Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
22 maja 2018

Prezydent Anna Hetman reprezentuje miasto w MZK

Prezydent Anna Hetman reprezentuje miasto w MZK
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W związku z ostatnim zamieszaniem wokół tego, kto ma reprezentować Miasto Jastrzębie-Zdrój w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym, powstała opinia prawna na ten temat. Wynika z niej, że prezydent Anna Hetman z mocy prawa jest przedstawicielem miasta w MZK.

Podczas majowej sesji Rady Miasta radni odrzucili wniosek prezydent Anny Hetman o odwołanie Janusza Budy z funkcji przewodniczącego Zarządu MZK. Wniosek został złożony w związku z jego rezygnacją z funkcji zastępcy prezydenta miasta. Niemal natychmiast pojawiły się wątpliwości co do tego, czy pozostawienie byłego wiceprezydenta na stanowisku przewodniczącego MZK jest zgodne z prawem. Czy miasto w ten sposób nie straci swojego reprezentanta w zarządzie tej instytucji?

Na ten temat powstała opinia prawna, której autorem jest adwokat Łukasz Kałusowski

- Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój będzie miał prawo do uczestniczenia w Zgromadzeniu Związku mimo wcześniejszego powierzenia przez Radę Miasta reprezentowania Miasta w Zgromadzeniu przez Zastępcę Prezydenta Miasta, który następnie przestał pełnić funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, a którego wygaśnięcia upoważnienia do reprezentowania interesów Miasta w MZK nie przyjęła Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój. Z kolei udział w Zgromadzeniu Związku przez byłego już Zastępcę Prezydenta Miasta może oznaczać działanie bez umocowania, z uwagi na to, że ustawa o samorządzie gminnym nie dała kompetencji do powierzenia reprezentowania gminy innej osobie, niż tej wymienionej w art. 70  Ustawy o samorządzie gminnym, a więc osobie, która nie byłaby zastępcą wójta albo radnym- napisał w swojej opinii adwokat Łukasz Kałusowski. 

Artykuł 70 Ustawy o samorządzie gminnym mówi o tym, kto może reprezentować miasto w związkach i porozumieniach międzygminnych.

Art. 70. 1. W skład zgromadzenia wchodzą wójtowie gmin uczestniczących w związku. Na wniosek wójta rada gminy może powierzyć reprezentowanie gminy w zgromadzeniu zastępcy wójta albo radnemu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy

MZK wypowiada umowę firmie Warbus MZK wypowiada umowę firmie Warbus

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
hoho03.06.2018 11:56

Tak się zawiodłem na Januszu Budzie. Szok.

wyborca24.05.2018 6:42

Błagam o mądre wybory! Dość niszczenia naszego pięknego miasta. I basta!!!

Obywatel23.05.2018 10:47

A już nikt nie mówi o wystąpieniu z mzk.BRAWO.

Gość23.05.2018 9:28

Jak by nie radni z pis i wspólnoty nie blokowali wszystkiego to by ta mała kobitka zrobiła dużo więcej w cztery lata jak ta cała reszta,i po myśleć że głosowałem na pis już drugi raz tego nie zrobię TOTALNA PORAŻKA ino się obłowić tak pozdrawiam tych myślących

Gość23.05.2018 8:02

Skoro pisaki nie potrafią czytac utsaw czy statutu MZk to niech sobie swoje prawnicze dyplomy wsadzą do... pieca. Pisze wyrażnie w art 70, kto może reprezentować miasto - niedoukii tyle. Ciekawe jak rzeczywiście sąd to wykaże, co powiedzą wówczas. Się pomylismy , czy przeproszą za zamieszanie? Według tych przepisów sprawa jest oczywista. Nie ma tu zadnej wątpliwości. Utsawodawca po prostu nie przewidział ze rada moze tego nie przegłosować - odowłania budy i stąd ten pat. Ustawodawca nie przewidział głupoty radnych. Dobre!

Jorguś23.05.2018 5:26

Wszyscy ci pseudo reprezentanci obywateli w radzie miasta, którzy działają z rozmysłem na niekorzyść mieszkańców powinni iść pod sąd. Z tak karygodnym zachowaniem, kiedy z rozmysłem utrudnia się życie własnym obywatelom- powinno być karane i to surowo. Cała ta pisowska "biegunka" w połączeniu z tymi poplecznikami- powinna pierdzieć w pasiaki. Nigdzie indziej w gminach nie ma takiej sytuacji, w której radni na złość innym radnym- robią źle dla swoich obywateli. Nie dość, że są niedouczeni (no, ale to można zrozumieć)to tworzą koślawe prawo i uchwały, które oczywiście po zapoznaniu w instytucjach nadzorujących, wraca do nas z opinią bubla i z zaleceniem "do poprawy", "bez mocy prawnej" itd.
Pozdrawiam wszystkich rozsądnie myślących.

Gość22.05.2018 21:22

No cóż. A czy władze MZK podzielają opinię prawną wydaną na zlecenie przelewu. Hetman? Bo może być większy pasztet.

Pokaż wszystkie opinie (21)