Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
30 grudnia 2019

Idealne miasto czy sypialnia? Film o Jastrzębiu (video)

Idealne miasto czy sypialnia? Film o Jastrzębiu (video)
fot. UM Jastrzębie

Jastrzębie-Zdrój, niegdyś o uzdrowiskowych korzeniach, miało być miastem typowo socjalistycznym. O tym, że powstało tu miasto zadecydowały złoża węgla koksowego. O tym jak rozwijał się przemysł węglowy w kontekście historii Jastrzębia opowiada film zrealizowany przez JSW.

Serial dokumentalny pt. „Miasto Węgla” to nowy projekt Biura Komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na stronie spółki można już obejrzeć pierwszy odcinek pt. „Od węgla do stali”. To filmowa podróż przez historię zakładów JSW i firm z Grupy Kapitałowej JSW.

- Zanim powstała spółka, na węglu zbudowano Jastrzębie-Zdrój, zatem to także opowieść o miejscu, w którym powstały nasze kopalnie i o ludziach, którzy tu pracowali. Opowiemy również o węglu koksowym, bez którego nie można produkować stali, a w kolejnych odcinkach pokażemy też procesy technologiczne realizowane w Grupie Kapitałowej JSW - mówi Mateusz Szczepara, narrator i jednocześnie autor scenariusza.

W filmie znajduje się informacja, że nasze miasto było jednym z kilku na kontynencie europejskim, wybudowane od podstaw w ubiegłym wieku. Zwykle w tym kontekście mówi się o Gdyni, Nowej Hucie lub Tychach. Zapomina się o Jastrzębiu.

W XIX w. dokonano tam pierwszych odwiertów w poszukiwaniu węgla. Pokłady surowca wykazywały silną gazowość, co wówczas nie pozwalało na eksploatację. Za to zaczęto wykorzystywać solankę jodowo-bromową o znakomitych właściwościach leczniczych. Tak narodziło się uznane uzdrowisko, do którego ściągali kuracjusze z odległych nawet miejscowości. Następnie, już po II wojnie światowej, w latach 60. Zaczęto budować kopalnie. Do Jastrzębia przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Miasto, które stało się sypialnią górniczą, stało się - wbrew jego założycielom - jedną kolebek niezależnej „Solidarności”.

Polub i udostępnij
Czytaj też

W JSW nie ma już siły wyższej W JSW nie ma już siły wyższej

Zagłosuj na Jastrzębie-Zdrój! Zagłosuj na Jastrzębie-Zdrój!

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (87)
Gość03.01.2020 13:13

Jaszczembie-Zdruj to miasto idealne.

Jusz sam nafet Brat Pit z Andżelinom Dżoli hcieli kópić chacjende w jednej z naszyh dzielnic willowyh.

Ale smog ih pszegonił. Nasz smog. To znaczy wedłóg ścisłości mój smog, bo Smog to tak nazywa sie muj pies.

Gość02.01.2020 15:47

@Gość

"Zory to zwykła rylownia plus emeryci górniczy"...

Owszem, ale po zamknięciu JSW, Żory wcale nie znikną. Dlaczego? Bo w Żorach nie ma szkód górniczych, więc do nich zawsze będa ciągnąć inwestorzy. Sam zobacz ile nowych hal u nich powstaje. Nawet Błysk tam buduje.

Gość02.01.2020 15:12

Apel do młodych, wykształconych, którym zależy na JASTRZEBIU i jego mieszkańcach, majacych koncepcje na jego rozwój , błagam startujcie w kolejnych wyborach, bo ci nauczyciele wykoncza to miasto!!!

Gość02.01.2020 9:15

Jakby zlikwidowali JSW to takie Żory znikną mapy miast z swoim największym w Polsce zadłużeniem.Zory to zwykła rylownia plus emeryci górniczy większość żorzan pracuje w jastrzębskich kopalniach poprostu żorzanie to nie inteligencja ,studenci tylko górnicy i emeryci

do gość 20:5701.01.2020 16:25

Jak zlikwidują kopalnie, to takie miasto, jak Wodzisław, przestanie istnieć.

Marecki01.01.2020 16:07

Słabo mi się robi jak nasze miasto się nie rozwija.w Żorach tyle się buduje u nas g.wno! Miasto rozwija skrzydła. !!!! K..wa.mieszkam tu 42 lata. Nie ma w tym mieście prawdziwego menadżera z jajami. Hetman ze swoją pseudo świtą won!!!!!! Ale mnie poniosło... Brak słów.

Jo-han--ys.01.01.2020 10:40

Do roku 1999 to był szczyt dla Jastrzębia a teraz to równia pochyła.Gmina przestała się rozwijać,nie było inwestycji i dobrego gospodarza.Pogratulować optymistom m.in. Hotel Abbasiemu.

Gość31.12.2019 20:57

Co będzie jak zlikwidują kopalnie?

Gość31.12.2019 17:22

Na tym forum to prawie sami klakierzy. Musza być bardzo wdzięczni i zobowiązani .Czyste zakłamanie! Od 40 lat nic się tutaj nie zmieniło, więc skąd ten zachwyt???

Dolnięty Pierr31.12.2019 16:29

Ja się cieszę ze w Jastrzebiu jest coraz mniej narzekaczy. Jeden z takich narzekaczy, mój sąsiad wyjechał kilka lat temu zamieszkać w Jędrzejowie, jego dzieci dorosły i już mieszkają w J-biu, a w 2020 roku on też wraca do Jastrzębia z podkulonym ogonkiem. Ha ha. Dosiego roku.

Pokaż wszystkie opinie (87)