze
fot. JastrzebieOnline.pl

Jest wyrok Sądu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju w sprawie wypowiedzenia przez Zarząd JSW Układu Zbiorowego Pracy w 2009 roku. Związek Zawodowy „Jedność” uznał, że były prezes Jarosław Zagórowski zrobił to niezgodnie z prawem. Sąd podzielił ten pogląd. 

Wyrokiem z dnia 19 sierpnia br. Sąd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju uznał, że Zarząd JSW nie miał prawa wypowiadać Układu Zbiorowego Pracy, jaki obowiązywał w kopalni „Pniówek”.

- Pracodawca nie będący stroną układu zbiorowego nie może zatem skutecznie dokonać wypowiedzenia tego układu. Strona pozwana (JSW) nie mogła być stroną tego układu, ponieważ został on podpisany 18 maja 1992 a tymczasem pozwana (JSW) powstała 1 marca 1993 roku - napisano m.in. w wyroku sądu.

Sąd argumentował również, że kopalnia Pniówek zanim weszła w struktury JSW była odrębnym zakładem z zupełnie innym pracodawcą.

Wyrok sądu skomentował Oskar Karwacki, przewodniczący Związku Zawodowego Jedność w kopalni „Pniówek”.

- Ten wyrok sądu jasno pokazuje, że prezes zarządu Jarosław Zagórowski złamał prawo, przekroczył swoje uprawnienia, wypowiadając pracownikom kopalni i nie tylko tej kopalni Układ Zbiorowy Pracy. Wyrok daje nam podstawy z wystąpieniem do sądu u wypłatę z tytułu przepracowanych przez pracowników nadgodzin (1.03-31.09 2015 r.). Należą się nam też odsetki za to, że barbórka była dzielona na dwie części oraz bezprawnie zaniżania wysokości tej nagrody. Rozważamy też, czy nie wystąpimy w przyszłości o wypłatę innych świadczeń - wyjaśniał przewodniczący.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: 200 milionów preferencyjnej pożyczki JSW: 200 milionów preferencyjnej pożyczki

Rekompensaty za węgiel wypłacą w czerwcu 2019 r. Rekompensaty za węgiel wypłacą w czerwcu 2019 r.

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
kali05.09.2017 12:09

Śmiech na Sali!! nic mu nie zrobicie!! nikt w Tym kraju nie został jeszcze poddany do odpowiedzialność tylko mydlenie oczu ani związki ani nikt mu nic nie zrobi osoby jak posłowie i inni prezesi są ponad prawem, i dobrze o tym wiedzą mają pieniądze z przekrętów i każdy bogaty prawnik ich obroni !!! proste. artykuł i niby jakieś pozwy można podetrzeć sobie ..... d....

gość04.09.2017 21:28

Proponuje przyjrzeć się zarobkom w Urzędzie Miasta i ich różnicom na poszczególnych stanowiskach. Ciągle kąsacie JSW, czyli wiidzcie czyjeś pod lasem, a nie widzicie swojego pod nosem. Trochę obiektywizmu proszę!

Stif04.09.2017 17:40

Do byłem widziałem>>mało byłeś a jeszcze mniej widziałeś i bardzo masz przetrzebione myślenie .Kiedy wyleciał ( słusznie)) to badziewie Zagórowski nie rządził PIS ale twoja umiłowana i uwielbiana PO popierdółki to pisz z dziecimi w domu .

seboc04.09.2017 7:32

"Pniówek zanim weszła w struktury JSW była odrębnym zakładem z zupełnie innym pracodawcą"

Slusznie. Niech sie wiec zwiazkowcy gromadnie udadza po wynagrodzenia do wlasciwego pracodawcy.

luk03.09.2017 20:28

Związkowcy z Jedności siedzą na oddelegowaniach i grubną z dnia na dzień.Ten z Pniówka jest już kwadratowy!

xyz03.09.2017 17:49

Jak zwykle manipulacja ze strony ZZ Jedność.Zapomnieli dodać,że warunki pracy i płacy nie zostały wypowiedziane pracownikom a zapisy wypowiedzianych ZUZP są stosowane do dzisiaj.

vis03.09.2017 17:37

Szanowni Państwo-nie odgrzewajcie starych kotletów,bo dostaniecie niestrawności.Widać sezon ogórkowy w mediach trwa nadal na dobre.

Pokaż wszystkie opinie (35)