Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
13 września 2019

Góra plastikowych śmieci w środku miasta. Tak śmiecą jastrzębianie

Góra plastikowych śmieci w środku miasta. Tak śmiecą jastrzębianie
fot. UM jastrzebie

Ogromna 10-tonowa sterta plastikowych śmieci stanęła niespodziewanie, ku zaskoczeniu mieszkańców, w centrum Jastrzębia-Zdroju. Nie trzeba się domyślać, że wywołało to szereg interwencji mieszkańców oburzonych faktem zaśmiecania przestrzeni publicznej. O co więc chodzi?

 Śmieci w centrum  to celowe działanie urzędników, którzy chcieli zadziałać na wyobraźnię jastrzębian. Według dostępnych danych tylko w ciągu jednego dnia w Jastrzębiu-Zdroju wytwarzanych jest aż 10 ton plastiku.

- Nie da się skutecznie walczyć z plastikiem bez uświadomienia mieszkańcom jak ogromne jego ilości są codziennie przez nas przetwarzane. Liczę na to, że ta akcja otworzy mieszkańcom oczy. I że finalnie, robiąc zakupy w sklepie będą bardziej świadomie wybierać produkty i co najważniejsze, przestaną używać plastikowych toreb – mówi prezydent Anna Hetman.

Jastrzębski magistrat już daje dobry przykład. Prezydent zadecydowała, że od 1 września w instytucjach miejskich jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych zastąpione zostaną odpowiednikami wykonanymi z alternatywnych, biodegradowalnych surowców.

- Nie chcemy przechodzić obojętnie wobec wyzwań ekologicznych. W trosce o środowisko naturalne powinniśmy pozbyć się nawyku korzystania z naczyń i opakowań plastikowych, a w zamian stosować te wielokrotnego użytku albo biodegradowalne – podkreśla prezydent miasta Anna Hetman.

I dodaje, że miasto chce pokazywać, jak żyć odpowiedzialnie czy też jak ograniczyć liczbę plastiku zużywanego w naszym mieście.

- Idea jest taka, by stopniowo pozbywać się z obiegu toreb foliowych, kubków czy talerzy z tworzyw sztucznych oraz plastikowych sztućców i słomek – zaznacza prezydent.

Przypomnijmy, że od kilku już lat miasto zachęca do picia „kranówki”, bo to doskonały sposób na orzeźwienie, a nasza woda jest bezpieczna dla zdrowia, zawiera cenne składniki mineralne i spełnia wszelkie standardy jakościowe. Od tego roku postawiono też na nowe podejście do utrzymania terenów zielonych i zmianę częstotliwości koszenia traw. Teraz nadszedł czas, by zaprzestać używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Podrzucanie odpadów pod śmietnikami jest niezgodne z prawem Podrzucanie odpadów pod śmietnikami jest niezgodne z prawem

Dzisiaj rozdają bawełniane torby na zakupy Dzisiaj rozdają bawełniane torby na zakupy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (97)
Elwis ze Mszana16.09.2019 17:03

Jużech mioł brać te kopa plastiku eno patrza a tam je kamera i żech zrezygnowoł trudno byda poloł panela i opona przez zima .

Nono16.09.2019 12:29

śmieci idą w górę?

Taka jedna 16.09.2019 10:02

Do kogo pretensje mieszkańcy kupują produkty dostępne na półkach sklepowych, proszę zacząć od producentów i wnieść zakaz produkcji opakowań jednorazowych typu pet a zastąpić szklanymi które można by przynosić na wymianę. Mleko, śmietana, soki ile mniej plastiku!

emeryt16.09.2019 8:06

Ja się zastanawiam kiedy pojemniki na śmieci będą puste? bo co z tego,że się sortuje jak nie ma gdzie wsypywać! zawsze przeładowane! a ten pojemnik na te obierki itp. to jedynie miejsce na rozród wszelakiej maści robactwa.

Pik16.09.2019 8:04

Kolejny wspaniały pomysł Naszej wspanialomyslnej Pani Prezydent jak nie bezdomni na dworcu, ogrzewania w centrum miasta, lokal dla pseudokibiców gdzie co mecz drą się do drugiej w nocy a teraz jeszcze śmieci dziękujemy Pani, powinny być przyznawane anty nagrody za dokuczanie i nie szanowanie własnych wyborców i mieszkańców

Gość16.09.2019 7:41

W piątkowej TV Polsat w wywadniu głównym Wydarzeń oznajmili, że walnęli śmieci w cytuję "uzdrowisku". I co?

kolo16.09.2019 3:14

nie mieli co z tym zrobić to walnęli na trawnik i jeszcze nas mieszkańców obrazili...

Pokaż wszystkie opinie (97)