Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°-3°
22 maja 2018

Prezydent Anna Hetman reprezentuje miasto w MZK

Prezydent Anna Hetman reprezentuje miasto w MZK
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W związku z ostatnim zamieszaniem wokół tego, kto ma reprezentować Miasto Jastrzębie-Zdrój w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym, powstała opinia prawna na ten temat. Wynika z niej, że prezydent Anna Hetman z mocy prawa jest przedstawicielem miasta w MZK.

Podczas majowej sesji Rady Miasta radni odrzucili wniosek prezydent Anny Hetman o odwołanie Janusza Budy z funkcji przewodniczącego Zarządu MZK. Wniosek został złożony w związku z jego rezygnacją z funkcji zastępcy prezydenta miasta. Niemal natychmiast pojawiły się wątpliwości co do tego, czy pozostawienie byłego wiceprezydenta na stanowisku przewodniczącego MZK jest zgodne z prawem. Czy miasto w ten sposób nie straci swojego reprezentanta w zarządzie tej instytucji?

Na ten temat powstała opinia prawna, której autorem jest adwokat Łukasz Kałusowski

- Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój będzie miał prawo do uczestniczenia w Zgromadzeniu Związku mimo wcześniejszego powierzenia przez Radę Miasta reprezentowania Miasta w Zgromadzeniu przez Zastępcę Prezydenta Miasta, który następnie przestał pełnić funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, a którego wygaśnięcia upoważnienia do reprezentowania interesów Miasta w MZK nie przyjęła Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój. Z kolei udział w Zgromadzeniu Związku przez byłego już Zastępcę Prezydenta Miasta może oznaczać działanie bez umocowania, z uwagi na to, że ustawa o samorządzie gminnym nie dała kompetencji do powierzenia reprezentowania gminy innej osobie, niż tej wymienionej w art. 70  Ustawy o samorządzie gminnym, a więc osobie, która nie byłaby zastępcą wójta albo radnym- napisał w swojej opinii adwokat Łukasz Kałusowski. 

Artykuł 70 Ustawy o samorządzie gminnym mówi o tym, kto może reprezentować miasto w związkach i porozumieniach międzygminnych.

Art. 70. 1. W skład zgromadzenia wchodzą wójtowie gmin uczestniczących w związku. Na wniosek wójta rada gminy może powierzyć reprezentowanie gminy w zgromadzeniu zastępcy wójta albo radnemu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Autobusy mają opóźnienia Uwaga! Autobusy mają opóźnienia

11 i 12 listopada autobusy jeżdżą jak w niedzielę 11 i 12 listopada autobusy jeżdżą jak w niedzielę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
hoho03.06.2018 11:56

Tak się zawiodłem na Januszu Budzie. Szok.

wyborca24.05.2018 6:42

Błagam o mądre wybory! Dość niszczenia naszego pięknego miasta. I basta!!!

Obywatel23.05.2018 10:47

A już nikt nie mówi o wystąpieniu z mzk.BRAWO.

Gość23.05.2018 9:28

Jak by nie radni z pis i wspólnoty nie blokowali wszystkiego to by ta mała kobitka zrobiła dużo więcej w cztery lata jak ta cała reszta,i po myśleć że głosowałem na pis już drugi raz tego nie zrobię TOTALNA PORAŻKA ino się obłowić tak pozdrawiam tych myślących

Gość23.05.2018 8:02

Skoro pisaki nie potrafią czytac utsaw czy statutu MZk to niech sobie swoje prawnicze dyplomy wsadzą do... pieca. Pisze wyrażnie w art 70, kto może reprezentować miasto - niedoukii tyle. Ciekawe jak rzeczywiście sąd to wykaże, co powiedzą wówczas. Się pomylismy , czy przeproszą za zamieszanie? Według tych przepisów sprawa jest oczywista. Nie ma tu zadnej wątpliwości. Utsawodawca po prostu nie przewidział ze rada moze tego nie przegłosować - odowłania budy i stąd ten pat. Ustawodawca nie przewidział głupoty radnych. Dobre!

Jorguś23.05.2018 5:26

Wszyscy ci pseudo reprezentanci obywateli w radzie miasta, którzy działają z rozmysłem na niekorzyść mieszkańców powinni iść pod sąd. Z tak karygodnym zachowaniem, kiedy z rozmysłem utrudnia się życie własnym obywatelom- powinno być karane i to surowo. Cała ta pisowska "biegunka" w połączeniu z tymi poplecznikami- powinna pierdzieć w pasiaki. Nigdzie indziej w gminach nie ma takiej sytuacji, w której radni na złość innym radnym- robią źle dla swoich obywateli. Nie dość, że są niedouczeni (no, ale to można zrozumieć)to tworzą koślawe prawo i uchwały, które oczywiście po zapoznaniu w instytucjach nadzorujących, wraca do nas z opinią bubla i z zaleceniem "do poprawy", "bez mocy prawnej" itd.
Pozdrawiam wszystkich rozsądnie myślących.

Gość22.05.2018 21:22

No cóż. A czy władze MZK podzielają opinię prawną wydaną na zlecenie przelewu. Hetman? Bo może być większy pasztet.

Pokaż wszystkie opinie (21)