Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
13 września 2019

Góra plastikowych śmieci w środku miasta. Tak śmiecą jastrzębianie

Góra plastikowych śmieci w środku miasta. Tak śmiecą jastrzębianie
fot. UM jastrzebie

Ogromna 10-tonowa sterta plastikowych śmieci stanęła niespodziewanie, ku zaskoczeniu mieszkańców, w centrum Jastrzębia-Zdroju. Nie trzeba się domyślać, że wywołało to szereg interwencji mieszkańców oburzonych faktem zaśmiecania przestrzeni publicznej. O co więc chodzi?

 Śmieci w centrum  to celowe działanie urzędników, którzy chcieli zadziałać na wyobraźnię jastrzębian. Według dostępnych danych tylko w ciągu jednego dnia w Jastrzębiu-Zdroju wytwarzanych jest aż 10 ton plastiku.

- Nie da się skutecznie walczyć z plastikiem bez uświadomienia mieszkańcom jak ogromne jego ilości są codziennie przez nas przetwarzane. Liczę na to, że ta akcja otworzy mieszkańcom oczy. I że finalnie, robiąc zakupy w sklepie będą bardziej świadomie wybierać produkty i co najważniejsze, przestaną używać plastikowych toreb – mówi prezydent Anna Hetman.

Jastrzębski magistrat już daje dobry przykład. Prezydent zadecydowała, że od 1 września w instytucjach miejskich jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych zastąpione zostaną odpowiednikami wykonanymi z alternatywnych, biodegradowalnych surowców.

- Nie chcemy przechodzić obojętnie wobec wyzwań ekologicznych. W trosce o środowisko naturalne powinniśmy pozbyć się nawyku korzystania z naczyń i opakowań plastikowych, a w zamian stosować te wielokrotnego użytku albo biodegradowalne – podkreśla prezydent miasta Anna Hetman.

I dodaje, że miasto chce pokazywać, jak żyć odpowiedzialnie czy też jak ograniczyć liczbę plastiku zużywanego w naszym mieście.

- Idea jest taka, by stopniowo pozbywać się z obiegu toreb foliowych, kubków czy talerzy z tworzyw sztucznych oraz plastikowych sztućców i słomek – zaznacza prezydent.

Przypomnijmy, że od kilku już lat miasto zachęca do picia „kranówki”, bo to doskonały sposób na orzeźwienie, a nasza woda jest bezpieczna dla zdrowia, zawiera cenne składniki mineralne i spełnia wszelkie standardy jakościowe. Od tego roku postawiono też na nowe podejście do utrzymania terenów zielonych i zmianę częstotliwości koszenia traw. Teraz nadszedł czas, by zaprzestać używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców.

Polub i udostępnij
OBI - Insert
Czytaj też

Rusza akcja "liść". Oddaj swoje liście Rusza akcja "liść". Oddaj swoje liście

Plastikowa instalacja kosztowała 120 zł Plastikowa instalacja kosztowała 120 zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (97)
Elwis ze Mszana16.09.2019 17:03

Jużech mioł brać te kopa plastiku eno patrza a tam je kamera i żech zrezygnowoł trudno byda poloł panela i opona przez zima .

Nono16.09.2019 12:29

śmieci idą w górę?

Taka jedna 16.09.2019 10:02

Do kogo pretensje mieszkańcy kupują produkty dostępne na półkach sklepowych, proszę zacząć od producentów i wnieść zakaz produkcji opakowań jednorazowych typu pet a zastąpić szklanymi które można by przynosić na wymianę. Mleko, śmietana, soki ile mniej plastiku!

emeryt16.09.2019 8:06

Ja się zastanawiam kiedy pojemniki na śmieci będą puste? bo co z tego,że się sortuje jak nie ma gdzie wsypywać! zawsze przeładowane! a ten pojemnik na te obierki itp. to jedynie miejsce na rozród wszelakiej maści robactwa.

Pik16.09.2019 8:04

Kolejny wspaniały pomysł Naszej wspanialomyslnej Pani Prezydent jak nie bezdomni na dworcu, ogrzewania w centrum miasta, lokal dla pseudokibiców gdzie co mecz drą się do drugiej w nocy a teraz jeszcze śmieci dziękujemy Pani, powinny być przyznawane anty nagrody za dokuczanie i nie szanowanie własnych wyborców i mieszkańców

Gość16.09.2019 7:41

W piątkowej TV Polsat w wywadniu głównym Wydarzeń oznajmili, że walnęli śmieci w cytuję "uzdrowisku". I co?

kolo16.09.2019 3:14

nie mieli co z tym zrobić to walnęli na trawnik i jeszcze nas mieszkańców obrazili...

Pokaż wszystkie opinie (97)